تظاهرات صدها هزار نفری مخالفان برکسیت در پایتخت بریتانیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات صدها هزار نفری مخالفان برکسیت در پایتخت بریتانیا
تظاهرات صدها هزار نفری مخالفان برکسیت در پایتخت بریتانیا

صدها هزار نفر از مخالفان جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا روز شنبه در خیابان های لندن، پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند و خواستار برپایی یک همه پرسی مجدد از سوی دولت برای تعیین سرنوشت برکسیت و آگاهی از دیدگاه مردم در باره توافق احتمالی با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی خروج از این مجموعه شدند.

برگزار کنندگان شمار افراد شرکت کننده در این تظاهرات پرشمار و کم سابقه را بیش از پانصد هزار نفر اعلام کردند.

شرکت کنندگان در تظاهرات پرچم های آبی و طلایی اتحادیه اروپا را در دست داشتند و پلاکاردهایی با خود حمل می کردند که بر روی آنها شعارهایی با مضمون «بلوکه کردن برکسیت» نوشته شده بود.

این راهپیمایی بزرگ در حالی برگزار می شود که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در پی ناکامی مجدد از حصول توافق با رهبران اروپایی در بروکسل بر سر چگونگی جدایی از اتحادیه هفته ای طوفانی و پرتلاطم را پشت سر گذاشت. وی همچنین در جریان این مذاکرات با دادن امتیاز های بیشتر به طرف های اروپایی خشم اعضای حزب تحت رهبری خود را نیز برافروخت.

بیشتر بخوانید:

در حالی که طبق برنامه ریزی انجام شده تنها پنج ماه فرصت تا خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده، آینده توافق میان دو طرف بر سر چگونگی این «جدایی» با توجه به شرایط موجود همچنان نامشخص و مبهم است.

این مسئله وقتی بیشتر قابل درک می شود که مخالفان دورن حزبی خانم می که شیوه و راهکار وی برای تعامل با اتحادیه اروپا را نمی پسندند، تهدید کرده اند حتی در صورت دست یابی نخست وزیر به توافق با اروپایی ها به این توافق رای مثبت نخواهند داد.

مرز ایرلند از دیگر فاکتورهایی است که به اعتقاد تحلیل گران می تواند مذاکرات جاری میان سران اتحادیه و بریتانیا را به بن بست بکشاند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در سخنرانی خود در مجلس عوام بریتانیا از اتحادیه اروپا خواست اجازه بدهد مذاکرات برکسیت به بهانه مرز ایرلند به بن بست نرسند. خانم می اعلام کرد که باید فرصتی فراهم شود تا مذاکرات در آرامش کامل به نتیجه برسند.

تظاهرات روز شنبه در لندن که از سوی حامیان اتحادیه اروپا تدارک دیده شده بود بزرگترین تظاهرات در بریتانیا پس از راهپیمایی بزرگ مخالفان جنگ با عراق در سال ۲۰۰۳ توصیف شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید