پاپ: به دعوت کیم جونگ-اون برای سفر به کرۀ شمالی پاسخ خواهم داد

Pope Francis meets South Korean President Moon Jae-in
Pope Francis meets South Korean President Moon Jae-in Copyright Alessandro Di Meo/Reuters
Copyright Alessandro Di Meo/Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مون جائه-این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی مسیحی است و رهبر کرۀ شمالی در جریان دیدارش با آقای مون در ماه گذشته، از تمایلش برای دیدار با پاپ سخن گفته است.

آگهی

واتیکان اعلام کرد که احتمال سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکهای جهان به کرۀ شمالی جدی شده است؛ با این وجود برای انجام این سفر بی‌سابقه شرایطی تعیین خواهد شد.

این خبر پس از دیدار مون جائه-این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی با پاپ در واتیکان اعلام شد.

آقای مون روز پنج‌شنبه در جریان دیدار ۳۵ دقیقه‌ای خود با پاپ، بصورت شفاهی پیام دعوت کیم جونگ-اون، رهبر کرۀ شمالی را به پاپ رساند. بر این اساس وزیر خارجه واتیکان گفت: «پاپ تمایل خود را برای انجام این سفر ابراز کرده است. ما باید منتظر باشیم تا این دعوت بصورت رسمی نیز انجام شود.»

این اولین بار است که یک پاپ به کرۀ شمالی سفر خواهد کرد؛ به کشوری که محدودیتهای شدیدی برای انجام اعمال مذهبی وضع کرده و به کشیشیان اجازه نمی‌دهد که بطور دائم در آنجا مستقر شوند.

پیترو پارولین، وزیر خارجه واتیکان که بطور جداگانه با آقای مون دیدار کرده است، می‌افزاید: «پاپ می‌خواهد که به این سفر برود اما چنین سفری نیاز به یک برنامه‌ریزی جدی برای آماده سازی دارد... شروط واتیکان برای انجام این سفر بعدا اعلام خواهد شد. ابتدا باید دربارۀ امکان این سفر فکر کنیم و سپس به شرایطی بیندیشیم که این سفر در چهارچوب آنها عملی خواهد شد.»

Alessandro Di Meo/ Pool via Reuters
دیدار رئیس جمهوری کره جنوبی و پاپ در واتیکانAlessandro Di Meo/ Pool via Reuters

در مورد اینکه چه تعداد از شهروندان کرۀ شمالی مسیحی هستند و چگونه مراسم مذهبی خود را به جا می‌آورند، اطلاعات کمی در اختیار است.

اگرچه قانون اساسی کرۀ شمالی آزادی مذهب را تا زمانی که مانع تضعیف دولت نشود، تضمین کرده است اما در واقعیت، به غیر از چند مرکز مذهبی از جمله کلیسای کاتولیک شهر پیونگ‌یانگ که تحت نظارت دولت است، اجازۀ هیچ نوع فعالیت مذهبی آزادانه‌ به مردم داده نمی‌شود و مقامات بارها مبلغان مذهبی خارجی را زندانی کرده‌اند.

مون جائه-این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی مسیحی است و رهبر کرۀ شمالی در جریان دیدارش با آقای مون در ماه گذشته، از تمایلش برای دیدار با پاپ سخن گفته است.

پاپ فرانسیس که قرار است سال آینده به ژاپن سفر کند نیز به مون جائه-این گفته است که در صورت دریافت دعوتنامه رسمی از سوی کیم جونگ-اون، قطعا به آن پاسخ خواهد داد.

رهبر کرۀ شمالی در سال جاری میلادی سه دیدار تاریخی داشت: دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در پکن، دیدار با مون جائه-این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی در دهکدۀ مرزی صلح و در شهر پیونگ یانگ و دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بن‌بست مذاکرات کره؛ ترامپ در دیدار سنگاپور چه قولی به کیم داد که عمل نکرد؟

ویدئوی لحظۀ تاریخی دیدار رهبران دو کشور آمریکا و کرۀ شمالی

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود