نخست وزیر عراق: احزاب سیاسی عامل خشونت‌های بصره هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخست وزیر عراق: احزاب سیاسی عامل خشونت‌های بصره هستند

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق روز دوشنبه در جریان سفر به بصره احزاب سیاسی را متهم کرد که عامل خشونت های روزهای گذشته در این شهر هستند.

نخست وزیر عراق گفت: «احزاب سیاسی که شاخه نظامی دارند تلاش کردند بصره را به آتش بکشند.» او این احزاب را پشت خشونت‌های روزهای گذشته در بصره معرفی کرد. احتمالا اشاره حیدر عبادی به احزاب نزدیک به ایران است که شاخه نظامی دارند.

نخست وزیر عراق بعد از جلسه اضطرای پارلمان و دولت در روز شنبه گذشته، چنین موضعی اتخاذ می کند. در جریان این جلسه دو پیروز انتخابات پارلمانی عراق یعنی فهرست سائرون به رهبری مقتدی صدر و لیست اتحاد فتح به رهبری احمد الاسدی، از مبارزان قدیمی ضد جهادی نزدیک به ایران تصمیم گرفتند ائتلاف جدیدی برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق تشکیل دهند. این ائتلاف تازه اکنون فاصله اش را با حیدر عبادی بیشتر کرده است. لیست العبادی در انتخابات پارلمانی جایگاه سوم را کسب کرده است.

در این وضعیت به نظر می رسد جناح حامی ایران در توازن نیروها در عراق جایگاه قدرتمندتری یافته است و می تواند نقش مهمتری در انتخاب نخست وزیر آینده عراق داشته باشد.

با مخالفت آیت‌الله سیستانی مرجع پرنفوذ شیعیان با انتخاب افرادی که پیشتر در عراق مسئولیت داشته‌اند، می توان گفت که شانس حیدر عبادی که به غرب نزدیک است برای انتخاب مجدد کاهش یافته است.

نمایندگان مجلس عراق شنبه آینده باید رئیس پارلمان را انتخاب کنند.

در جریان ۵ روز اعتراض علیه سیاستمداران فاسد دولتی و شرایط بهداشتی وخیم در بصره، معترضان با نیروهای امنیتی درگیر شدند که در جریان آن دست کم ۱۲ نفر کشته شدند. معترضان همچنین کنسولگری ایران در بصره را به آتش کشیدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید