پیروزی بولسونارو کاندیدای راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 پیروزی بولسونارو کاندیدای راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل
کپی رایت  رویترز

ژایر بولسونارو کاندیدای راست افراطی برزیل روز یکشنبه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور با غلبه بر کاندیدای سوسیالیستها، به پیروزی دست یافت.

بولسونارو در این انتخابات ۵۵.۲ درصد آراء و فرناندو حداد رقیب او از حزب چپگرای کارگران برزیل ۴۴.۸ درصد کل آراء را کسب کردند.

ژایر بولسانارو بعد از پیروزی گفت که دولت او مدافع دموکراسی و قانون اساسی برزیل خواهد بود و این وعده او «نه وعده یک حزب و نه وعده‌های یک مرد که سوگندی در برابر خداست.» وی همچنین گفت: «ما با هم سرنوشت برزیل را تغیر خواهیم داد.»

بولسونارو وعده داده است که فساد را در برزیل ریشه‌کن کند و با افزایش امنیت در کشور، سطح بالای جرم و جنایت در برزیل را کاهش دهد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

نگرانی‌ها از انتخاب بولسونارو از این روست که او پیشتر از نوستالژی بازگشت به دوران دیکتاتوری نظامی در برزیل سخن گفته بود و همین موضوع بسیاری را نگران آزادی شهروندان در دوران او کرده است.

همچنین نگرانی از عدم رعایت حقوق اقلیت‌ها و رویکردهایی همچون همجنسگراهراسی، اظهارات زن‌ستیزانه و نژادپرستانه باعث افزایش نگرانی‌ها از سیاست در دوران او شده است.

کارزار انتخاباتی در برزیل در روزهای گذشته بشدت دو قطبی شده بود بطوری که هر طرف ادعا می‌کرد که در صورت پیروزی طرف مقابل، برزیل نابود می شود.

پیروزی بولسونارو چرخش مهمی در سیاست بزرگترین دموکراسی آمریکای لاتین به شمار می‌رود که به مدت ۱۳ سال (بین ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶) توسط حزب چپگرای کارگران برزیل اداره شده است. در دو سال گذشته نیز میشل تمر از جناح محافظه کار برزیل اداره کشور را برعهده داشته است و روی کار آمدن راست افراطی به معنای ناامیدی اکثریت مردم از دو جناح سنتی سیاست برزیل ارزیابی می‌شود.

فرناندو حداد نامزد چپ‌ها در این انتخابات بعد از اعلام نتایج انتخابات گفت مسئولیت او اتحاد اپوزیسیون علیه بولسونارو بوده است و وعده داد که از آزادی ۴۵ میلیون نفری که به او رای دادند دفاع کند. او همچنین خواستار آن شد که حقوق کسانی که بولسونارو رای نداده‌اند محترم شمرده شود.

ژایر بولسانارو در جریان تبلیغات انتخاباتی تصویری از خود به عنوان فردی «ساختارشکن و ضد سیستم» ارائه داد، تصویری که محور اصلی شعارهای پوپولیست‌های راستگر است که برای بسیاری یادآور روی کار آمدن دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکاست.

بیشتر بخوانید: