اتهام پولشویی علیه بزرگترین بانک دانمارک؛ مدیر عامل استعفاء داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اتهام پولشویی علیه بزرگترین بانک دانمارک؛ مدیر عامل استعفاء داد
کپی رایت  رویترز

توماس بورگن، مدیر عامل بزرگترین بانک دانمارک که متهم به دخالت در یک رسوایی پولشویی شده است روز چهارشنبه از سمت خود کناره گیری کرد.

نتیجه یک تحقیق نشان می دهد که بانک «دانسکه بانک» مبادلاتی معادل ۲۰۰ میلیارد یورو (۲۳۴ میلیارد دلار) از طریق نمایندگی خود در استونی انجام داده است که بسیاری از این نقل و انتقالات «مشکوک» قلمداد شده اند.

این مبادلات «دانسکه بانک» در فاصله بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی انجام شده بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

توماس بورگن، ۵۴ ساله در بیانیه ای که در مورد کناره گیری خود منتشر کرد، اظهار داشته است: «روشن است که دانسکه بانک در زمینه احتمال پولشویی در استونی در حد مسئولیت هایی که بر دوش داشته ظاهر نشده است.»

وی افزوده است: «[تحقیق] نشان می دهد که من وظایف قانونی ام را انجام داده ام، با این حال بر این باورم که برای همه طرفها بهتر است که کناره گیری کنم.»

یک روزنامه دانمارکی روز سه شنبه گزارش داد که «دانسکه بانک» در سال ۲۰۱۳ هشداری در مورد احتمال «پولشویی» خانواده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و آژانس اطلاعاتی این کشور دریافت کرده بود. 

توماس بورگن از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون مدیر عامل «دانسکه بانک» است. وی در فاصله سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ مسئول عملیات مالی «دانسکه بانک» در سطح بین المللی بود.

روزنامه وال استریت ژورنال اوایل سپتامبر از نقل و انتقالات مالی «دانسکه بانک» از طرف شرکت هایی خبر داده بود که با روسیه و کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق در ارتباط بودند.

دادستانی مالی دانمارک در ماه اوت هنگام آغاز تحقیق خود در مورد «پولشویی» احتمالی «دانسکه بانک» رقم جا به جا شده را هشت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تخمین زده بود.

بیشتر بخوانید: