نوروز ۹۸ و معیشت مردم؛‌ گزارشی از خیابان‌های تهران

نوروز ۹۸ و معیشت مردم؛‌ گزارشی از خیابان‌های تهران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اسفند ۹۷ قیمت یک کیلو پسته مرغوب ۶۵ هزار تومان بود، در حالی که برای خریدن همان مقدار پسته در این روزها باید حدود ۲۶۰ هزار تومان، یعنی چهار برابر بیشتر پرداخت کرد.

آگهی

روزهای پایانی اسفند ماه، زمانی است که اقشار مختلف جامعه ایران خود را برای آغاز سال نو آماده می‌کنند و اقلام مورد نیازشان را از قبیل لباس نو، شیرینی، آجیل و گوشت و مرغ خریداری می‌کنند.

اما اسفند امسال بر خلاف دیگر سال‌ها، این جنب و جوش به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است و اغلب مردم به علت گرانی فزاینده و بالا بودن قیمت کالاها، یا از خرید صرف نظر و یا به مقدار خرید محدود بسنده کرده اند. این موضوع از یک سو موجب نارضایتی مردم و از سوی دیگر سبب اعتراض فروشندگان صنف‌های مختلف شده است.

به طور مثال، افزایش ناگهانی قیمت آجیل به حدی بود که مردم را به راه اندازی کمپینی با عنوان "نه به آجیل" وادار کرد تا از طریق آن یکدیگر را به نخریدن آجیل عید دعوت و تشویق کنند. بدنبال این کمپین، اکثر آجیل فروشی‌ها خلوت و کم مشتری هستند.

مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران با اتکا به اعلام بنکداران و خرده‌ فروشان سطح شهر از کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی فروش آجیل عید خبر می‌دهد. به باور او، حدود ۳۰ درصد از گرانی آجیل ناشی از افزایش قیمت ارز بوده و بخش قابل توجهی از افزایش قیمت‌ها ناشی از کاهش تولید آن به دلیل سرمازدگی باغات در سال جاری بوده است.

گفتنی است که در اسفند ۹۷ قیمت یک کیلو پسته مرغوب ۶۵ هزار تومان بود، در حالی که برای خریدن همان مقدار پسته در این روزها باید حدود ۲۶۰ هزار تومان، یعنی چهار برابر بیشتر پرداخت کرد.

قیمت مرغ و گوشت نیز مردم را تحت فشار دو چندان قرار داده است. در حالی که پیش از نوروز ۹۷ هر کیلو گوشت گوسفندی با بهای ۴۴ هزار تومان عرضه می شد، اکنون به بیش از ۱۱۰ هزار تومان رسیده است. نرخ هر کیلو مرغ نیز از کیلویی ۷ هزار و ۶۵۰ تومان در اسفند ۹۶ به حدود ۱۷ هزار تومان در آستانه سال نو امسال رسیده است.

حجم نارضایتی عمومی تا بدان حد است که قوه قضاییه نیز به آن ورود کرده تا نرخ مرغ را روی نرخ مصوب دولت از قرار کیلویی ۱۱ هزار و پانصد تومان نگاه دارد. عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز یکشنبه، ۲۶ اسفند، با صدور اولتیماتومی اعلام کرد هیچکس حق ندارد بالاتر از قیمت مصوب دولت، مرغ بفروشد زیرا دولت برای نهاده‌های دامی، ارز دولتی تخصیص می‌دهد، و هشدار داد اگر کسانی گران‌فروشی انبوه کنند، حتماً عمل‌شان جرم است و برخورد می‌شود.

بنا بر یک نظرسنجی ملی که در اسفند سال جاری برگزار شد، ۸۸.۹ درصد مردم ایران اعلام کرده‌اند میزان خرید آجیل و تنقلات آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کمتر شده است. همچنین نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد ۷۸.۱ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که میزان خرید شیرینی و میوه آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کاهش داشته است؛ علاوه بر آن ۸۲.۲ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند خرید پوشاک برای نوروز ۹۸ کمتر شده است و ۸۵.۷ درصد مردم هم اعلام کردند تعویض برخی وسایل منزل آن‌ها نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

کاهش ارزش پول ملی در کنار جهش چشمگیر در نرخ تورم به عنوان دو عامل اصلی کاهش قدرت خرید مردم از سوی کارشناسان اقتصادی معرفی می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نام تهران از فهرست شهرهای امن جهان خط خورد

مردم و نگرانی‌های اقتصادی؛ گزارش اختصاصی یورونیوز از تاثیر تحریم‌های آمریکا بر زندگی روزمره

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»