Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویارویی مجدد ایران و آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری

رویارویی مجدد ایران و آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان بین المللی دادگستری از روز دوشنبه رسیدگی به دعوای دیگر ایران علیه آمریکا را آغاز می‌کند. این شکایت درباره چیست؟

آگهی

جلسات استماع شکایت ایران از آمریکا در پرونده مصادره دارایی های بانک مرکزی از روز دوشنبه ۱۶ مهر (هشتم اکتبر) در دیوان بین المللی دادگستری برگزار می شود.

دلیل شکایت ایران چیست؟

ایران در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ (ژوئن سال ۲۰۱۶) از دولت آمریکا به دلیل مصادره دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی خود به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد. دولت ایران در شکایت خود خواستار محکومیت ایالات متحده آمریکا و جبران خسارات وارده شده است.

در لایحه تفصیلی شکایت ایران که در دیوان بین المللی دادگستری به ثبت رسیده به معاهده مودت و روابط اقتصادی و کنسولی بین ایران و آمریکا (۱۹۵۵) استناد شده است. این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه گذشته پس از صدور دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری در مورد شکایت دیگر ایران اعلام کرد که واشنگتن به این معاهده پایان می دهد.

ایران در شکایت خود به مصادره دو میلیارد دلار اوراق بهادار بانک مرکزی خود و دارایی های شماری از بانک‌ها و شرکت‌های دولتی اعتراض کرده است.

شکایت ایران بهمن ماه سال ۱۳۹۵ (فوریه سال ۲۰۱۷) در دیوان بین المللی دادگستری مستقر در لاهه به ثبت رسید.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

چرا اموال بانک مرکزی ایران مصادره شد؟

دادگاه فدرال آمریکا در سال ۲۰۰۷ میلادی حکمی صادر کرد که براساس آن ایران موظف به پرداخت دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار غرامت به خانواده های قربانیان انفجار سال ۱۹۸۳ در بیروت، پایتخت لبنان می‌شد. به دنبال تائید این حکم در سال ۲۰۱۴ نزدیک به دو میلیارد دلار از اموال توقیف شده بانک مرکزی ایران برای پرداخت غرامت به خانواده قربانیان انفجارها مصادره شد.

ایران هرگونه دخالت در انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت را که در جریان آن ۲۴۱ سرباز آمریکایی شدند رد کرده است.

نزاع داخلی در ایران بر سر اموال توقیف شده بانک مرکزی بر سر چیست؟

توقیف دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی ایران تا کنون در عرصه سیاست داخلی ایران جنجال ساز بوده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق را متهم می کند که با «بی احتیاطی» زمینه توقیف دارایی های بانک مرکزی را فراهم کرد.

دولت محمود احمدی نژاد دست به خرید اوراق قرضه‌ای زد که در اصل متعلق به یک بانک آمریکایی بود. این اوراق نزد یک شرکت واسطه در لوکزامبورگ بود اما این شرکت آنها را برای کسب سود در یک بانک آمریکایی در نیویورک نگهداری می کرد.

دولت حسن روحانی دو سال پیش کارگروهی ویژه برای بررسی موضوع و بررسی راهکارهای بازپس گیری اموال ایران تشکیل داد. این کارگروه در گزارش خود مقامات دولت محمود احمدی نژاد را متهم کرد که «اقدام موثری» برای جلوگیری از مصادره اموال ایران انجام نداده اند.

این کارگروه اعلام کرد که از سال ۱۳۸۶ مشخص بود که اوراق خریداری شده در «مخاطره» قرار دارد اما تنها بخش اندکی از آنها توسط بانک مرکزی فروخته شد.

در دیوان بین المللی دادگستری چه روی خواهد داد؟

در جلسات صبح و بعدازظهر روز دوشنبه دیوان بین المللی دادگستری استدلال حقوقی آمریکا مطرح خواهد شد. پس از آن ایران در روز چهارشنبه در دو نوبت صبح و بعدازظهر امکان طرح ادله خود را خواهد داشت.

در دور دوم جلسات استماع در جلسه روز پنجشنبه بعدازظهر بار دیگر نمایندگان آمریکا به طرح استدلال های حقوقی خود خواهند پرداخت. نمایندگان حقوقی ایران نیز در جلسه بعدازظهر روز جمعه آخرین ادله خود را مطرح خواهند کرد.

براساس آئین دادرسی دیوان بین المللی دادگستری، جلسات استماع دفاعیات شفاهی دو طرف پس از تبادل لوایح تشکیل می‌شود. لایحه شکایت ایران در هشت فصل، بیش از دو هزار صفحه و چهار جلد تهیه شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستاورد ایران و آمریکا از رای دادگاه لاهه در موضوع مصادره اموال بانک مرکزی چیست؟

ایتالیا درخواست توقیف ۵ میلیارد دلار از اموال ایران را رد کرد

آمریکا از پروتکل‌های حل اختلاف دادگاه لاهه و کنوانسیون وین خارج می‌شود