Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بمباران مواضع شورشیان در ادلب همزمان با برگزاری نشست سه جانبۀ تهران

Putin  Russia, Rouhani  Iran and Erdogan Turkey meet in Tehran
Putin Russia, Rouhani Iran and Erdogan Turkey meet in Tehran Copyright Kayhan Ozer/Turkish Presidential Palace/REUTERS
Copyright Kayhan Ozer/Turkish Presidential Palace/REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادلب در شمال سوریه، آخرین سنگر اصلی شورشیان مخالف حکومت بشار اسد است و نبرد ادلب می‌تواند آخرین نبرد مهم دولت اسد باشد.

آگهی

همزمان با برگزاری نشست تهران با حضور روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه، بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل شورشیان در استان ادلب در شمال سوریه هدف حملات هوایی قرار گرفت.

بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، در این حملات مواضع گروههای شورشی در حما و در جنوب استان ادلب هدف قرار گرفته‌اند و یکی از ساختمان‌های متعلق به گروه أحرارالشام، از گروههای اسلامی تحت حمایت ترکیه تخریب شده است.

استان ادلب با جمعیتی نزدیک به ۳ میلیون نفر، آخرین سنگر اصلی شورشیان مخالف حکومت بشار اسد محسوب می‌شود. شورشیان علاوه بر این استان، بخش‌هایی از مناطق اطراف آن در لاذقیه، حما و حلب را در اختیار دارند.

نبرد ادلب می‌تواند آخرین نبرد مهم دولت بشار اسد باشد. دو کشور ایران و روسیه از حامیان اصلی بشار اسد در جریان جنگ هفت سالۀ این کشور بودند و با کمکهای نظامی مستقیم یا غیرمستقیم، از دولت او پشتیبانی کردند. این در حالی بود که ترکیه در جریان این جنگ از حامیان شورشیان محسوب می‌شد.

سه رئیس جمهور در جریان نشست تهران، به برنامه‌ریزی برای حملۀ نظامی به ادلب پرداختند و دربارۀ نقشۀ راهی برای پایان دادن جنگ در سوریه گفتگو کردند.

در پایان این گفتگوها ولادیمیر پوتین اعلام کرد که با برقراری آتش‌بس در منطقۀ تحت کنترل شورشیان در ادلب مخالف است زیرا ستیزه‌جویانی که در این منطقه حضور دارند یعنی اعضای جبهه النصره و داعش، در گفتگوهای صلح شرکت نداشته‌اند.

او تاکید کرد که اکنون مهمترین کار در سوریه از بین بردن گروههای ستیزه‌جویی است که در ادلب در محاصره هستند.

پیشنهاد برقراری آتش‌بس از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مطرح شده بود. آقای اردوغان هشدار داده بود که یک حملۀ نظامی گسترده و ناگهانی به ادلب می‌تواند منجر به قتل عام گسترده در این منطقه شود.

ولادیمیر پوتین همچنین با سازنده خواندن گفتگوهای تهران اعلام کرد که سه رهبر دربارۀ چگونگی برقراری ثبات در مناطق موسوم به «کاهش تنش» در سوریه نیز به بحث پرداخته‌اند.

روسای جمهور ایران و روسیه بر این نکته نیز تاکید داشتند که دولت سوریه باید بطور کامل بر تمام سرزمین‌هایش کنترل داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک تحلیلگر خاورمیانه: تهاجم نظامی به ادلب مساوی است با به راه افتادن حمام خون

روسیه حملات هوایی به ادلب را از سر گرفت

ظریف و لاوروف بر حق دولت سوریه بر پاکسازی ادلب از «ترویست‌ها» تاکید کردند