آغاز انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ نخستین مواجهه دولت ترامپ با افکار عمومی

آغاز انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا
آغاز انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با توجه به اینکه نتیجه انتخابات میان دوره ای در آمریکا به طور مرسوم برخلاف منافع جناح حاکم رقم می خورد، دونالد ترامپ در کارزارهای تبلیغاتی بارها بر این مسئله تاکید و به هواداران خود نسبت به تاثیر انتخابات یاد شده بر دوره ریاست جمهوری خود هشدار داده است.

آگهی

نخستین حوزه های رای گیری در انتخابات میان‌دوره‌ای و محلی آمریکا روز سه شنبه ۶ نوامبر/۱۵ آبان در ایالت های ساحل شرقی ایالات متحده به روی رای دهندگان باز شد.

این انتخابات دوسال پس از پیروزی غافلگیرکننده دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و نتیجه آن بر چگونگی ترکیب کرسی های پارلمان و حتی زمان پایان یافتن دوره ریاست جمهوری حاکم فعلی کاخ سفید تاثیر مستقیم خواهد داشت.

در پایان این انتخابات حساس و سرنوشت ساز قرار است تکلیف ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان، یک سوم از ترکیب نمایندگان سنا و ۳۶ پست فرمانداری در ایالت های مختلف این کشور مشخص شود.

این در حالی است که با توجه به تلاش دمکرات ها برای به دست گرفتن اکثریت در پارلمان و نیز مجلس سنا اهمیت این انتخابات دوچندان شده است. در صورت تحقق این امر و یا حتی برتری دمکرات ها در یکی از دو مجلس کنگره، کار رئیس جمهوری برای پیشبرد برنامه های خود در دو سال باقی مانده از دوره چهار ساله کنونی بسیار دشوار خواهد بود زیرا در چنین شرایطی این مخالفان و رقبای سیاسی هستند که باید برای طرح های جنجال برانگیز او تصمیم گیری کنند.

نکته قابل توجه دیگر در مورد انتخابات میان دوره ای آمریکا این است که مردم این کشور برای نخستین بار پس از برگزیدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ فرصت یافته اند تا با حضور در پای صندوق های رای، دیدگاه خود را درباره انتخاب قبلی و نیز چگونگی عملکرد دستگاه اجرایی در کشورشان بیان کنند.

هر دو جناح رقیب پیش از انتخابات در حالی بر شدت و حجم کارزارهای تبلیغاتی خود افزودند که فضای سیاسی و امنیتی در ایالات متحده طی هفته های گذشته به شدت متشنج و تحت تاثیر رویدادهایی چون تیراندازی و کشتار در پیتسبرگ و نیز ارسال بسته های مشکوک پستی برای شخصیت های سیاسی و چهره های سرشناس مخالف سیاست های دونالد ترامپ قرار داشت.

به این دو موضوع باید مسئله ورود مهاجران غیر قانونی را نیز اضافه کرد که شاید به همراه حمایت های اقتصادی دولت از تولیدات داخلی و تلاش برای کاستن از نرخ بیکاری بتواند برگ برنده محافظه کاران در این انتخابات باشد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: اگر مهاجران از راه قانونی وارد آمریکا نشوند، برشان می‌گردانم

تیراندازی در یک کنیسه در پیتسبرگ آمریکا چندین کشته برجای گذاشت

ارسال بسته‌های انفجاری؛ پلیس آمریکا یک دفتر پستی در فلوریدا را تفتیش کرد

بازداشت یک مظنون ارسال بسته‌های انفجاری برای مخالفان دونالد ترامپ

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت انتخایات برای کاربران آمریکا

جهت گیری های سیاسی بحث بر انگیز دونالد ترامپ طی دو سال گذشته سبب شده است تا فضای دو قطبی حاکم بر سپهر سیاسی این کشور بیش از پیش برجسته شود. این امر همچنین نگرانی های اردوگاه محافظه کاران در خصوص نتیجه انتخابات میان دوره ای را افزایش داده است.

با توجه به اینکه نتیجه انتخابات میان دوره ای در آمریکا به طور مرسوم برخلاف منافع جناح حاکم رقم می خورد، دونالد ترامپ در کارزارهای تبلیغاتی بارها بر این مسئله تاکید و به هواداران خود نسبت به تاثیر انتخابات یاد شده بر دوره ریاست جمهوری خود هشدار داده است.

برغم روال معمول که انتخابات میان دوره ای انگیزه زیادی را در میان رای دهندگان بر نمی انگیزد، طبق پیش بینی های انجام شده میزان مشارکت در این انتخابات نسبت به دوره قبل با افزایش محسوسی روبرو خواهد بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟