Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تانکر سپاه، تهدید و وعده افزایش کرایه هم اعتصاب کامیون‌داران را نشکست

تانکر سپاه، تهدید و وعده افزایش کرایه هم اعتصاب کامیون‌داران را نشکست
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در روز چهارم اعتصاب از شیراز خبر می‌رسد که رانندگان مینی‌بوس این شهر نیز به معترضان هم‌صنف خود پیوسته و دست از کار کشیده‌اند.

آگهی

وعده افزایش بار هم نتوانست اعتصاب سراسری کامیون‌داران ایران را بشکند و این اعتصاب وارد چهارمین روز خود شد.

دولت ایران پیش از این از افزایش کرایه بار کامیون‌ها از ۱۰ تا ۲۰ درصد خبر داده بود. داریوش امانی، معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای دیروز پنج‌شنبه ۳ خرداد گفت که افزایش میانگین ۱۵ درصدی کرایه کامیون‌ها از روز شنبه در پایانه‌های سراسر کشور اعمال می‌شود. وی همچنین از تصمیم دولت برای افزایش حداقل دستمزد رانندگان و نیز بیمه و حقوق بازنشستگی آنان خبر داده بود.

عبدالرضا عزیز، نماینده شیروان در مجلس نیز به خبرگزاری فارس گفته است که موضوع اعتصاب کامیون‌داران درباره پایین بودن کرایه حمل و نقل و خمچنین افزایش حق کمیسیون شرمت‌های باربری در نشست کمیسیون اجتماعی در روز یمشنبه هفته آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چهارمین روز اعتصاب

با این حال به نظر می‌رسد که رانندگان و کامیون‌داران وعده‌های دولت را کافی نمی‌دانند زیرا اعتصاب سراسری آنها که از ابتدای خرداد ماه آغاز شده، امروز جمعه ۴ خرداد نیز ادامه یافت. دامنه این اعتراض به بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ ایران رسیده و سبب اختلال در سامانه توزیع سوخت در کشور منجر شده است.

گزارش‌ها از استان‌های تهران، فارس، اصفهان، خوزستان، قزوین، همدان، مازندران، گلستان، خراسان جنوبی و یزد حاکی است که صف‌های دراز خودروها در برابر جایگاه‌های توزیع سوخت در بسیاری از شهرها دیده شده است. برخی از پمپ‌‌بنزین‌ها تعطیل شده و برخی دیگر به کندی کار می‌کنند زیرا قادر به پاسخگویی به نیاز مردم نیستند.

یک شاهد عینی به یورونیوز گفته است که از ساعت ۲۳ پنج‌شنبه شب تا ۴ صبح جمعه در صف پمپ‌بنزین مرداویج اصفهان بوده تا بالاخره توانسته بنزین بزند.

در روز چهارم اعتصاب از شیراز خبر می‌رسد که رانندگان مینی‌بوس این شهر نیز به معترضان هم‌صنف خود پیوسته و دست از کار کشیده‌اند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی صفی از مینی‌بوس‌های اعتصابی در شیراز را نشان می‌دهند.

از تهدید تا استفاده از تانکرهای سپاه

برخی تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نیز تانکرهای سپاه را در حال سوخت‌رسانی به جایگاه‌ها نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد که دولت به دلیل اعتصاب کامیون‌داران و در نتیجه کمبود سوخت در پمپ‌بنزین‌ها مجبور شده است تا از تانکرهای سپاه و ارتش برای سوخت‌رسانی استفاده کند.

در روزهای دوم و سوم اعتصاب کامیون‌داران ویدئوها و تصاویر دیگری از تلاش دولت برای شکستن اعتصاب دیده می‌شود. در یکی از این ویدئوها نشان داده می‌شود که چگونه یک تانکر حامل بنزین با چند دستگاه خودرو نیروی انتظامی اسکورت می‌شود اما با این حال رانندگان اعتصابی مانع حرکت این کامیون می‌شوند.

از سوی دیگر تصویر نامه‌ای با سربرگ پالایشگاه اصفهان منتشر شده که در آن رانندگان اعتصاب کننده تهدید به لغو گروانه بارگیری شده‌اند.

گفته می‌شود در برخی شهرها اعتصابیون به کامیون‌هایی که قصد بارگیری و شکستن اعتصاب را داشته حمله کرده و شیشه‌های آنها را شکسته‌اند.

در نبود ترابری ریلی و هوایی گسترده، حمل و نقل جاده‌ای با اختلاف زیاد نخستین روش جابجایی مسافر و کالا در ایران است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت ۸۰ کامیون‌دار در ۶ استان ایران؛ انتقاد مجلس زیر سایه تهدید قوه قضائیه

دولت برزیل در برابر اعتصاب کامیون‌داران عقب نشینی کرد

اعتصاب گسترده در فرانسه پروازهای سراسر اروپا را تحت تاثیر قرار داد