اسپانیا دوباره به عربستان بمب می‌فروشد

اسپانیا دوباره به عربستان بمب می‌فروشد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه اسپانیا اعلام کرد، تعلیق فروش بمب به عربستان سعودی را لغو می‌کند.

اسپانیا اعلام کرد فروش بمب های لیزری هدایت شونده به عربستان سعودی را از سر خواهد گرفت.

آگهی

وزیر خارجه این کشور روز پنج‌شنبه ۱۳ سپتامبر اعلام کرد که بر خلاف تصمیم پیشین مبنی بر لغو فروش سلاح به عربستان سعودی، مادرید تصمیم گرفته است بمب‌های هدایت شونده را به ریاض تحویل دهد.

جوزپ بورل وزیر خارجه اسپانیا روز پنجشنبه در یک گفتگو گفت: «قرارداد فروش این بمب‌ها در سال ۲۰۱۵ میان دولت قبلی اسپانیا و عربستان سعودی امضا شده بود. ما پس از بررسی دوباره به این نتیجه رسیدیم که مانعی بر سر اجرای این قرارداد وجود ندارد و ۴۰۰ بمب لیزری هدایت شونده، به ریاض تحویل داده خواهد شد.»

این تصمیم دولت اسپانیا با اعتراض و نگرانی گروه‌های حقوق بشری رو به رو شده است. این گروه‌ها معتقدند تسلیحاتی که کشورهای غربی به عربستان سعودی می‌فروشند علیه کودکان و زنان و غیرنظامیان یمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

کشتی سازان جنوب اسپانیا در روزهای اخیر نسبت به واکنش منفی عربستان در قبال لغو تحویل بمب‌های لیزری به ریاض ابراز نگرانی کرده بودند. عربستان تهدید کرده بود، در صورتی که این بمب‌ها به ریاض تحویل داده نشود، احتمال دارد قرارداد ۲.۱ میلیارد دلاری خرید پنج فروند کشتی اسپانیایی از اسپانیا را لغو کند.

آقای بورل همچنین می‌گوید کشورش پس از یک هفته بررسی و مطالعه ابعاد مختلف این قرارداد به این نتیجه رسیده است که بر مفاد این قرارداد پایبند بماند.

گفتنی است دیپلمات‌های عربستان سعودی در کشور اسپانیا حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پادشاه عربستان خط آهن سریع السیر بین مکه و مدینه را افتتاح کرد

بمبی که ۴۰ کودک را در حمله به اتوبوس مدرسه در یمن کشت، «ساخت آمریکا است»

دادگاه بوسه زورکی؛ روبیالس حتی حق ندارد از ۲۰۰ متری هرموسو هم بگذرد