Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

معاون نخست‌وزیر بلغارستان زیر فشار حامیان حقوق معلولان استعفا کرد

مقر دولت بلغارستان در صوفیه
مقر دولت بلغارستان در صوفیه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او یک هفته بعد از انتشار سخنانش و در پی نشستی که با سایر اعضا حزب ائتلافی حاکم در این مورد تشکیل شد، بابت سخنان توهین‌آمیزش عذرخواهی کرد.

آگهی

به دنبال چند هفته اعتراض خیابانی ضد دولتی در بلغارستان، والری سیمئونوف، معاون اول نخست وزیر این کشور روز جمعه ۲۵ آبان استعفا کرد.

سیمئونوف زیر فشار کنشگران حقوق معلولان که به دلیل اظهارات توهین‌آمیز علیه او اعتراض کرده بودند، مجبور به استعفا شد.

معاون پیشین نخست‌وزیر بلغارستان عضو حزب «اتحاد میهنی» است که خود از ائتلاف چند حزب ملی‌گرا تشکیل شده و در ائتلاف حزب حاکم از جناح راست میانه حضور دارد.

والری سیمئونوف، معاون اول پیشین نخست وزیر بلغارستان

والری سیمئونوف کنشگران حقوق معلولان را گروهی از «زن‌های جیغ‌جیغو» نامیده بود که به گفته او «با بچه‌های مریض‌شان را به قمار می‌گذارند». او یک هفته بعد از انتشار سخنانش و در پی نشستی که با سایر اعضا حزب ائتلافی حاکم در این مورد تشکیل شد، بابت سخنان توهین‌آمیزش عذرخواهی کرد.

دسترسی آسان به اخبار روز جهان با اپلیکیشن یورونیوز

بویکو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان که بالاترین مقام سیاسی این کشور محسوب می‌شود، خودش نیز یک بار از جانب معاونش از مردم عذرخواهی کرده بود، اما گفته بود که او را برکنار نمی‌کند. ترس نخست‌وزیر بلغارستان در واقع از دست دادن اکثریت حزبی در پارلمان بود.

حزب سوسیالیست موسوم به ام‌.آر.اف که اپوزیسیون پارلمانی متشکل از بلغارهای ترک‌تبار است، پیش از این خواستار استعفای والری سیمئونوف شده بود و نمایندگان آن به نشانه اعتراض در نشست‌های مجلس این کشور شرکت نمی‌کردند.

سیمئونوف روز جمعه در مقر دولت بلغارستان در صوفیه، پایتخت این کشور گفت: «من استعفای خود را به دلیل کارزار مطبوعاتی به راه افتاده علیه خودم، تقدیم می‌کنم.»

وی افزود: «هدف این کارزار تعدی به اقتدار دولت مانع‌تراشی برای کار عادی آن بوده است. این کارزار علیه شخص من یا حزب متبوع من نیست، بلکه علیه تمامیت دولت است که بسیار موفق عمل کرده است».

دفتر رسانه‌‌ای دولت بلغارستان اعلام کرد که نخست وزیر بوریسوف استعفای معاون اول خود را پذیرفته است.

بلغارستان عضو اتحادیه اروپاست و احزاب مخالف این کشور با نزدیک شدن به انتخابات پارلمان اروپا بر فشار خود بر دولت افزوده‌اند. در هفته‌های اخیر درخواست کاهش قیمت سوخت نیز به مطالبات معترضان خیابانی در بلغارستان افزوده شده بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قتل روزنامه‌نگار زن جوان در بلغارستان

رئیس جمهوری جدید بلغارستان قانون مبارزه با فساد این کشور را وتو کرد

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟