Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مردم و نگرانی‌های اقتصادی؛ گزارش اختصاصی یورونیوز از تاثیر تحریم‌های آمریکا بر زندگی روزمره

مردم و نگرانی‌های اقتصادی؛ گزارش اختصاصی یورونیوز از تاثیر تحریم‌های آمریکا بر زندگی روزمره
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا تاثیر مستقیم و ملموسی بر زندگی روزمره مردم گذاشته و نگرانی‌های آنها را افزایش داده، دغدغه این روزهای مردم چیست؟ گزارش خبرنگار یورونیوز در ایران را ببینید.

آگهی

تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران از روز شنبه به مرحله اجرا درآمد. در نخستین مرحله فروش دلار، طلا و سایر فلزات گرانبها به ایران ممنوع شد. به این ترتیب اشخاص حقیقی یا حقوقی که تحریم‌ها را نقض کنند مشمول مجازات‌های آمریکا قرار خواهند گرفت.

به نظر می‌رسد بازگشت تحریم‌ها، وضعیت ناآرام بازار ارز، طلا و کالا را بیش از گذشته آشفته کند.

آشفتگی‌های اخیر به شکل ملموسی بر زندگی روزمره مردم تاثیر گذاشته و افزایش روز به روز قیمت‌ها موجب سردرگمی آنها شده است. اگرچه دولت تلاش می‌کند با سیاست‌های کنترلی از افزایش قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کند اما در بسیاری از بخش‌ها به ویژه مسکن، خودرو و کالاهای وارداتی قیمت‌ها افزایش چشمگیری داشته است.

در همين راستا دولت ايران روز دوشنبه جزئيات برنامه بسته جدید ارزی را كه جهت مقابله با این تحریم ها آماده کرده است اعلام خواهد كرد. بر اساس این برنامه قرار است ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد که رقم قابل توجهی را شامل می ‌شود در بازار ثانویه ارزی عرضه شود، از طرف دیگر گروه کالایی دوم نیاز ارزی خود را از این بازار تامین کند.

بیشتر بخوانید:

اما در اين بين مردم نيز از اثرات مستقيم تحريم‌ها بر زندگی و كسب و كارشان می‌گويند و در عين حال اميدوارند دولت با در پيش گرفتن راهكارهایی، از جمله مذاكره و تعامل از بدتر شدن شرايط جلوگيری کند.

رضا فروشنده لوازم آرايشی در خيابان ولی‌عصر تهران به خبرنگار يورونيوز می گويد: «تحريم‌ها تاثير زيادی گذاشته است، نوسان قيمت ارز و طلا همين باعث تعديل نيروها در كارخانه‌ها و بیكاری بسياری شده است، در اين شرايط مسئولين بايد اقدام كنند و برنامه ريزی مناسبی برای اين شرايط داشته باشند تا بتوانيم در مقابل اين تحريم‌ها بايستيم.»

يكی ديگر از شهروندان تهرانی نيز با اشاره به غير قابل اعتماد بودن دولت آمريكا در مذاكرات می‌گويد: «آمريكا از موضع قدرت رفتار می‌كند به راحتی توافقی را امضا می‌كند و بعد زير آن می زند. روی هيچ چيز آمريكا نمی توان حساب كرد. تحريم‌های آمريكا هنوز آغاز نشده و تنها حرفش هست، تاثير خودش را گذاشته، اجناس مصرفی مردم از ۱۵ تا ۲۵ درصد گران شده و اگر تحريم ها شروع شود بيشتر نيز خواهد شد. گرانی اجناس با بالارفتن قيمت دلار ادامه خواهد يافت. با اوضاعی كه الان پيش روست مردم بايد صبر و تحمل زيادی از خود نشان بدهند.

خانم خانه داری نيز با اشاره به اينكه در شرايط كنونی كشور بيش از هر چيز نياز به اصلاحات ساختاری در بسياری امور دارد به خبرنگار يورونيوز در تهران می‌گويد : «اگر بخواهد شرايط به همين روند پيش برود زندگی خوبی در آينده نخواهيم داشت و بهتر است يک سری اصلاحات صورت بگيرد . بهتر است مسائل به شكل ريشه‌ای حل شود و اميدوارم دولت به فكر مردم باشد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن در تهران

نوروز ۹۸ و معیشت مردم؛‌ گزارشی از خیابان‌های تهران

گرانی سَرِ سفره ایرانی‌ها؛ ماست و میوه رکورددار افزایش قیمت