Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آثار زیانبار کم‌خوابی بر اقتصاد جهانی؛ چرا و چگونه؟

آثار زیانبار کم‌خوابی بر اقتصاد جهانی؛ چرا و چگونه؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کم‌خوابی بی شک بر روی سلامتی تاثیرات زیانباری می‌گذارد، اما این تاثیرات تنها به سلامتی محدود نمی‌شود، کم‌خوابی تبعات منفی نیز بر اقتصاد جهانی دارد.

آگهی

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده آمریکا کم‌خوابی را یک مشکل جدی بهداشت عمومی عنوان کرده است. با این حال مساله کم‌خوابی تنها به مشکلات سلامتی محدود نمی‌شود و بر رشد اقتصاد نیز اثر منفی دارد.

ابرشرکت رَند که یک اندیشکده سیاستگذاری جهانی غیرانتفاعی آمریکایی است، در آخرین تحقیقات خود به بررسی میزان آسیب‌هایی که در اثر کم‌خوابی به اقتصاد وارد می‌شود، پرداخته است.

مردم بسیاری از مناطق مختلف جهان به دلیل تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی، از جمله مصرف الکل، مصرف دخانیات، استرس، تحرک پائین و استفاده بیش از حد از رسانه‌های الکترونیکی کمتر و کمتر می‌خوابند. مشکلات بهداشت روان، نگرانی‌های مالی و فشار کاری نیز از دیگر عواملی هستند که بر کیفیت و کمیت خواب افراد موثر است.

افرادی که کمتر از ۶ ساعت در روز می‌خوابند ۱۳ درصد بیش از افرادی که خواب کامل (۷ تا ۹ ساعت در روز) دارند در خطر مرگ زودرس هستند. همچنین مطالعات نشان می‌دهد که میزان کارآیی این افراد ۲.۴ درصد کمتر است.

مطالعه این اندیشکده نشان می‌دهد که ایالات متحده ۱.۲۳ میلیون روز کاری، ژاپن ​​۶۰۰ هزار روز کاری، انگلیس و آلمان بیش از ۲۰۰ هزار روز کاری و کانادا حدود ۸۰ هزار روز کاری را در طی یک سال به دلیل خواب ناکافی کارکنان مراکز دولتی و خصوصی از دست می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

کم‌خوابی کارکنان در این پنج کشور عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی سبب شده تا میزان تولید ناخالص داخلی بین ۱.۵ تا ۳ درصد در این پنج کشور مورد مطالعه کاهش یابد.

ژاپن با ۲.۹۲ درصد، ایالات متحده با ۲.۲۸ درصد، بریتانیا با ۱.۸۶ درصد، آلمان با ۱.۵۶ درصد و کانادا با ۱.۳۵ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین ضرر در تولید ناخالص داخلی خود را داشتند. این مساله در نهایت سبب می‌گردد که در مجموع سالانه حدود ۶۸۰ میلیارد دلار به اقتصاد این کشورها خسارت وارد شود.

در نهایت محققان رند توصیه‌هایی برای حل این مشکل و بهبود مساله خواب رائه داده‌اند. برنامه‌ریزی برای خوابیدن و بیدار شدن در زمان مناسب، کاهش مصرف محرک‌هایی مانند کافئین یا نیکوتین، پرهیز از تماشای تلوزیون و کارکردن با موبایل پیش از خواب از جمله راه‌حل‌هایی است که می‌تواند کیفیت و کمیت خواب را بالا ببرد.

همچنین آموزش عمومی در مورد مشکلات سلامتی و اقتصادی مرتبط با کم‌خوابی بر تغییر رویه جامعه اثربخش است. محققان بر این باورند که اگر با معضل خواب ناکافی مبارزه نشود، این مساله می‌تواند مشکلات بزرگی را در جوامع امروزی رقم بزند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلال ساعت بیولوژیکی، کج‌خلقی و افسردگی را افزایش می‌دهد

یافته‌ تازه محققان: تنها ۲ شب کم‌خوابی می‌تواند باعث شود احساس پیری کنید

توصیه به «شمارش گوسفند» هنگام بی‌خوابی از کجا می‌آید؟