Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نبرد ادلب؛ استفاده از اپلیکشین تلفن همراه برای دریافت هشدار حملات هوایی

نبرد ادلب؛ استفاده از اپلیکشین تلفن همراه برای دریافت هشدار حملات هوایی
نبرد ادلب؛ استفاده از اپلیکشین تلفن همراه برای دریافت هشدار حملات هوایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساکنان ادلب با استفاده از یک اپلیکیشن تلفن همراه می توانند از وقوع حملات هوایی مطلع شوند و برای نجات جان خود تلاش کنند.

آگهی

ادلب، آخرین پایگاه شورشیان و مخالفان دولت مرکزی در سوریه این روزها به تیتر یک خبرهای جهان تبدیل شده است.

این منطقه از شمال خاک سوریه که در آستانه مواجهه با یک تهاجم نظامی گسترده قرار دارد طی هفته های گذشته هدف بمباران های متعدد توپخانه ای ارتش و حملات هوایی روسیه قرار گرفت.

تهاجم نظامی پیش رو از هم اکنون با هشدار و مخالفت سازمان ملل متحد و بسیاری از نهادهای بشر دوستانه نسبت به وقوع فاجعه انسانی همراه شده، حال آنکه حملات هوایی تاکنون جان بسیاری از غیر نظامیان در این منطقه را گرفته است.

بیشتر بخوانید:

در تازه ترین خبرهای مرتبط با مناقشه در این بخش از خاک سوریه آمده است که ساکنان پس از این با استفاده از یک اپلیکیشن تلفن همراه می توانند از وقوع حملات هوایی مطلع شوند و برای نجات جان خود تلاش کنند.

این اپلیکیشن «سنتری» Sentry نام دارد که براحتی در تلفن های هوشمند دانلود و نصب می شود و نسبت به حملات هوایی کاربران را مطلع می کند.

خالد یک فعال بیست و سه ساله مخالف دولت مرکزی در باره مزایای استفاده از این اپلیکیشن می گوید: «یکی از محله های نزدیک به محل اقامت ما روزی هدف حمله قرار گرفت. ما به محل حمله رفتیم و پس از خروج قربانیان آنجا را ترک کردیم. من کمی بعد برای برداشتن وسائلم به آنجا بازگشتم که در همان لحظه از طریق اپلیکشن هشداری در باره حمله هوایی مجدد در منطقه دریافت کردم. بدین ترتیب بلافاصله محل را ترک کردم و پس از طی یک یا دو کیلومتر متوجه شدم که محل یاد شده دوباره هدف حمله قرار گرفته است.»

این اپلیکیشن توسط دو آمریکایی و یک سوری در سال ۲۰۱۶ طراحی شده است. «سنتری» Sentry برای هشدار دهی و اطلاع رسانی از داده های جمع آوری شده توسط یک شبکه حسگر و نیز اطلاعات منعکس شده توسط ناظران محلی استفاده می کند.

ناظران افرادی هستند که برای محاسبه حملات احتمالی و موقعیت یابی اهداف بالقوه بمباران ها در بخش های مختلف این منطقه از خاک سوریه به سر می برند. این افراد پس از تحلیل و ارزیابی اطلاعات مربوط به مسیرهای پروازی هواپیماهای جنگی روسیه و سوریه، داده های مرتبط را به پردازشگر اپلیکیشن ارسال می کنند و اطلاعات از کانال های مختلف از جمله شبکه پیام رسان تلگرام بر روی گوشی کاربران منتقل می شود.

گفته می شود که حدود دو میلیون نفر در سوریه از این اپلیکیشن استفاده می کنند. کارایی این فناوری پس از بمباران های غوطه شرقی به اثبات رسید و حالا توسط ساکنان استان ادلب مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، بمباران های غوطه شرقی دست کم هزار و هفتصد کشته برجای گذاشت. این منطقه پس از متحمل شدن حملات سهمگین در نهایت به موجب توافق آتش بسی که روسیه میانجی آن بود به تخلیه شورشیان انجامید.

بیشتر بخوانید:

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۳۵۰ هزار کشته برجای گذاشته است که بنا به ادعای دیده بان حقوق بشر سوریه، ۳۳ هزار تن در این میان بر اثر حملات هوایی روسیه و سوریه جان باخته اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه

گزارش‌های ضدونقیض از خارج شدن حماس از مذاکرات آتش‌بس بدنبال کشتار فلسطینی‌ها در خان‌یونس

کشف ده‌ها جسد پس از عقب‌نشینی اسرائیل از غرب غزه؛ بایدن از «پیشرفت» در مذاکرات آتش‌بس خبر داد