Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پوتین از جمهوری‌های جدایی‌طلب گرجستان پشتیبانی می‌کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و آناتولی بیبیلوف، رئیس جمهوری اوستیا
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و آناتولی بیبیلوف، رئیس جمهوری اوستیا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه هم اکنون حضور نظامی پررنگی در این منطقه دارد، اما دولت گرجستان از این حضور نظامی به عنوان «اشغال» یاد می‌کند.

آگهی

دولت روسیه از جمهوری‌های جدایی‌طلب گرجستان پشتیبانی می‌کند.

ده سال پس از جنگ روسیه با جمهوری گرجستان، ولادیمیر پوتین می‌گوید که برای تضمین امنیت جدائی‌طلبان جمهوری‌های خودمختار آبخاز و اوستیای جنوبی «هر کاری» انجام می‌دهد.

رئیس جمهوری روسیه این سخنان را روز جمعه دوم شهریور در مسکو در حالی بیان کرد که میزبان آناتولی بیبیلوف و رائول خاجیمبا، رؤسای جمهوری‌های خودمختار اوستیای جنوبی و آبخاز بود.

روز یکشنبه ۴ شهریور مصادف با دهمین سالگرد به رسمیت شناخته شدن استقلال این دو جمهوری از گرجستان است که خود در دهه ۱۹۹۰ اعلام استقلال کرده بود.

پوتین در دیار با بیبیلوف گفت: «ما حاضریم هر کاری بکنیم تا امنیت اوستیای جنوبی تأمین شود و از لحاظ اقتصادی حمایتش کنیم. زیرا به رغم مشکلاتی که کم هم نیستند، این جمهوری در حال رشد است.»

بیشتر بخوانید:

بیبیلوف نیز گفت: «بعد از شناسایی استقلال اوستیای جنوبی [از سوی مسکو] مردم اوستیا زندگی در یک فضای کاملا متفاوت، همراه با ثبات،‌آشتی و سعادت را آغاز کردند. امروز دیگر کودکان اوستیای جنوبی بر اثر انفجار خمپاره به هوا نمی‌روند.»

جنگ ۵ روزه گرجستان و روسیه

رئیس جمهوری روسیه سپس با رائول خاجیمبا، رئیس جمهوری آبخاز دیدار کرد و به او گفت: «ما به تلاش خود با آبخاز برای تضمین امنیت این جمهوری بسیار بها می‌دهیم. این تلاش شامل همکاری بین نیروهای مسلح و مرزبانان دو طرف می‌شود.»

در سال ۲۰۰۸ روسیه و گرجستان به مدت ۵ روز درگیر جنگی خونبار شدند. این جنگ در پی آن در گرفت که دولت تفلیس برای بازپس‌گیری کنترل اوضاع اوستیای جنوبی، دست به یک عملیات نظامی خونین در این جمهوری خودمختار زد.

این جنگ با پادرمیانی نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری وقت فرانسه در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۸۷ به پایان رسید. پس از آن مسکو استقلال دو جمهوری اوستیای جنوبی و آبخاز را به رسمیت شناخت. روسیه هم اکنون حضور نظامی پررنگی در این منطقه دارد، اما دولت گرجستان از این حضور نظامی به عنوان «اشغال» یاد می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتهام آلمان به روسیه برای «آمریت» قتل یک شهروند گرجستانی در برلین

تداوم اعتراضات تفلیس؛ روسیه تمام پروازهایش را به مقصد گرجستان لغو کرد

درگیری پلیس با معترضان در گرجستان ۲۴۰ زخمی برجای گذاشت