رویترز: فرانسه یک دیپلمات ایرانی را اخراج کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رویترز: فرانسه یک دیپلمات ایرانی را اخراج کرد
رویترز: فرانسه یک دیپلمات ایرانی را اخراج کرد

فرانسه در واکنش به طرح خنثی شده بمبگذاری در همایش گروه مجاهدین خلق در پاریس یک دیپلمات ایرانی را اخراج کرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه این خبر را به نقل از منابع دیپلماتیک و امنیتی در پاریس که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کرد. این درحالیست که هنوز هیچ منبع دیگری این موضوع را تایید نکرده است.

وزارت امور خارجه فرانسه روز دوم اوت اعلام کرد که برای مقامات این کشور دست داشتن وزارت اطلاعات ایران در طرح لو رفته بمب گذاری روز ۳۰ ژوئن در اجتماع گروه مجاهدین مسجل شده است. فرانسه پس از آن اعلام کرد دارایی های دو فرد ایرانی و اداره امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران را به مدت شش ماه توقیف می کند.

بیشتر بخوانید:

بر این اساس سه وزارتخانه امور خارجه و اقتصاد و دارایی فرانسه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند: «عملیات خنثی شده روز ۳۰ ژوئن در ویلپنت از اهمیتی قابل توجه برخوردار بوده و ما نمی توانیم طراحی این گونه حملات را در خاک خود بی پاسخ بگذاریم.»

رویترز در ادامه گزارش خود به نقل از «منابع دیپلماتیک و نزدیک به سرویس های امنیتی غربی» آورده است که فرانسه حدود یکماه پیش نیز بدون آنکه موضوع را علنی کند یک دیپلمات دیگر ایرانی را که در پاریس مشغول به خدمت بوده اخراج کرده بود.

به ادعای این منابع دیپلمات اخراج شده در عین حال مامور سرویس های اطلاعاتی ایران بوده است.

یک دیپلمات دیگر ایرانی مامور به خدمت در اتریش که به ادعای منابع نزدیک به تحقیق بر روی پرونده بمب گذاری سی ژوئن در پاریس در این ماجرا نقش داشته پیشتر در آلمان دستگیر و به بلژیک تحویل داده شد.

بیشتر بخوانید: