Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احزاب ائتلافی آلمان در آستانه توافق بر سر لایحه جدید مهاجرت

Horst Seehofer
Horst Seehofer Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر کشور آلمان معتقد است که باید به آن دسته از متقاضیان پناهجویی که کار پیدا کرده‌اند و زبان آلمانی یاد گرفته‌اند، اجازه داده شود پرونده مهاجرتی خود را به جریان بیاندازند.

آگهی

هورشت زیهوفر، وزیر کشور آلمان روز دوشنبه ۱ اکتبر گفت باید به آن دسته از متقاضیان پناهجویی که کار پیدا کرده‌اند و زبان آلمانی یاد گرفته‌اند، اجازه داده شود پرونده مهاجرتی خود را به جریان بیاندازند. این موضع‌گیری تازه راه را برای توافق در میان احزاب ائتلافی بر سر لایحه جدید مهاجرت باز کرده است.

در حالی‌ که شرکت‌های آلمانی از کمبود شدید نیروی کار رنج می‌برند، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌خواهد با آوردن کارگران ماهر از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به آنان یاری برساند.

این تلاش خانم مرکل که در قالب لایحه جدید مهاجرت پیش‌بینی شده پیش از این به سد شماری از احزاب سیاسی برخورده است. این احزاب بیم آن را دارند که لایحه جدید مهاجرتی خشم رای‌دهندگانی را که همین حالا هم از اقدام حزب حاکم در پذیرفتن بیش از یک میلیون پناهجو و مهاجر در سال ۲۰۱۵ عصبانی هستند برانگیزد.

مسئله دیگر روند آهسته بررسی پرونده مهاجران در آلمان است.

در حالی که هر روزه شمار بیشتری از پناهندگان کار پیدا می‌کنند، پروسه پذیرش اداری آنان کند پیش می‌رود و همین عامل سبب شده تا نیاز به کارگران ماهر بیش از پیش احساس شود. مطابق اعلام دفتر کار آلمان یک میلیون و ۲۰۰ هزارفرصت شغلی در این کشور وجود دارد که این رقم رکوردی در این کشور محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نمودار روزنامه اقتصادی فایننشال تایمز نشان میدهد آلمان از سال 2013 بدین سو دچار بحران فرصت شغلی زیاد در قبال تعداد کارگر کم است.

آقای زیهوفر وزیر کشور که دبیرکلی حزب اتحادیه سوسیال مسیحی را هم بر عهده دارد در آستانه دور جدید مذاکرات با احزاب ائتلافی گفته است که با وزیر کار از حزب میانه رو سوسیال دموکرات بر سر لایحه مهاجرت به توافق رسیده است.

در این لایحه تاکید شده است آن دسته از پناهجویان که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده است ولو اینکه کار پیدا کرده باشد و زبان آلمانی هم یاد گرفته باشند باید آلمان را ترک کنند. با این حال این قانون تبصره‌ای دارد که اگر پناهجویان در بازگشت به کشور خودشان با خطر شکنجه روبرو باشند می‌توان برای آنان استثنا قائل شد.

آقای زیهوفر گفت: «مردم می‌گویند قبل از اینکه آنان بیکار یک گوشه‌ای بنشینند، بگذارید آن‌ها کار کنند.»

وزیر کشور آلمان پیشتر با قید این بند در قانون مخالف بود چرا که می‌ترسید وجود چنین قانونی به موج آمدن مهاجران بدون داشتن مهارت دامن بزند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بعد از اسرائیل، استرالیا از امضای پیمان جهانی سازمان ملل درباره مهاجرت سرباز می‌زند

«سبزها برنده اصلی انتخابات بایرن هستند»

افزایش حملات به سیاستمداران در آلمان؛ آیا پای راست افراطی در میان است؟