ده‌ها کشته در درگیری نیروهای دولتی یمن و ائتلاف با حوثی‌ها در حدیده

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
نیروهای دولتی وفادار به دولت یمن
نیروهای دولتی وفادار به دولت یمن   -   کپی رایت  رویترز

در درگیری‌های خونین ۲۴ ساعت گذشته میان نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان و نظامیان وفادار به دولت یمن از یک سو و شبه نظامیان حوثی از سوی دیگر، دست کم ۵۸ تن کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید منابع بیمارستانی بندر حدیده در غرب یمن روز پنج‌شنبه ۱۷ آبان این خبر را تأیید کرده‌اند.

۴۷ نفر از قربانیان این نبرد از شبه‌نظامیان حوثی و ۱۱ نفر دیگر از نیروهای وفادار به دولت در تبعید یمن بودند.

خبرگزاری فرانسه همچنین به نقل از پزشکان در حدیده می‌نویسد که بیشتر قربانیان حوثی در جریان حملات هوایی نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان جان خود را از دست داده‌اند. بنا به گزارش‌های رسیده از منابع نظامی یمن، درگیری میان دو گروه متخاصم روز پنج‌شنبه نیز همچنان در جریان بوده است.

شیعیان حوثی یمن که از سوی ایران حمایت می‌شوند تا کنون کنترل بندر حدیده را در دست داشتند. آنها با حفر خندق و کاشتن مین در جاده کمربندی حدیده برای حفظ این شهر تلاش کرده بودند. این موانع سبب کندی حرکت نیروهای دولتی و پیشروی آنان به سوی این بندر استراتژیک شده بود.

بیشتر بخوانید:

منابع دولتی یمن همچنین می‌گویند که تک‌تیراندازان حوثی با استقرار بر پشت بام برخی ساختمان‌ها و پنهان شدن پشت تابلوهای بزرگ تبلیغاتی به سمت نیروهای دولتی شلیک می‌کنند.

عفو بین‌الملل پیشتر تأیید کرده بود که حوثی‌ها روی پشت بام یک بیمارستان در محله «۲۲ مه» حدیده مستقر شده و «تعمدا» از بیمارستان به عنوان «مقر نظامی» استفاده می‌کنند. این سازمان بین‌المللی حقوق بشری چنین رفتاری را «تخطی از قوانین انسانی» خوانده است.

شمار زیادی از نهادهای بشردوستانه بین‌المللی نگران سرنوشت ده‌ها هزار شهروند غیرنظامی در بندر حدیده هستند. حدیده جایگاهی راهبردی در یمن دارد زیرا سه چهارم کل واردات یمن و کمک‌های بین‌المللی به این کشور جنگزده از راه این بندر به سایر مناطق آن می‌رسد.

یمن از سال ۲۰۱۵ درگیر یک جنگ داخلی تمام عیار شده است و به جز تلفات جنگ، شمار بالایی از مردم آن تاکنون قربانی گرسنگی و قحطی شده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید