Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاوانا با حمایت دو سناتور به عضویت در دیوان عالی آمریکا نزدیک شد

دونالد ترامپ و برت کاوانا
دونالد ترامپ و برت کاوانا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سنای آمریکا با ۵۱ رای موافق در برابر ۴۹ رای مخالف با ارجاع پرونده کاوانا برای رای گیری نهایی موافقت کرد. انتظار می‌رود سرنوشت نهایی این نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای دیوان عالی فدرال آمریکا روز شنبه مشخص شود.

آگهی

برت کاوانا تقریبا اطمینان یافت که مجلس سنای آمریکا در روز شنبه عضویت او را در دیوان عالی به تأئید نهایی خواهد رساند.

دو عضو کلیدی در مجلس سنای آمریکا یعنی سناتور سوزان کالینز از حزب جمهوری‌خواه و سناتور جو منچین از حزب دموکرات حمایت خود را از او اعلام کردند.

ساعاتی پیش از اعلام این دو سناتور در روز جمعه ۱۳ مهر، مجلس سنای آمریکا صلاحیت آقای کاوانا، قاضی پیشنهاد شده از سوی دونالد ترامپ برای تصدی کرسی خالی در دیوان عالی این کشور را تأئید کرده بود.

اعضای مجلس سنای آمریکا روز جمعه ۱۳ مهر برای تأئید صلاحیت فرد پیشنهای برای این سمت رأی‌گیری کردند و برت کاوانا با کسب ۵۱ رأی مثبت در برابر ۴۹ رأی منفی برای عضویت در دیوان عالی ایالات متحده دارای صلاحیت تشخیص داده شد.

به این ترتیب بررسی صلاحیت قاضی کاوانا که در دو هفته گذشته به دلیل طرح اتهام‌های آزار جنسی علیه او روندی پر تنش یافته بود، به پایان خود نزدیک شد. در زمانی که نشست سنا در جریان بود، مخالفان آقای کاوانا در بیرون از ساختمان علیه او شعار می‌دادند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

خانم کالینز بعد از این رأی‌گیری در جریان نطق ۴۵ دقیقه‌ای خود در مجلس سنا گفت: «من رأی خواهم داد تا انتخاب قاضی کاوانا تأئید شود.»

آقای منچین، سناتور ایالت ویرجینیای غربی نیز بلافاصله در بیانیه‌ای حمایت خود از آقای کاوانا را اعلام کرد. اکثر شهروندان ایالت ویرجینیای غربی از طرفداران دونالد ترامپ هستند. کنشگران مخالف آقای کاوانا بعد از اعلام حمایت این سناتور، علیه او شعار دادند: «شرم بر تو!»

رأی به دست آمده مقدماتی است و قرار است روز شنبه ساعت ۵ بعد ازظهر به وقت محلی رأی‌گیری نهایی برای انتخاب آقای کاوانا در کرسی خالی دیوان عالی انجام شود. انتظار می‌رود مشابه همین رأی در نشست فردا نیز حاصل شود.

واکنش دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا بلافاصله پس از اعلام تأئید صلاحیت مقدماتی برت کاوانا از سوی سناتورهای کشورش از این رویداد ابراز خرسندی و افتخار کرد.

او در صفحه توئیتر خود درباره این تصمیم سنا نوشت: «به سنای آمریکا برای پیشبرد نامزدی قاضی برت کاوانا با رأی "آری" بسیار افتخار می‌کنم.»

دونالد ترامپ پیش از این نیز حمایت خود را از کاوانا اعلام کرده بود. وی روز چهارشنبه با اشاره به ادعای آزار جنسی مطرح شده علیه نامزد منتخبش برای حضور در دیوان عالی آمریکا گفته بود: «اکنون دوران سخت و ترسناکی برای مردان جوان در آمریکا را شاهد هستیم.»

در روزهای گذشته برت کاوانا با اتهام آزار و تعرض جنسی از سوی چندین زن مواجه شده بود و کمیته قضای سنای آمریکا در جلسه‌ای شهادت کریستین بلازی فورد ۵۳ ساله را استماع کرد. خانم فورد قاضی کاوانا را متهم کرد که در دوران نوجوانی به او تعرض جنسی کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای اعتماد سنا به عضویت کاوانا در دیوان‌عالی آمریکا

سومین اتهام آزار جنسی؛ تردید ترامپ در ادامۀ حمایت از برت کاوانا

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران