Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روحانی: محرومیت ایران از فروش نفت عملی نیست

روحانی: محرومیت ایران از فروش نفت عملی نیست
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آمریکا، اروپا و دیگران [یک بار] با هم برای چند سال ایران را تحریم کردند و نتیجه را دیدند و در نهایت نیز پای میز مذاکره آمدند و این تجربه تلخ، برای بار اول نیست و قبلا تکرار شده است.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می گوید محروم کردن ایران از فروش نفت «عملی نیست» و «بسیار خطرناک» خواهد بود.

رئیس جمهوری ایران در دیدار جمعی از مدیران رسانه های آمریکایی در مورد احتمال دیدارش با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مانند ملاقات بین رهبران ایالات متحده و کره شمالی اظهار داشت: « تشبیه این دو مساله خیلی دقیق نیست. از سال گذشته تاکنون رئیس جمهور آمریکا از یک توافق بسیار مهم بدون هیچ دلیل خارج شده و مردم ایران را تحریم و تهدید کرده است و این اقدامات بسادگی قابل چشم پوشی نیست. کره شمالی با ماجرای ایران کاملا متفاوت است.»

حسن روحانی افزود: «دیدار خود به تنهایی موضوعیت ندارد، چرا که دیدار زمانی انجام می‌شود که ما امید داریم اختلافات کمتر شده و به نکات مثبتی دست خواهیم یافت. اما امروز نسبت به رفتار رئیس جمهور آمریکا هیچ امیدی نداریم و هیچ خاصیت و اثری در این کار نمی‌بینیم. اما اگر روزی ببینیم آمریکا صادقانه به دنبال بازسازی روابط است، آن زمان تصمیم خواهیم گرفت و فضای تازه ای خواهیم داشت.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: «ترامپ در حقیقت چند اقدام بسیار نادرست را علیه ایران و ملت ایران انجام داده است. او بی دلیل از توافق برجام خارج شده، ملت ایران را بدون هیچ دلیلی تحریم و تهدید کرده و در امور داخلی ما دخالت کرده است. قبل از هر بحثی این اقدامات نادرست باید جبران شود.»

وی درباره احتمال خروج ایران از برجام گفت: «ایران تاکنون به تعهدات خود به برجام پایبند بوده [است] و اگر پنج کشور به تعهداتشان پایبند باشند می توانیم آن را حفظ کنیم و اما اگر شرایط دیگری پیش بیاید، به طور طبیعی ما هم در آن شرایط تصمیم خود را اتخاذ می کنیم.»

رئیس جمهوری ایران در پایان تاکید کرد: «نکته بعدی این است که یک بار آمریکا، اروپا و دیگران با هم برای چند سال ایران را تحریم کردند و نتیجه را دیدند و در نهایت نیز پای میز مذاکره آمدند و این تجربه تلخ، برای بار اول نیست و قبلا تکرار شده است.»

حسن روحانی در مورد طرح آمریکا برای تحریم نفتی ایران تصریح کرد: «هدفی که آمریکایی‌ها ترسیم کرده‌اند که ایران را از فروش نفت محروم کنند، نه تنها عملی نیست بلکه بسیار خطرناک خواهد بود و امیدوارم بتوانیم در چارچوب مقررات بین المللی به تجارت با کشورهای دوست ادامه دهیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه اوت، سه ماه پس از آنکه خروج کشورش از برجام را اعلام کرد، تحریم هایی را علیه ایران وضع کرد. این تحریم ها شامل کشورها و شرکت های خارجی که به روابط تجاری با ایران ادامه می دهند نیز می شود. امری که منجر به خروج بسیاری از شرکت های اروپایی از بازار ایران شد.

آمریکا در نظر دارد از ماه نوامبر تحریم های نفتی علیه ایران را به اجرا بگذارد. تحریم های وضع شده علیه ایران و چشم انداز تحریم نفتی علیه تهران باعث کاهش شدید ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی شده است.

حسن روحانی و دونالد ترامپ قرار است روز سه شنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی ۴ نفر را برای وزارت‌خانه‌های بی‌وزیر معرفی کرد

ترامپ: ریاست جلسه شورای امنیت درباره ایران را برعهده خواهم داشت

آغاز رایزنی برای آماده‌باش هسته‌ای پیش از رسیدن به آستانه جنگ؛ ناتو مشت خود را برای روسیه باز می‌کند