Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک تحلیلگر خاورمیانه: تهاجم نظامی به ادلب مساوی است با به راه افتادن حمام خون

هشدارها  نسبت به تهاجم نظامی به ادلب ادامه دارد
هشدارها نسبت به تهاجم نظامی به ادلب ادامه دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر واشنگتن که پیشتر نیز نسبت به انجام حملات شیمیایی در ادلب به دولت بشار اسد هشدار داده بود همچنان بر سر تهدید خود مانده و تاکید دارد که گزینه هایی را در صورت استفاده از این سلاح ها در دست تدارک دارد.

آگهی

مناقشه و جنگ داخلی در سوریه پس از هفت سال اینک به نقطه سرنوشت ساز خود در ادلب، آخرین سنگر شورشیان و مخالفان دولت مرکزی رسیده است؛ حال آنکه به اعتقاد تحلیلگران ادامه تنش در این کشور جان میلیون ها غیرنظامی را تهدید می کند.

ادموند غریب، کارشناس و محقق مسائل خاورمیانه دردانشگاه امریکن واشنگتن وضعیت حاکم در ادلب را به دلیل حضور گروه های متنوع شورشیِ دخیل در این مناقشه بسیار دشوار توصیف می کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه می گوید: «کنترل بخش عمده ای از این منطقه بزرگ در دست تحریر شام است که تشکلی از اعضای سابق یک شاخه نظامی القاعده به حساب می آید. در این میان نباید از حضور دیگر عناصر موجود غافل شد. بنابر این دستیابی به توافقی میان طرف های سه جانبه بر سر سرنوشت این گروه ها بسیار دشوار به نظر می رسد.»

طرف های سه جانبه در واقع اشاره ای است به سه کشور ترکیه، روسیه و ایران که سران آنها روز جمعه در تهران برای یافتن راه حل مناقشه سوریه و سرنوشت نهایی ادلب، آخرین پایگاه شورشیان گرد هم آمدند. این نشست آنطور که ساکنان ادلب و گروه های شورشی مستقر در این منطقه انتظار آنرا داشتند به توافقی بر سر آتش بس منجر نشد.

بیشتر بخوانید:

محقق دانشگاه امریکن واشنگتن در ادامه یادآور شد که تشدید حضور نظامی و شدت گرفتن حملات هوایی در منطقه این بیم را در میان ساکنان ادلب برانگیخته که حمله قریب الوقوعی با وسعت بسیار گسترده و حمایت نیروهای روس در پیش است.

آقای غریب همچنین معتقد است ادامه خشونت ها و پیشرفت شرایط در مسیر کنونی این منطقه از خاک سوریه را با بیش از سه میلیون جمعیت، که اغلب آنها را غیرنظامیان تشکیل می دهند به یک حمام خون بدل خواهد کرد.

کارشناس و محقق مسائل خاورمیانه دردانشگاه امریکن واشنگتن در پایان اینگونه نتیجه گیری می کند: «برغم پیش بینی ها و انتظارات بسیاری از ساکنان، شواهد حکایت از آن دارد که شرایط کنونی منجر به ایجاد یک حمام خون خواهد شد. توافق هایی در این جهت که «بله، افرادی کشته شدند» وجود داشته اما هیچ مقایسه ای با آنچه در رقه و موصل افتاق افتاده، صورت نگرفته است. بنابر این گاهی اوقات به نظر می آید که این رویکرد دیگر نخ نما شده است. در حالی که نگرانی های جدی در خصوص اوضاع انسانی و خطر وقوع فاجعه در این منطقه وجود دارد، به نظر می آید این موضوع به دستمایه ای برای جلوگیری از بازپس گیری کنترل منطقه توسط دولت بشار اسد تبدیل شده است.»

نگرانی و بیم از تهاجم نظامی احتمالی به استان ادلب و عدم دستیابی به یک توافق آتش بس در نشست سه جانبه روسای جمهوری ترکیه، روسیه و ایران، بازیگران خارجی مناقشه سوریه بسیاری از ساکنان این منطقه را روز جمعه به خیابان ها کشاند تا با در دست داشتن پرچم هایی با نشان انقلاب سوریه ضمن محکوم کردن نشست تهران نسبت به تبعات حمله به غیرنظامیان هشدار دهند.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر واشنگتن که پیشتر نیز نسبت به انجام حملات شیمیایی در ادلب به دولت بشار اسد هشدار داده بود همچنان بر سر تهدید خود مانده و تاکید دارد که گزینه هایی را در صورت استفاده از این سلاح ها در دست تدارک دارد.

ژنرال ژوزف دانفورد، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا در تازه ترین اظهارات خود به خبرنگاران گفته است: «هنوز تصمیمی برای استفاده از نیروی نظامی در پاسخ به حمله شیمیایی در سوریه اتخاذ نشده اما ما مدام با کاخ سفید در حال رایزنی هستیم تا بهترین شیوه را برای پاسخگویی به این حملات برگزینیم.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بمباران مواضع شورشیان در ادلب همزمان با برگزاری نشست سه جانبۀ تهران

روسیه: نابودی کامل «تروریست ها» در ادلب وظیفه ماست

دیده‌بان حقوق بشر: جنگجویان فلسطینی در حمله ۷ اکتبر جنایت جنگی مرتکب شده‌اند؛ حماس رد کرد