Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آخرین سخنرانی سالانه یونکر: قدرت اتحادیه اروپا در برابر یک‌جانبه‌گرایی آمریکا

ژان کلود یونکر، رئیس اتحادیه اروپا
ژان کلود یونکر، رئیس اتحادیه اروپا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرازهایی از سخنرانی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا را در یورونیوز فارسی دنبال کنید.

آگهی

ژان کلود یونکر برای چهارمین و آخرین بار در مقام رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۱ شهریور سخنرانی سالیانه خود را در برابر نمایندگان پارلمان ایراد کرد. او با انتقاد از «یکجانبه‌گرایی» دولت آمریکا به ویژه در مورد تجارت جهانی، اتحادیه اروپا را به اعمال نقش مؤثرتر به عنوان یک قدرت جهانی فراخواند.

پا گرفتن گرایش‌های راست افراطی در اروپا و به قدرت رسیدن احزاب مهاجرستیز در برخی کشورهای این قاره، چالش مهم دیگری است که آقای یونکر درباره آن سخن گفت. سخنرانی او با نفی ملی‌گرایی آغاز شد و با نقد آن نیز به پایان رسید.

فرازهایی از سخنرانی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا را در مطلب حاضر از یورونیوز فارسی دنبال کنید.

«نه» به ملی‌گرایی در «قاره صلح»

«قاره اروپا به لطف وجود اتحادیه اروپا به قاره‌ صلح بدل شده است. ما باید به ناسیونالیسم نه بگوییم، زیرا نمی‌گذارد با هم زندگی کنیم.»

یونان

«به مردم یونان به خاطر فائق آمدن بر مشکل بزرگ مالی تبریک می‌گویم. من همواره به یونان به دلیل پایداری و وفاداری‌اش به اتحادیه اروپا افتخار کرده‌ام».

اقتصاد و قدرت مالی اروپا

«اقتصاد اتحادیه اروپا از بحران سال ۲۰۰۸ نجات یافت و از آن زمان تا کنون مدام در حال رشد است، به طوری که اکنون به عنوان یک قدرت اقتصادی بزرگ در جهان شناخته می‌شود. امروز درآمد ناخالص اتحادیه اروپا ۴۰ درصد ناخالص جهانی را تشکیل می‌دهد و از سال ۲۰۱۴ تا کنون ۱۲ میلیون شغل در این قاره ایجاد شده است.»

گفتگو با دونالد ترامپ در مورد تعرفه‌ها

«من در واشنگتن از اروپا دفاع کردم. برخی توافق من با رئیس جمهوری ترامپ را غافلگیرانه توصیف کردند. اما این توافق غافلگیرانه نبود، زیرا یکجانبه نبود، بلکه حاصل گفتگوی دوجانبه بود.»

ثبات اروپا

«ما باید برای ایجاد اروپایی مستحکم‌تر تلاش کرده و ثبات موجود در این قاره را به سایر نقاط به ویژه همسایگان بی‌واسطه‌مان یعنی بالکان صادر کنیم.»

سوریه

«نخستین نگرانی ما اکنون ادلب است. ما نمی‌توانیم در برابر فاجعه انسانی بزرگ در ادلب ساکت بمانیم.»

تجارت جهانی

«دنیای تجارت امروز به یک اروپای قدرتمند و یکپارچه بیشتر نیاز دارد. ما نمی‌توانیم یکجانبه‌گرایی در اقتصاد جهانی را تاب بیاوریم.»

قدرت نظامی

«ما در پی نظامی‌تر کردن اروپا نیستیم. بلکه به دنبال تحکیم و قدرتمندتر کردن اتحادیه برای تأمین امنیت این قاره هستیم.»

انتخابات پارلمانی اروپا

«انتخابات پارلمانی اروپا در ماه مه ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد. لازم است که ما تا آن زمان بر مشکل جدایی و اختلاف میان شمال و جنوب و شرق و غرب اروپا فائق آئیم.»

پیشنهادهای تصویب شده

«پارلمان اروپا از سال ۲۰۱۴ تا کنون تمام پیشنهادهای ما را تصویب کرده است. ۴۰ درصد این پیشنهادها به ویژه در مورد بحران پناهجویان پس از مذاکراتی دشوار به تصویب رسیدند.»

تروریسم

«قطعا کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید برای امنیت خود تلاش کنند، اما این تلاش به تنهایی و به طور فرادا ممکن نیست زیرا تروریست‌ها مرز نمی‌شناسند.»

بحران پناهجویان

«اروپا باید همچنان به عنوان قاره‌ای پذیرا باقی بماند. «حاکمیت اروپا متکی بر حاکمیت ملی اعضا است، اما حاکمیت ما علیه حاکمیت دیگران نیست. ما یک قلعه بسته یا یک جزیره نیستیم، بلکه چندجانبه‌گرا و در تعامل با سایر کشورهای جهانیم. نیروهای مرزبانی اروپا کافی نیستند. ما تصمیم گرفته‌ایم شمار پست‌های مرزبانی اتحادیه اروپا را ۱۰ هزار برسانیم. برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی پیشنهادهایی داده‌ایم. تکرار می‌کنم که تمایل من باز کردن راه‌های قانونی مهاجرت به اروپا برای پناهجویان قابل پذیرش است.»

برکسیت

«در مورد برکسیت اصولی وجود دارد. نخست آن که ما به تصمیم بریتانیا برای جدایی از اتحادیه اروپا احترام می‌گذاریم. اما بریتانیا باید این را درک کند که اگر از اتحادیه خارج شد، دیگر نمی‌تواند در موقعیت قبلی باشد و دیگر بخشی از یک بدنه واحد نیست. دوم آن که همه اعضا اتحادیه در کنار ایرلند باقی می‌مانند و برای همین هم هست که ما می‌خواهیم راه حلی برای پرهیز از ایجاد "مرز سخت" پیدا کنیم. این بریتانیاست که می‌خواهد در ایرلند شمالی مرز سخت ایجاد کند.»

آزادی مطبوعات و تخطی از ارزش‌های اروپا

«مطبوعات باید آزاد باشند. روزنامه‌نگاران زیادی در زندان هستند. بدون آزادی بیان دموکراسی امکان ندارد. پارلمان اروپا باید همچنان ماده ۷ (برای برخورد با موارد تخطی اعضا از ارزش‌های اروپا) را اعمال کند.»

یورو

«پول واحد اتحادیه اروپا در جهان بسیار موفق بوده است. یورو پس از دلار آمریکا مهم‌ترین واحد پولی جهان است و باید جایگاه خود را به عنوان یک واحد پول بین‌المللی تثبیت کند. ۶۰ کشور جهان پول خود را بر مبنای یورو ارزش‌یابی می‌کنند.»

آگهی

سیاست خارجی

«اتحادیه اروپا باید بتواند نقش مهم‌تری در جهان ایفا کند، گرچه فدریکا موگرینی (کمیسر روابط خارجی) تا کنون در عرصه بین‌المللی عملکرد بسیار قابل توجهی داشته است.»

ملی‌گرایی در اروپا

«می‌توان وطن‌پرست بود و با دیگر کشورهای اروپا یکپارچه و متحد ماند. وطن‌پرستی روشنگرانه یک فضیلت است، اما ملی‌گرایی از سر نفرت، دروغ بزرگی است.»

سایر سیاست‌ها و طرح‌ها

«اروپا باید به رابطه دهنده-گیرنده با آفریقا پایان دهد.»

«طرحی برای حذف تغییر ساعت تابستانی و زمستانی در اروپا پیشنهاد شده است.»

«قوانونی در دست تصویب است که بر اساس آن شرکت‌های خدمات اینترنتی در اروپا موظفند تبلیغات تروریستی در اینترنت را در عرض یک ساعت شناسایی و حذف کنند.»

آگهی

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصاحبه اختصاصی با یونکر: من نمی خواهم کسی را به جهنم بفرستم

پلیس بریتانیا جسد امیلیانو سالا را شناسایی کرد

ضرب الاجل اتحادیه اروپا به شبکه‌های اجتماعی برای حذف محتوای «تروریستی»