واکنش روسیه به انتخابات میان دوره‌ای آمریکا: چشم‌انداز بهبود روابط وجود ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش روسیه به انتخابات میان دوره‌ای آمریکا: چشم‌انداز بهبود روابط وجود ندارد

روسیه می‌گوید تغییر ترکیب کنگره ایالات متحده آمریکا تاثیری بر بهبود روابط میان دو کشور ندارد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز چهارشنبه و در واکنش به نتایج انتخابات میان دوره‌ای ایالات متحده گفت:‌ «با درجه بالایی از اطمینان می‌تواییم بگوییم قطعا چشم‌انداز درخشانی برای عادی‌سازی روابط روسیه آمریکا وجود ندارد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دستگاه قضایی و نهادهای امنیت آمریکا روسیه را به تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ با هدف تقویت دونالد ترامپ و تخریب هیلاری کلینتون متهم می‌کنند.

آقای پسکوف درباره وجود چالش‌های بسیار در روابط میان این دو ابرقدرت گفت: «ما با مشکلات بسیاری مواجهیم که احتیاج به گفت‌وگو میان دو کشور دارد، از جمله ثبات راهبردی و کنترل تسلیحاتی. این چالش‌ها خود به خود و بدون مذاکره حل نخواهند شد.»

روسیه و ایالات متحده بر سر مساله اوکراین، جنگ داخلی در سوریه و توافق هسته‌ای ایران با یکدیگر اختلاف نظر‌های گسترده‌ای دارند. با وجود آنکه برخی ناظران گمان می‌کردند تمایل روسیه به انتخاب دونالد ترامپ به سمت ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند تنش در روابط دو کشور را کاهش دهد، این تحول دیپلماتیک عملا روی نداد.

بیشتر بخوانید

سخنگوی کرملین با بی‌تاثیر خواندن ترکیب مجلس نمایندگان برای روسیه گفت: «آیا [شرایط جدید] برای ما بهتر یا بدتر است؟ با آمریکایی‌هاست که تصمیم بگیرند. ما خودمان را در این مسائل قاطی نمی‌کنیم.» وی افزود که گفت‌وگوها میان رهبران دو کشور ادامه خواهد یافت.

پس از دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در هلسینکی، روسای جمهور دو کشور امکان ملاقات در جشن پایان جنگ جهانی اول در پاریس و نشست گروه ۲۰ در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین را در ماه جاری میلادی (نوامبر) در پیش رو دارند.

واکنش آلمان

همزمان هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان با انتشار پیامی در حساب توییتری خود نوشت: «انتظار تغییر سیاست‌های دونالد ترامپ پس از انتخابات میان دوره‌ای ایالات متحده اشتباه خواهد بود.» آقای ماس با این حال بار دیگر تاکید کرده است که «آمریکا کماکان بزرگ‌ترین شریک آلمان خارج از اروپا است. ما باید روابط با این کشور را برای حفظ شراکت مورد بازبینی قرار دهیم.»

دونالد ترامپ از زمان به قدرت رسیدن سیاست‌های مهاجرتی و رویکردهای تامین انرژی دولت آنگلا مرکل را مورد انتقاد قرار داده است. رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل وابستگی آلمان به گاز روسیه را خطرناک توصیف کرد.