هدف جدید آمریکا؛ خروج ایران از سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هدف جدید آمریکا؛ خروج ایران از سوریه
Copyright  رویترز

مقامات ارشد دولت آمریکا در حالی طی هفته گذشته از ادامه حضور نظامی این کشور در سوریه سخن گفتند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که نظامیان کشورش از سوریه خارج خواهند شد.

جیمز جفری، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور سوریه گفته است که واشنگتن تا زمان خروج ایران و شبه نظامیان مورد حمایت تهران از سوریه به حضور خود در این کشور ادامه خواهد داد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز

به گزارش روزنامه «واشنگتن پست» مقامات آمریکا تنها در صورت دستیابی قدرتهای جهانی به توافقی با یکدیگر در مورد جنگ داخلی سوریه، خروج ایران از این کشور را محتمل می دانند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شش ماه پیش گفته بود که قصد دارد نظامیان کشورش را از سوریه خارج کند.

جیمز جفری در حالی از برنامه ادامه حضور آمریکا در سوریه سخن گفته است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز هفته گذشته تاکید کرد که آمریکا تا زمان حضور نیروهای ایرانی در خارج از مرزهای ایران از سوریه خارج نمی شود.

تخمین زده می شود که دستکم ۱۰ هزار نفر نیروی وابسته به ایران در خاک سوریه حضور دارند.

رئیس جمهوری آمریکا مقابله با نفوذ ایران در کشورهای خاورمیانه را یکی از اولویتهای واشنگتن در منطقه می داند.

دونالد ترامپ پیش از این با ادامه حضور نظامیان آمریکا در سوریه موافقت کرده بود. وی با این حال خواستار خروج سربازان آمریکایی از سوریه در آینده نسبتا نزدیک شده بود. این در حالی است که جدول زمانی مشخصی برای خروج نظامیان آمریکا از سوریه تدوین نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل گفته بود که کشورهایی نظیر عربستان که مایل به ادامه حضور آمریکا در سوریه هستند «شاید باید پول آن را بپردازند.»

بیشتر بخوانید: