Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اقدامات تنبیهی بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا بر ضد ریاض

اقدامات تنبیهی اولیه از سوی بریتانیا، فرانسه و آمریکا بر ضد ریاض
اقدامات تنبیهی اولیه از سوی بریتانیا، فرانسه و آمریکا بر ضد ریاض
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصمیم بریتانیا برای لغو ویزای افراد مظنون به دست داشتن در این پرونده در حالی اتخاذ می شود که ایالات متحده آمریکا نیز با اعلام تصمیمی مشابه، ویزای بیست و یک تبعه سعودی را لغو و در‌خواست آتی آنان برای دریافت روادید را فاقد صلاحیت تشخیص داده است.

آگهی

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد کشورش ویزای احتمالی افراد مظنون به نقش داشتن در پرونده قتل جمال خاشقجی را لغو کرده است.

خانم می که در پارلمان کشورش سخن می گفت با اعلام اینکه «اگر افراد مظنون (به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی) ویزای بریتانیا را داشته باشند ویزای آنها از روز چهارشنبه لغو می شود و وزیر کشور اقدامات لازم را برای جلوگیری از ورود این افراد به خاک کشور انجام خواهد داد.» ترزا می در ادامه یادآور شد که قصد دارد امروز با ملک سلمان، پادشاه عربستان گفتگو کند.

نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به سوالی در خصوص فروش سلاح به دولت عربستان خاطرنشان کرد که سیاست صادرات سلاح «در دست بررسی» است و کشورش سخت ترین کنترل ها را در جهان برای فروش ابزارها و ادوات دفاعی انجام می دهد.

ترزا می در عین حال بار دیگر توضیحات ارائه شده از سوی ریاض درخصوص چگونگی به قتل رسیدن روزنامه نگار منتقد و ۵۹ ساله سعودی را رد کرد و گفت: «اینکه گفته شود آقای خاشقجی در جریان یک درگیری جان باخته، دلیل و توضیح معتبری نیست و بایست هر چه سریعتر جزئیات دقیق این ماجرا روشن شود.»

تصمیم بریتانیا برای لغو ویزای افراد مظنون به دست داشتن در این پرونده در حالی اتخاذ می شود که ایالات متحده آمریکا نیز با اعلام تصمیمی مشابه، ویزای ۲۱ تبعه سعودی را لغو و در‌خواست آتی آنان برای دریافت روادید را فاقد صلاحیت تشخیص داده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه با اعلام این مطلب تصریح کرد این اقدام آخرین مجازات کشورش بر ضد عربستان در خصوص این ماجرا نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

افرادی که ویزای آنها برای ورود به بریتانیا و آمریکا لغو شده است جزو تیم پانزده نفره ای هستند که یکروز پیش از به قتل رسیدن جمال خاشقجی وارد خاک ترکیه شده بودند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه از دولت عربستان خواست که این افراد به اضافه سه مظنون دیگر در این ماجرا را برای محاکمه به آنکارا تحویل دهد.

عربستان سعودی پس از هجده روز سکوت و انکار قتل جمال خاشقجی از زمان ناپدید شدن وی در ترکیه سرانجام شنبه شب گذشته (بیست نوامبر) با تایید کشته شدن این روزنامه نگار منتقد در کنسولگری استانبول روایت های متناقضی را از چگونگی قتل وی ارائه داد که مهمترین آن جان باختن وی در جریان یک درگیری بود.

عادل جیر، وزیر امور خارجه عربستان در آخرین واکنش به این ماجرا تاکید کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور از کشته شدن وی باخبر نبوده است.

بیشتر بخوانید:

فرانسه مجازات هایی را برای عربستان در نظر گرفته است

دولت فرانسه نیز روز چهارشنبه باردیگر به ماجرای قتل روزنامه نگار عربستانی و احتمال دست داشتن ریاض در این پرونده واکنش نشان داد و تاکید کرد در صورت به اثبات رسیدن مسئولت دولت سعودی در این پرونده مجازات هایی بر ضد این کشور در نظر گرفته است.

بنژمن گریوو، سخنگوی دولت فرانسه در این خصوص تصریح کرد: «اگر فرضیه های دست داشتن عربستان در قتل جمال خاشقجی به واقعیت تبدیل شود و این مسئله به تایید سرویس های اطلاعاتی ما برسد، مجازات هایی بر ضد عربستان اعمال خوهد شد.»

آقای گریوو که روز چهارشنبه در پایان نشست وزرای کابینه سخن می گفت، خاطرنشان کرد: «تصمیم های فعلی در خصوص این پرونده تا زمان به تایید رسیدن این مسئله از سوی سرویس های امنیتی حفظ خواهد شد و پس از به اثبات رسیدن فرضیه دست داشتن دولت عربستان در این ماجرا مجازات هایی فراتر از تحریم تسلیحاتی بر ضد این کشور اعمال خواهد شد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش از این با تاکید بر اینکه تمایل ندارد «هیچگونه تصمیم عجولانه» در خصوص روابط با عربستان سعودی اتخاذ کند از ریاض خواسته بود هرچه سریعتر تحقیقاتی «معتبر» در زمینه این پرونده انجام دهد که بر اساس نتایج آن «حقایق»، «کلیه مسئولیت ها» و عاملان اصلی ماجرا کاملا روشن شود.

این درحالی است که آقای ماکرون روز سه شنبه در جریان بازدید از نمایشگاه تسلیحات دفاعی دریایی «یوروناوال ۲۰۱۸» در پاسخ به سوالی در باره واکنش کشورش به درخواست آلمان از اعضای اتحادیه اروپا جهت توقف فروش سلاح به عربستان با طفره رفتن جواب گفته بود: «برنامه من را رسانه‌ها تعیین نمی‌کنند، چه به مذاق شما خوش بیاید یا نه، من الان روی موضوع دیگری متمرکزم و سوال شما هیچ ارتباطی با این سوژه (نمایشگاه تسلیحات دفاعی دریایی) ندارد. بنابراین من به این سوال پاسخ نمی‌دهم.»

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیش از این به صراحت اعلام کرده است که کشورش تا زمان روشن نشدن ماجرای قتل جمال خاشقجی، فروش سلاح به عربستان را متوقف می کند. مقامات این کشور همچنین از اعضای اتحادیه اروپا خواسته اند همانند برلین از فروش تسلیحات به ریاض خودداری کنند.

آگهی

بیشتر بخوانید:

جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی که سال گذشته از بیم سرکوب منتقدان توسط ریاض از کشورش گریخته و به آمریکا پناه برده بود روز دوم اکتبر برای انجام کارهای اداری مربوط به ازدواجش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد اما هرگز با پای خود از آنجا خارج نشد. او به تایید مقامات ترکیه و عربستان در ساختمان کنسولگری به قتل رسیده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قتل خاشقجی؛ پرسش درباره توقف فروش سلاح به عربستان، ماکرون را برآشفت

قتل جمال خاشقجی؛ رئیس پارلمان اروپا خواستار تحقیقات جدی بین‌المللی شد

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت