Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درگیری پلیس با معترضان در گرجستان ۲۴۰ زخمی برجای گذاشت

 درگیری پلیس با معترضان در گرجستان ۲۴۰ زخمی برجای گذاشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واکنش ها به سخنرانی یک نماینده روسیه در پارلمان گرجستان حالا بهانه ای قوی به دست اپوزیسیون داده تا دولت این کشور را به چالش بکشند. مخالفان روز جمعه خواستار برپایی «تظاهرات دائمی» بر ضد دولت این کشور شده اند

آگهی

در جریان درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس در تفلیس، پایتخت گرجستان دست کم ۲۴۰ نفر در این میان زخمی شده اند.

وزارت بهداشت گرجستان با تایید این خبر اعلام کرد که در پی درگیری های شامگاه پنجشنبه میان تظاهرکنندگان و ماموران انتظامی ۱۶۰ معترض و ۸۰ نیروی پلیس زخمی شده اند.

این درگیری ها که منشا آن سخنان جنجال برانگیز یک نماینده روس در پارلمان گرجستان عنوان شده با شلیک گلوله های پلاستیکی و پرتاب گاز اشک آور همراه شده است.

حدود ده هزار نفر از ساکنان تفلیس روز پنجشنبه در اعتراض به آنچه دخالت روسیه در کشورشان عنوان شده در خیابان های این کشور دست به تظاهرات زدند. اعتراض ها در تفلیس پس از آن شدت گرفت که سرگئی گاوریلوف، نماینده کمونیست پارلمان روسیه از جایگاه رئیس مجلس گرجستان به ایراد سخنرانی پرداخت.

رویترز
تظاهرات معترضان به دخالت روسیه در نزدیکی ساختمان پارلمان گرجستانرویترز

این نماینده روس در چارچوب یک سفر رسمی بین پارلمانی با موضوع کلیسای ارتودوکس به تفلیس سفر کرده و از وی برای سخن گفتن در پارلمان گرجستان دعوت به عمل آمده بود.

یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات روز پنجشنبه پلاکاردی در دست داشت که بر روی آن نوشته شده بود «روسیه یک اشغالگر است.» کرملین در واکنش به این تظاهرات ضمن محکوم کردن شعارهای ضد روسی از آنچه «تحرکات روس هراسی» نام برده شده یاد کرده است.

واکنش ها به سخنرانی یک نماینده روسیه در پارلمان گرجستان حالا بهانه ای قوی به دست اپوزیسیون داده تا دولت این کشور را به چالش بکشند. مخالفان روز جمعه خواستار برپایی «تظاهرات دائمی» بر ضد دولت این کشور شده اند.

اعتراض به آنچه از سوی مخالفان، دولت دخالت روسیه در مسائل داخلی گرجستان خوانده شده برآمده از روابط حساس میان دو کشور پس از گذشت سی سال از فروپاشی شوروی سابق است. این درحالیست که دو کشور ده سال پیش درگیر جنگی برق آسا و ضربتی شده بودند که اشغال «دو فاکتو» دو منطقه از گرجستان از سوی روسیه پایان بخش آن بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین از جمهوری‌های جدایی‌طلب گرجستان پشتیبانی می‌کند

گرجستان و طرح تئوری «حزب جهانی جنگ»؛ آیا تفلیس روسیه را به پیوستن به اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد؟

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید