Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کلیسای ارتودوکس روسیه تمام پیوندها با قسطنطنیه را قطع کرد

کلیسای ارتودوکس روسیه تمام پیوندها با قسطنطنیه را قطع کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطع ارتباط دو کلیسای اصلی آیین ارتودوکس، بزرگ‌ترین حادثه برای «راست‌آیین»های مسیحی از زمان جدایی ارتودوکس‌ها از کاتولیک‌ها در سال ۱۵۰۴ میلادی به شمار می‌رود.

آگهی

کلیسای ارتودوکس روسیه اعلام کرد تمام پیوندهای خود را با سراسقف قسطنطنیه (استانبول) قطع می‌کند.

این تصمیم در پی به رسمیت شناخته شدن استقلال کلیسای ارتودوکس اوکراین از مسکو توسط قدیمی‌ترین کلیسای ارتودوکس جهان در ترکیه اتخاذ شده است.

هیلاریون، اسقف اعظم کلیسای ارتودوکس روسیه پانزدهم اکتبر با اعلان این خبر گفت: «چاره‌ای جز قطع رابطه با قسطنطنیه نداشتیم. از امروز دیگر اسقف‌های ما نمی‌توانند در مراسم مذهبی کلیسای قسطنطنیه شرکت کنند.» این شخصیت عالی‌رتبه کلیسای ارتودوکس این محدودیت را همچنین برای مومنان هم‌کیش خود گسترش داد.

چهار روز پیش از اعلان این قطع رابطه، پاتریارک بارتولومه، اسقف اعظم کلیسای ارتودوکس قسطنطنیه گفت که استقلال کلیسای اوکراین از روسیه را به رسمیت می‌شناسد. به این ترتیب و با این تصمیم، کلیسای اوکراین پس از ۳۲۲ سال از قیمومت پاتریارک‌های روس خارج شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه این تصمیم «نامترقبه» را یک تحریک با انگیزه‌های سیاسی توصیف کرد و گفت: «وقتی فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا از حرکت بارتولومه حمایت می‌کند، می‌شود فهمید ماجرا از کجا آب می‌خورد.»

کلیسای ارتودوکس اوکراین از زمان استقلال این کشور از روسیه در سال ۱۹۹۲، همواره خواستار جدایی از سیطره کلیسای ارتودوکس این کشور هم بود. اما نه سراسقف‌های روس و نه عالی‌ترین مقام‌های مذهبی ارتودوکس قسطنیطنیه، حاضر به پذیرش این خواسته نبودند.

رویترز
یک اسقف برای موفقیت عملیات موشک سایوز برای رساندن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی دعا می‌کند. این موشک به دلیل نقص فنی به زمین بازگشت.رویترز

از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و فروپاشی بلوک شرق در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی، نقش مذهب در اروپای شرقی و روسیه بیش از پیش پررنگ شده است. ولادیمیر پوتین و حزب وی، روسیه واحد از حمایت کلیسای ارتودوکس برخوردارند. از سوی دیگر در لهستان کلیسای کاتولیک همراه با ملی‌گرایان محافظه‌کار از مطالبات احزاب سیاسی راست برای محدودیت سقط جنین و آموزش اجباری مذهب در مدارس، حمایت می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلیسای ارتدوکس به منتقدان قانون جنجالی دولت رومانی پیوست

حضور رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه در قطب جنوب

هشدار روسیه به ارمنستان: روابط با ناتو باعث بی‌ثباتی در قفقاز و پشیمانی می‌شود