تورم ۴۰ هزار درصدی؛ با حداقل دستمزد در ونزوئلا چه می‌توان خرید؟

تورم ۴۰ هزار درصدی؛ با حداقل دستمزد در ونزوئلا چه می‌توان خرید؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پنج میلیون و دویست هزار بولیوار که حداقل دستمزد کارگران در ونزوئلا است تنها می‌توان پنج فنجان قهوه و یا نصف یک همبرگر را خریداری کرد.

آگهی

در بازار‌های سیاه ارز در ونزوئلا که تنها راه مبادله ارز خارجی در این کشور است، هر ۱/۳ یورو به قیمت پنج میلیون دویست هزار (۵.۲۰۰.۰۰۰) بولیوار خریداری می‌شود. اما این مقدار پول رایج ونزوئلا معادل حداقل دستمزد یک ماه کار در این کشور است.

بر اساس پژوهشی که قیمت‌های اقلام مختلف را طی بیش از یک دهه در ونزوئلا بررسی کرده است، میزان تورم سالانه در این کشور به ۴۰ هزار درصد (۴۰.۰۰۰٪) رسیده و این کشور بدترین بحران اقتصادی تاریخ خود را تجربه می کند.

دور باطل ناشی از «ابرتورم» کمر اقتصاد و ارزش پول ونزوئلا را شکسته است. اصطلاح ابر تورم به وضعیتی اطلاق می‌شود که با افزایش پرشتاب نرخ تورم، ارزش پول رایج به شدت سقوط کند. شهروندان که می‌خواهند به سرعت از کاهش ارزش پول خود جلوگیری کنند، به خرید و نگهداری ارز خارجی که ارزشی پایدار دارد روی می‌آورند. اما در این صورت قیمت‌ کالاها به سرعت بالا می‌رود و پول رایج هر روز کم ارزش تر خواهد شد.

کارشناسان اقتصادی دلیل بحران ونزوئلا را قیمت بسیار پائین نفت و سیاست‌های اقتصادی نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور می‌دانند. از جمله این سیاست‌ها می‌توان از تعیین قیمت ارزان برای برخی از محصولات بسیار پائین‌تر از قیمت تمام شده تولید نام برد.

با حداقل دستمزد در ونزوئلا چه می‌توان خرید؟

با پنج میلیون و دویست هزار بولیوار که حداقل دستمزد کارگران در ونزوئلا است تنها می‌توان پنج فنجان قهوه و یا نصف یک همبرگر را خریداری کرد.

یورونیوز در گزارشی از گروهی از مردم ونزوئلا پرسیده است که با این میزان دستمزد چه چیزهایی میتوانند بخرند؟ چه مقدار تخم‌مرغ، شیر، شکر و یا سیب زمینی می‌توانند تهیه کنند؟

نتیجه بدست آمده را در جدول زیر مشاهده کنید:

با حداقل دستمزد در ونزوئلا چه می‌توان خرید؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، مخالفان و بازرگانان تحت حمایت آمریکا را مقصر بحران اقتصادی می‌داند. وی در این مدت کمک‌های بشردوستانه بین المللی را نپذیرفت و تنها به چاپ بیشتر پول نقد و افزایش سقف حداقل دستمزد (دست‌کم هفت بار طی یک سال) و در یک کلام تزریق نقدینگی پرداخت.

اما دلیل این بحران هر چه باشد، این مردم ونزوئلا هستند که رنج می‌برند. بر اساس پژوهش سه دانشگاه در کاراکاس، کمبود مواد غذایی به حدی است که یک چهارم جمعیت این کشور در روز دو وعده و حتی یک وعده غذا می‌خورند.

بازار سیاه تنها جایی است که می‌توان موادی مانند پاستا و برنج یافت؛ و البته قیمت آن پنج برابر قیمت سوپر مارکت‌هاست.

پیدا کردن مواد غذایی در کاراکاس چقدر وقت می‌گیرد؟

یک شهروند ساکن کاراکاس به یورونیوز گفت که خرید کردن در این شهر به هیچ‌وجه سریع و آسان نیست. او اضافه کرد: «اگر من بخواهم کیک بپزم باید حداقل به سه سوپرمارکت سر بزنم. ممکن نیست بتوانم آرد، شکر و تخم مرغ را در یک مغازه پیدا کنم.»

قیمت مواد غذایی ضروری در ونزوئلا را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

یورونیوز
قیمت محصولات سبد کالا در کاراکاس (بر اساس پول رایج ونزوئلا)یورونیوز

بیشتر بخوانید:

برای سیر کردن شکم یک خانواده در ونزوئلا چند نفر باید کار کنند؟

بر اساس آخرین آمار مرکز اسناد و تجزیه و تحلیل فدراسیون آموزگاران ونزوئلا، هزینه مایحتاج غذایی یک خانواده ۵ نفره در این کشور ۳۰۰ میلیون بولیوار است. این یعنی که برای سیر کردن شکم یک خانواده پنج نفره نیاز به دستمزد ۵۷/۷ کارگر است.

آیا همه محصولات در ونزوئلا گران هستند؟

همه محصولات در ونزوئلا گران نیستند. مثلا پر کردن باک یک ماشین ۶ برابر ارزان‌تر از یک فنجان قهوه است. یک باک کامل بنزین در کاراکس تنها ۲۰۰ بولیوار تمام می‌شود در حالی که برای یک فنجان قهوه باید ۱۲۰۰ بولیوار پرداخت کرد.

یکی از ساکنان کاراکاس می‌گوید: «من به کارگر پمپ بنزین بیشتر از قیمت بنزین ماشینم انعام می‌دهم. زیرا خجالت می‌کشم که کمتر از آن انعام بپردازم.»

قیمت یک نان باگت در ونزوئلا ۱۵۰۰ برابر یک باک پر بنزین خودرو است.

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حذف چهار صفر از ریال ایران؛ تومان جدید به کام دولت یا مردم؟

گرانی سَرِ سفره ایرانی‌ها؛ ماست و میوه رکورددار افزایش قیمت

هجوم مردم ونزوئلا به فروشگاههای کلمبیا