Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گرانی سَرِ سفره ایرانی‌ها؛ ماست و میوه رکورددار افزایش قیمت

گرانی سَرِ سفره ایرانی‌ها؛ ماست و میوه رکورددار افزایش قیمت
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اقلام خوراکی از گوشت گرفته تا برنج و تخم مرغ رشد بیش از ۳۰ درصدی قیمت را طی سال گذشته تجربه کرده‌اند اما چگونه بانک مرکزی نرخ تورم سالانه را ۱۶.۵ درصد اعلام می‌کند؟

آگهی

قیمت انواع محصولات لبنی در تهران طی یک سال گذشته به طور متوسط ۵۲ درصد افزایش یافته است.

تازه ترین گزارش بانک مرکزی ایران در خصوص قیمت خرده فروشی اقلام مصرفی خانوارهای تهرانی نشان می‌دهد که ماست پاستوریزه طی یک سال منتهی به چهارم آبان ماه ۷۴.۷ درصد گران شده و از این حیث رکورددار افزایش قیمت در میان محصولات لبنی است.

در این مدت کمترین رشد قیمت از آنِ پنیرغیرپاستوریزه بوده که طی یکسال گذشته حدود ۲۲ درصد گران شده است. این در حالی است که بهای پنیر پاستوریزه بیش از ۵۹ درصد افزایش یافته است.

در میان محصولات لبنی، قیمت شیر پاستوریزه نیز طی مدت مورد اشاره، بیش از ۴۲ درصد بالا رفته است. در حال حاضر بهای هر لیتر شیر پاستوریزه به بیش از ۴ هزار و ۱۳۵ تومان رسیده و هر کیلوگرم ماست پاستوریزه نیز بیش از ۶ هزارتومان فروخته می‌شود.

کارشناسان علت اصلی گرانی محصولات لبنی را افزایش هزینه تولید آنها در پی رشد ۳۰۰ درصدی نرخ دلار می‌دانند. رخدادی که هزینه تامین خوراک وارداتی دام و هزینه دارو، تامین افزودنی‌های مجاز و تجهیزات تولید را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:روحانی: مردم تحمل کنند؛ دولت ترسی از تحریم‌ها ندارد

البته لبنیات از نظر رشد قیمت، صدرنشین اقلام مصرفی خانوارهای تهرانی نیست چرا که دسته میوه‌های تازه توانسته با متوسط ۵۵ درصد افزایش قیمت بالاترین سطح گرانی را در میان انواع اقلام خوراکی کسب کند.

لبنیات در عین حال، پس از روغن خوراکی بیشترین میزان رشد قیمت را طی یک ماه گذشته تجربه کرده است. در شرایطی که متوسط بهای انواع روغن خوراکی طی مهرماه ۱۳.۵ درصد افزایش یافته، بهای انواع محصولا لبنی نیز ۹.۷ درصد بالارفته است.

در مجموع میوه وارداتی موز تحت تاثیر سقوط ۳۰۰ درصدی ارزش ریال، با بیش از ۱۲۶ درصد افزایش قیمت، بیشترین میزان رشد بها را در میان انواع محصولات خوراکی حاضر در سبد مصرفی خانوارهای تهرانی شاهد بوده است.

بیشتر بخوانید:ایران؛ رکوردزنی قیمت اقلام خوراکی در رقابت با دلار

در میان اقلام خوراکی، دسته حبوبات با ۱۳.۶ درصد، کمترین میزان رشد قیمت را در یک سال گذشته شاهد بوده است. گذشته از حبوبات، سایر اقلام خوراکی از گوشت گرفته تا برنج و تخم مرغ رشد بیش از ۳۰ درصدی قیمت را طی سال گذشته تجربه کرده‌اند.

این در حالی است که بانک مرکزی ایران در تازه ترین گزارش خود نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مهرماه گذشته را ۱۶.۵ درصد اعلام کرده است.

با توجه به این که در محاسبه نرخ تورم گذشته از اقلام خوراکی، میانگین هزینه مسکن، پوشاک، تفریحات و آموزش، بهداشت و درمان نیز بسته به درجه اهمیت آنها در نظر گرفته می‌شود، یا افت قیمت در سایر بخش‌های مورد اشاره توانسته جهش تورم مواد خوراکی را خنثی کند و یا تغییر ضریب اهمیت آنها توانسته موجب توقف نرخ تورم سالانه در پشت سد ۱۷ درصد شود.

بیشتر بخوانید:بررسی قدرت خرید ۱۳ ساله دلار؛ سفره خانوار ایرانی چقدر آب رفته است؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردم و نگرانی‌های اقتصادی؛ گزارش اختصاصی یورونیوز از تاثیر تحریم‌های آمریکا بر زندگی روزمره

تورم ۴۰ هزار درصدی؛ با حداقل دستمزد در ونزوئلا چه می‌توان خرید؟

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است