Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازداشت ۸۰ کامیون‌دار در ۶ استان ایران؛ انتقاد مجلس زیر سایه تهدید قوه قضائیه

بازداشت ۸۰ کامیون‌دار در ۶ استان ایران؛ انتقاد مجلس زیر سایه تهدید قوه قضائیه
Copyright عکس: ایرنا
Copyright عکس: ایرنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هشت روز پس از آغاز دوباره اعتصاب کامیون‌داران ایرانی معترض به تضییع حقوق صنفی‌شان، شمار اعتصابیون بازداشتی افزایش تهدید قوه قضائیه به ۸۰ نفر سید.

آگهی

هشت روز پس از آغاز دوباره اعتصاب کامیون‌داران ایرانی معترض به تضییع حقوق صنفی‌شان، شمار اعتصابیون بازداشتی به ۸۰ نفر سید.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه ایران روز یکشنبه کسانی را که به زعم او در امر حمل و نقل کشور اخلال ایجاد می کنند را تهدید کرد که مجازات سنگینی در انتظار آنهاست.

دو روز پیش از این نیز، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، مشوقان اعتصاب و کامیون‌دارانی را که با بستن جاده‌ها سایر هم صنفان خود را وادار به پیوستن به اعتصاب می‌کنند، شامل حکم قطاع الطریق(راه زنی) اعلام کرده که مطابق قانون شامل مجازات سنگین از جمله اعدام خواهند بود.

با این وجود، ۱۵۳ نماینده مجلس ایران روز یکشنبه با انتشار نامه ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از او خواستند تا مطالبات به حق رانندگان وسایل حمل و نقل سنگین بین شهری را که شمار آنها ۴۰۰ هزارنفر اعلام شده، مورد حمایت جدی قرار دهد.

اما معاون اول قوه قضائیه ایران با صدور دستوری از همه دادستان‌های کشور خواست تا با کمک نیروی انتظامی در دستگیری افرادی دخیل در این اعتصاب، اغماض نکنند.

در اولین واکنش به این خواست قوه قضائیه ایران، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرند واقع در استان کرمان اعلام کرد که ۷ نفر از رانندگان کامیون معترض به اتهام اخلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای بازداشت شدند.

پیش از این نیز مقام های قضایی استان‌های مختلف ایران از بازداشت ۳۵ نفر در استان فارس، ۱۵ نفر در استان قزوین، ۱۳ نفر در استان اصفهان، ۷ نفر در استان البرز و ۳ نفر در استان تهران خبر داده بودند.

بدین ترتیب با آغاز مرحله دوم اعتصاب کامیون‌داران ایران طی هشت روز گذشته، شمار بازداشت شدگان این صنف در ۶ استان کشور، تاکنون به ۸۰ نفر رسیده است.

عکس: ایرنا
اعتصاب کامیون‌داران در جاده کمربندی کرمان – بردسیر - سیرجانعکس: ایرنا

بیشتر بخوانید:اعتصاب کامیون‌داران؛ از توافق اتحادیه‌ها تا پیوستن تهران به اعتصاب

پیش از این و در خردادماه گذشته نیز فعالان صنف کامیون‌داران ایران با هدف پیگیری مطالبات صنفی خود در شهرهای مختلف ایران دست به اعتصاب زده بودند که با وجود طرح وعده‌هایی از سوی دولت برای حل مسائل صنفی آنها، مطالبات آنها تاکنون بی‌پاسخ مانده است.

از جمله وزارت راه و شهرسازی به آنها وعده داده بود که قوانین و میزان پرداخت سهم بیمه بازنشستگی و بیمه درمانی کامیون‌داران را اصلاح خواهد کرد و به صنف آنها مجوز واردات لاستیک با ارز دولتی خواهد داد.

بیشتر بخوانید:انتشار گزارشهایی از اعتصاب مجدد کامیون‌داران در ایران

البته طی روزهای اخیر دولت سعی کرده با توزیع لاستیک و روغن یارانه‌ای بر روند رو به رشد اعتصاب در شهرهای مختلف ایران که از روز پایانی شهریورماه کلید خورد و از اول مهرماه تا‌کنون در حداقل ۱۰ شهر ایران فراگیر شده است، غلبه کند.

همچنین دولت کرایه حمل و نقل توسط کامیون را ۲۰ درصد افزایش داده ولی کامیون‌داران معترض معتقدند این افزایش حداقل باید ۳۵ درصد باشد.

کامیون‌داران اعتصاب کننده تاکید دارند که در پی افزایش نرخ ارز در ایران، هزینه تعمیر و لوازم یدکی خودروهای آنها به شدت افزایش یافته است. همچنین آنها از افزایش هزینه بیمه و سطح نازل خدمات تامین اجتماعی و حمایت بیمه‌های تکمیلی ناراضی هستند.

آگهی

بیشتر بخوانید:اعتصاب سراسری کامیون‌داران؛ بنزین و گازوئیل در ایران کم شد

اما با وجود حمایت بخشی از نمایندگان مجلس ایران از خواسته‌های صنفی آنها، خط و نشان‌های قوه قضائیه ایران حاکی از تشدید برخوردهای قضائی-امنیتی با کامیون‌داران اعتصابی است.

آنچنان که در نامه نمایندگان مجلس ایران نیز تصریح شده، اعتصاب کامیون‌داران موجب کاهش سوخت و برخی کالاها در شهرهای مختلف ایران شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنجمین روز اعتصاب کامیون‌داران؛ رانندگان اتوبوس هم به اعتصاب پیوستند

تانکر سپاه، تهدید و وعده افزایش کرایه هم اعتصاب کامیون‌داران را نشکست

یک روز پس از ناکامی قالیباف در رئیس‌جمهور شدن، رپری که از دخترش ویدئو طنزآمیز ساخته بود «بازداشت» شد