انتخابات ریاست جمهوری گرجستان؛ رقابت تنگاتنگ دو وزیر خارجه پیشین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
انتخابات ریاست جمهوری گرجستان؛ رقابت تنگاتنگ دو وزیر خارجه پیشین
Copyright  رویترز

واجدان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان روز یکشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری آینده این کشور به پای صندوق های رای رفتند.

از دو تن از وزرای خارجه پیشین گرجستان به عنوان نامزدهای پیشتاز این رای گیری نام برده می شود. سالومه زورابیش ویلی، وزیر خارجه پیشین که مورد حمایت حزب حاکم «رویای گرجستان» قرار دارد یکی از دو نامزدی است که از آنها به عنوان بخت اصلی پیروزی یاد می‌شود. سالومه زورابیش ویلی سفیر سابق فرانسه در گرجستان است. او از سوی میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری پیشین به عنوان وزیر خارجه انتخاب شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

دیگر نامزد مطرح کارزار انتخابات ریاست جمهوری گرجستان گریگول واشادزه، رهبر مخالفان دولت است. وی نیز همچون سالومه زورابیش ویلی سابقه فعالیت در سمت وزارت خارجه را در کارنامه خود دارد.

سمت ریاست جمهوری گرجستان به دنبال تغییرات اخیر قانون اساسی این کشور به مقامی عمدتا تشریفاتی تبدیل شده است. نظرسنجی ها از رقابت تنگاتنگ بین سالومه زورابیش ویلی و گریگول واشادزه حکایت دارد.

هر دو نامزد پیشتاز این انتخابات از نزدیکی گرجستان به اتحادیه اروپا حمایت می کنند.

گریگول واشادزه وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات روز یکشنبه دستور برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از موعد را صادر خواهد کرد. وی از حزب حاکم به دلیل آنچه ناکامی این حزب در مقابله با فقر در گرجستان می خواند انتقاد کرده است.

بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند گرجستان واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند.

بیشتر بخوانید: