Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روحانی خطاب به آمریکا: به میز مذاکره‌ای بازگردید که خودتان برهم زدید

روحانی خطاب به آمریکا: به میز مذاکره‌ای بازگردید که خودتان برهم زدید
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مریم طوسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل خطاب به ایالات متحده گفت: «اگر از برجام می‌ترسید و آن را کارنامه رقیبان سیاسی خود در آمریکا می‌دانید، ما از شما دعوت می‌کنیم به مصوبه شورای امنیت بازگردید.»

آگهی

حسن روحانی سخنرانی خود در هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد را در حالی آغاز کرد که دونالد ترامپ ساعاتی پیش در همین نشست کشورهای دیگر را به همراهی با تحریم‌ها علیه ایران و منزوی کردن این کشور دعوت کرده بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده که پیش از وارد شدن به صحن مجمع عمومی سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفته بود که «ایران چاره ای جز تغییر ندارد»، در سخنرانی خود رهبران ایران را افرادی خواند که «در پی مرگ و نابودی» هستند.

دونالد ترامپ همچنین در توئیتی با «دوست داشتنی» خواندن حسن روحانی اعلام کرده بود که «با وجود درخواست‌ها» برنامه ای برای دیدار با رئیس جمهوری ایران ندارد.

حسن روحانی نیز پیش از این نشست در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان ضمن رد ادعای رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد که ایران هیچگاه چنین درخواستی برای دیدار با دونالد ترامپ نداشته است. وی گفت: «البته سال گذشته از طرف مقامات آمریکایی هشت بار درخواست برای دیدار دریافت کردیم و من آن را دیداری مقتضی نمی دیدم، همانطوری که اکنون نیز آن را مناسب و مقتضی نمی بینم.»

سخنرانی حسن روحانی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در آغاز سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از نژادپرستی و ناسیونالیسم افراطی انتقاد کرد و گفت: «امنیت جهان در سایه همکاری و هماهنگی همه کشورها امکان پذیر است اما با افرادی طرف هستیم که فکر می کنند با ملی‌گرایی افراطی، نژاد پرستی و تضعیف نهادهای بین‌المللی می‌توانند بر احساسات عمومی تاثیر بگذارند و یا به تشکیل جلسه غیرمعمول شورای امنیت، دست می‌زنند. باید مجال رشد به این تفکر را ندهیم که می‌توان از باج‌خواهی از دیگران پیش‌رفتاین روش حکایت از عدم شناخت از جهانی در هم تنیده دارد.»

رئیس جمهوری ایران ضمن اشاره به این که جهان از خودسری برخی دولتها رنج می برد افزود: «دولت ایالات متحده آمریکا، دست‌کم با هیأت حاکم کنونی خود عزم دارد که کلیه نهادهای بین‌المللی را بی‌خاصیت کند. این دولت در حالی‌ که برخلاف قواعد و حقوق بین‌الملل، از یک توافق چندجانبه مصوب شورای امنیت خارج شده، جمهوری اسلامی ایران را به گفت‌و‌گوی دوجانبه می‌خواند.»

حسن روحانی در ادامه با اشاره به خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای که در دوران دولت باراک اوباما با ایران حاصل شد گفت: «دولتی که هنوز به دولت بودن خود آگاه نیست و عهد و پیمان سلف خود را نقض می‌کند و اصل حقوقی مسئولیت دائمی دولت‌ها را نمی‌شناسد. دولتی که به مشورت نخبگان، بها نمی‌دهد؛ از ایران می‌خواهد با او گفت‌وگو کند.»

«آمریکا از همان ابتدا به اجرای تعهداتش وفادار نماند»

حسن روحانی برجام را حاصل یک دهه تلاش دیپلماتیک خواند و گفت که آمریکا از همان ابتدا به اجرای تعهداتش وفادار نماند و با بهانه های واهی با نقض تعهدات از این توافق خارج شد.

وی با اشاره ضمنی به سخنان دونالد ترامپ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که آمریکا از سایر کشورها نیز می خواهد تا برجام را نقض کنند و سازمان‌های بین المللی را تهدید می‌کند که در صورت عمل به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت آنها را مجازات خواهد کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری ایران اقدامات ایالات متحده را «دعوت عام برای سرپیچی از قانون» و «تهدید قانون مداران به مجازات» خواند و گفت: «اولین بار است که در تاریخ این سازمان، اتفاق می‌افتد. این روش منحصر به برجام نیست، و در برخورد آمریکا حتی با دیوان کیفری بین‌المللی نیز حاکم است.»

«از شما دعوت می‌کنیم که به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید، بازگردید»

حسن روحانی در ادامه با اشاره به اینکه که آمریکا قدرت را نه در اقتدار مشروع و قانونی بلکه در «زورگویی» می‌بیند، گفت: « آمریکا فکر می‌کند چون زور دارد حق هم دارد.»

رئیس جمهوری ایران افزود: «هیچ دولت و ملتی را نمی‌توان به زور به پای میز مذاکره آورد و اگر چنین شود آنچه انباشت می‌شود، خوشه‌های خشم ملت‌هاست که نصیب زورگویان خواهد شد.»

آقای روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه راهی جز گفت و گو وجود ندارد، خطاب به ایالات متحده گفت: «ما از شما دعوت می‌کنیم که به قطعنامه ۲۲۳۱ بازگردید؛ ما از شما دعوت می‌کنیم که به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید، بازگردید. اگر از برجام می‌ترسید و آن را کارنامه رقیبان سیاسی خود در آمریکا می‌دانید، ما از شما دعوت می‌کنیم به مصوبه شورای امنیت بازگردید. ما از شما دعوت می‌کنیم که در نهادهای بین‌المللی بمانید. تحریم نکنید که تحریم و تکفیر دو روی یک سکه است؛ در تکفیر، اندیشه انسان‌ها انکار می‌شود و در تحریم، زندگی و رفاه مردم نفی می‌گردد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آگهی

وی با تاکید بر اینکه گفت وگو «نیاز به عکس های دو نفره» ندارد اظهار داشت: «می‌توان در همین جا و در این مجمع عمومی، سخن یکدیگر را شنید.»

حسن روحانی اظهار داشت که امنیت بین المللی «بازیچه سیاست داخلی آمریکا» و سازمان ملل، یکی از ادارات دولت ایالات متحده آمریکا نیست.

روحانی: چرا رؤسای سازمان‌ها تروریستی که مسئولیت عملیات شنبه را به عهده گرفت در کشورهای غربی فعالیت می کنند

رئیس جمهوری ایران به اشاره به حمله تروریستی روز شنبه در اهواز گفت: « مردم ما امروز عزادار شهادت ده‌ها انسان بی‌گناه اند که روز شنبه توسط تروریست‌هایی بخاک و خون کشیده شدند که با کمال وقاحت از برخی پایتخت‌های غربی و در مصاحبه با رسانه‌هایی که در غرب با دلارهای نفتی اداره می‌شوند مسئولیت این وحشیگری را پذیرفتند.»

وی ضمن استقبال از بیانیه شورای امنیت در محکومیت این حمله گقت: « چرا رؤسای سازمان‌های تروریستی منجمله سازمانی که مسئولیت رسمی عملیات شنبه را به عهده گرفت در کشورهای غربی فعالیت می کنند و برنامه رسمی برای جمع‌اوری پول می‌گذارند؟»

آگهی

«حضور مشاورین نظامی ایران در سوریه منطبق بر حقوق بین‌الملل برای مبارزه با تروریسم است»

حسن روحانی حضور ایران در سوریه را منطبق بر حقوق بین الملل و در جهت مبارزه با تروریسم خواند و تاکید کرد که بحران این کشور تنها از طریق گفت و گو میان طرف‌های سوری امکان پذیر است.

روحانی افزود: « ایران، روسیه و ترکیه در همکاری با دولت سوریه و طرف‌های سوری موفق شده‌اند در قالب فرایند آستانه، که اوایل ماه جاری میلادی، سومین اجلاس سران آن، در تهران برگزار شد، نقش مؤثری در کاهش تنش در سوریه ایفا کرده و در آخرین اقدام مشترک، از درگیری و خونریزی در منطقه ادلَب جلوگیری کنند.»

«ما با القاعده و طالبان می‌جنگیدیم قبل از آنکه به نیویورک حمله شود»

حسن روحانی در ادامه با اشاره به نقش ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه تاکید کرد که ایران همواره حلقه اتصال شرق به غرب بوده است. روحانی گفت که ایران در خط مقدم مبارزه با طالبان بود و «در نبرد با تروریسم طالبان، شهید داد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

رئیس جمهوری ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران همان دولتی است که با داعش جنگید و آن را تصویری مجعول از اسلام‌گرایی نشان داد. ما با داعش می‌جنگیدیم قبل از آن که در پاریس و لندن و بروکسل، عملیات کنند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی ۴ نفر را برای وزارت‌خانه‌های بی‌وزیر معرفی کرد

بازی ایران و آمریکا در شطرنج سازمان ملل چه خواهد بود؟

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟