Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جنبش مقاومت برزیل: بولسونارو می گوید «زندان یا تبعید»، ما می گوییم «خیابان»

 جنبش مقاومت برزیل: بولسونارو می گوید «زندان یا تبعید»، ما می گوییم «خیابان»
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جامعه شناس برزیلی:‌ «گویا ۴۰ سال به عقب برگشته ایم و باید همه کارها را از صفر آغاز کنیم. باید کارها را کم‌کم با جمع شدن مردم در شوراهای محلی، مناطق حاشیه نشین، مجمع عمومی کارخانه ها و مانند آن آغاز کنیم. همانطور که با این روشها توانستیم با دیکتاتوری مبارزه کنیم.»

آگهی

افزایش نگرانی ها از پیروزی ژایر بولسونارو کاندیدای راست افراطی بعنوان رئیس جمهوری برزیل، مخالفان وی را به ایجاد جنبش مقاومت علیه سیاست های وی و همچنین علیه فضای ترس حاکم بر جامعه سوق داده است.

جنبش شهروندان در سائوپائولو از جمله این حرکت هاست که قصدش ایجاد مانع در برابر راستگرایان افراطی است اما عدم تمایل و پس زدن حزب کارگران برزیل همچنان در جامعه قدرتمند است.

روز دوشنبه، یک روز بعد از پیروزی بولسونارو، کمیته دفاع از حقوق بشر در سائوپائولو گردهم آمدند تا گرایش‌های هراس ‌آور دوران بولسونارو را محکوم کنند.

جنبش مقاومت «او نه» با هشتگ EleNao# برای جلوگیری از انتخاب بولسونارو آغاز به کار کرد و با انتخاب این کاندیدار راست افراطی عملا شکست خورد. اکنون این جنبش در تلاش است شکل جدیدی به خود بگیرد.

عملا مقاومت علیه دوران بولسونارو پس از انتشار خبر پیروزی او آغاز شد. بولسونارو در جریان کارزار انتخاباتی اش مخالفان را با این عبارت تهدید کرده است: «یا زندان یا تبعید». با این حال مخالفان خطاب به او از انتخابشان می گویند: «خیابان».

معترضان به دعوت فعالان مدنی در سائوپائولو عصر سه شنبه ۳۰ اکتبر در تظاهراتی به خیابان آمدند. کمیته دفاع از حقوق بشر نیز در گردهمایی خود درباره شیوهای ممکن «مقاومت» به بحث پرداختند.

در این جلسه الکساندر، کارآگاه پلیس سائوپائولو در سخنانی گفت که او آگاه است که با محکوم کردن انحرافات حرفه اش خود را به خطر می اندازد اما می گوید با اینکه می ترسد اما باید به این ترس غلبه کرد. او می گوید وقتی رئیس جمهوری می گوید پلیس کارش کشتن است نه حفاظت کردن یعنی هدف او مشروع جلوه دادن خشونت پلیس است. او افزوده است که در روزهای آینده شاهد افزایش قابل توجه خشونت پلیس خواهیم بود، خشونتی که همیشه علیه افرادی خاصی اعمال می شود: مردان جوان سیاهپوست حاشیه شهرها.

کارلوس ادواردو مانگالز، جامعه شناس بزیلی می گوید بسیج مردم در جامعه پر از اختلاف برزیل به کار دشواری تبدیل شده است. او می گوید کار دشواری پیش روست چرا که احزاب چپ و سندیکاها از هم پاشیده‌اند. حتی جنبش های اجتماعی هم ضعیف شده‌اند. خیلی دشوار است که همه را برای سازماندی گردهم بیاوریم. مثل این است که ما ۴۰ سال به عقب برگشته ایم و باید همه کارها را از صفر آغاز کنیم.

این جامعه شناس می گوید که باید کارها را کم کم با جمع کردن مردم در شوراهای محلی، مناطق حاشیه نشین، مجمع عمومی کارخانه ها و مانند آن آغاز کنیم. همانطور که با این روشها توانستیم با دیکتاتوری مبارزه کنیم.

با این حال یک استاد علوم سیاسی دانشگاه می گوید در خیابانها و در دانشگاهها فعالیت کردن هر روز دشوارتر می شود. او می گوید که مقاومت برای من نشان دادن این است که حریم ها و محدودیت هایی وجود دارد که دولت نباید از آنها عبور کند.

ماریانا نری از جمله شهروندان برزیلی فعال در سازمان جوانان چپ‌گراست که نگران آینده اقلیت ها در جامعه برزیل است، اقلیت‌هایی که بولسونارو در جریان کارزار انتخاباتی آنها را همچون اهریمن به تصویر می کشید.

ماریانا نری می گوید: «دوستان همجنسگرای من میترسند همدیگر را در خیابان بغل کنند. آنها می ترسند همدیگر را در خیابان ببوسند.»

ماریانا مایل نیست بنشیند و هیچ کاری انجام ندهد برای همین او تصمیم گرفت به اولین راهپیمایی اعتراضی علیه بولسونارو در ریودوژانیرو بپیوندد.

ماریانا نری می افزاید: «واقعیت این است که فردی مثل او انتخاب شده است و معنایش این است که مردم به همه آنچه او گفته است مشروعیت داده ‌اند: اینکه زنان و سیاهپوستان جایگاه فروتری در جامعه دارند و همچنین همه حرفهایی که او درباره جنبش های اجتماعی زد.»

با این حال مهمترین چالش پیش روی جنبش مقاومت در برابر سیاست‌های بولسونارو متحد کردن مردم پیرامون موضوعی واحد است.

ماریانا می گوید : «نیاز امروز مردم این است که از حقوق شان مطلع باشند و اجازه ندهند که حقوق شان به سادگی نقض شود. اگر مردم این ضرورت را بپذیرند آنگاه پیشرفت حاصل شده است.»

بجز مقاومت در خیابان، در کنگره برزیل هم مقاومت در برابر سیاست‌های بولسونارو احتمالا شکل خواهد گرفت، کنگره‌ای متشکل از ۳۰ حزب سیاسی که رئیس جمهوری جدید باید درباره سیاست‌های بحث برانگیزش با آنها مذاکره کند.

سیاستمداران راست افراطی حامی بولسونارو از روز بعد از پیروزی کاندیدای محبوب شان، مذاکرات با برخی از این احزاب کنگره را آغاز کرده اند تا آنها را با سیاست های دولت جدید همراه کنند.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بولسونارو ملاقات خود با لودریان را به‌خاطر رفتن به آرایشگاه لغو کرد

پیروزی بولسونارو کاندیدای راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل