Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعلام آمادگی آمریکا برای از سرگیری گفتگوها با کرۀ شمالی

Mike Pompeo and Kim Jong-un
Mike Pompeo and Kim Jong-un Copyright White House
Copyright White House
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صحبت دربارۀ از سرگیری گفتگوهای دیپلماتیک در حالی طرح می‌شود که برای چند هفته شک و تردید دربارۀ تمایل کرۀ شمالی و حسن نیت این کشور در مذاکرات غیرهسته‌ای کردن شبه جزیرۀ کره، بر کاخ سفید سایه افکنده بود.

آگهی

ایالات متحده آمریکا می‌گوید که آماده است تا گفتگوها با کرۀ شمالی را از سر بگیرد.

این خبر از سوی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پس از آن اعلام شد که در پی دیدار رهبران دو کره در این هفته، پیونگ‌یانگ از تعهد خود برای نابودی تجهیزات کلیدی موشکی خبر داد و پیشنهاد داد که حتی راکتور هسته‌ای یونگ‌بیون را نیز تعطیل کند.

مایک پمپئو اعلام کرد که از ری یونگ-هو، همتای خود در کرۀ شمالی دعوت کرده است تا با هدف ادامۀ گفتگوهای غیرهسته‌ای کردن شبه جزیرۀ کره تا ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی، هفتۀ آینده در نیویورک با او دیدار داشته باشد.

قرار است دیدار این دو، در حاشیۀ سفر نمایندگان کرۀ شمالی به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سالیانۀ سازمان ملل انجام شود.

علاوه بر این دیدار، آقای پمپئو از نمایندگان کرۀ شمالی دعوت کرد تا در اولین فرصت با استفان بیگن، نماینده ویژه آمریکا در امور کرۀ شمالی نیز در وین دیدار داشته باشند.

سفر مون جائه‌-این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی به پیونگ‌یانگ و دیدار او با کیم جونگ‌-اون با هدف بهبود روابط دو همسایه و شکست بن‌بستی انجام شد که در مذاکرات واشنگتن و پیونگ‌یانگ روی داده بود.

او پس از گفتگو با آقای کیم اعلام کرد که دولت همسایه موافقت کرده است به کارشناسان اجازه دهد تا بر روند بسته شدن سایتهای آزمایش موشکی نظارت کنند.

واکنش چین

پکن به عنوان مهمترین پشتیبان اقتصادی و سیاسی پیونگ‌یانگ اعلام کرد که از توافق دو رهبر کره در پیونگ‌یانگ استقبال و قویا از آن حمایت می‌کند.

وانگ یی، دیپلمات ارشد و مشاور وزارت خارجه چین گفت: «قطعا اجازه نخواهیم داد تا فرصتی که برای برقراری صلح بوجود آمده است بار دیگر از دست برود.»

صحبت دربارۀ از سرگیری گفتگوهای دیپلماتیک در حالی طرح می‌شود که برای چند هفته شک و تردید دربارۀ تمایل کرۀ شمالی و حسن نیت این کشور در مذاکرات غیرهسته‌ای کردن شبه جزیرۀ کره، بر کاخ سفید سایه افکنده بود.

واشنگتن انتظار دارد تا ژانویه ۲۰۲۱ یعنی در مهلتی دو ساله، روند غیرهسته‌ای شدن کرۀ شمالی که تهدیدی جدی برای کرۀ جنوبی و ژاپن و حتی سرزمین اصلی آمریکا محسوب می‌شود، به پایان برسد.

در حال حاضر بیش از ۲۸ هزار سرباز آمریکایی برای مقابله با هرنوع حمله‌ای از سوی پیونگ‌یانگ، در کرۀ جنوبی مستقر شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ و کیم «در اولین فرصت» دیدار می‌کنند

ویدئوی لحظۀ تاریخی دیدار رهبران دو کشور آمریکا و کرۀ شمالی

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد