Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نبرد ادلب و جنگ داخلی سوریه؛ نشست روحانی، پوتین و اردوغان در تهران

نبرد ادلب و جنگ داخلی سوریه؛ نشست روحانی، پوتین و اردوغان در تهران
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک روزنامه چاپ استانبول گزارش داده است که رئیس جمهوری ترکیه در نشست تهران طرحی برای تخلیه استان ادلب از مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیشنهاد خواهد کرد.

آگهی

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه روز جمعه برای شرکت در نشست مشترک با همتای ایرانی خود وارد تهران شدند.

سران سه کشور قرار است در نشست تهران در مورد جنگ داخلی سوریه و به‌ویژه وضعیت استان ادلب گفتگو کنند. این اجلاس در حالی برگزار می شود که حمله نیروهای دولتی سوریه به استان ادلب که تحت کنترل مخالفان رژیم این کشور است قریب الوقوع به نظر می رسد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

روزنامه دیلی صباح چاپ استانبول گزارش داده است که رئیس جمهوری ترکیه در نشست تهران طرحی برای تخلیه استان ادلب از مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیشنهاد خواهد کرد.

براساس طرح پیشنهادی ترکیه ۱۲ گروه مسلح مخالف رژیم سوریه که در استان ادلب حضور دارند خلع سلاح خواهند شد. یکی از این گروهها «تحریر الشام» است که بر حدود ۶۰ درصد از استان ادلب مسلط است.

بنا به طرح پیشنهادی ترکیه شورشیان ادلب به «منطقه ای حائل» که محل آن مشخص نشده است منتقل خواهند شد. طبق این طرح گروههایی که پیشنهاد خلع سلاح را نپذیرند مورد حمله هدفمند قرار خواهند گرفت.

شورشیان سوریه از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون کنترل استان ادلب را در دست دارند.

پوتین: هدف اصلی ما پاکسازی ادلب از تروریست ها است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نشست خبری مشترک با حسن روحانی و رجب طیب اردوغان، همتایان ایرانی و ترکیه ای خود هدف اصلی کنونی را «پاکسازی» استان ادلب سوریه از «تروریست ها» عنوان کرد. وی با این حال از لزوم در نظر گرفتن حضور تعداد زیادی از غیرنظامیان در استان ادلب سخن گفت. 

رحب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز در این نشست خبری تاکید کرد ادامه حملات به استان ادلب منجر به فروپاشی روند سیاسی در سوریه خواهد شد. وی حفظ وضعیت کنونی در ادلب را «حیاتی» ارزیابی کرد.

پوتین: تروریست ها به اقدامات تحریک آمیز خود در ادلب ادامه می دهند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سخنانی در نشست تهران از اقدامات «تحریک آمیز» شبه نظامیان حاضر در استان ادلب سخن گفت. وی با پیشنهاد برقراری آتش بس در ادلب که از سوی رجب طیب اردوغان مطرح شده بود مخالفت کرد.

رئیس جمهوری روسیه دلیل مخالفت خود با برقراری آتش بس در استان ادلب سوریه را حضور «جبهه النصره» و گروه «داعش» در این استان بیان کرد. ولادیمیر پوتین تاکید کرد که دولت سوریه حق تصرف کامل استان ادلب را دارد.

اردوغان: وضعیت ادلب واقعا پر مخاطره است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنان خود در نشست تهران تاکید کرد که وضعیت استان ادلب سوریه «واقعا پرمخاطره» است. به گفته رئیس جمهوری ترکیه حمله به استان ادلب «فاجعه بار» خواهد بود و به «کشتار» خواهد انجامید.

وی افزود که در صورت حمله نیروهای دولتی سوریه به استان ادلب میلیونها نفر به سمت مرز ترکیه حرکت خواهند کرد. رجب طیب اردوغان تاکید کرد که درک شرایط ادلب از سوی سه کشور ترکیه، ایران و روسیه، آینده همکاری آنها در مورد سوریه را شکل خواهد داد.

رئیس جمهوری ترکیه در بخشی از سخنان خود خواستار برقراری آتش بس در ادلب شد.

آغاز اجلاس تهران با سخنان روحانی

اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه با سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران آغاز شد.

آگهی

رئیس جمهوری ایران در سخنان خود بر بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان سوری به کشورشان تاکید کرد. حسن روحانی در مورد بحران ادلب نیز تاکید کرد که نبرد در این استان نباید به غیرنظامیان آسیب برساند. وی با این حال افزود که نبرد با «تروریست ها» در ادلب تا حذف آنها باید ادامه پیدا کند.

حسن روحانی همچنین بر لزوم پایان حضور آمریکا در سوریه تاکید کرد.

حمله هوایی به استان ادلب

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در روز جمعه چند حمله هوایی به استان ادلب سوریه صورت گرفت. این حملات در حالی انجام شد که سران ایران، روسیه و ترکیه قرار است در نشستی در تهران در مورد وضعیت استان ادلب با یکدیگر مذاکره کنند.

طبق اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه حملات هوایی روز جمعه به حومه جنوبی شهر ادلب صورت گرفته است.

آگهی

*این خبر در طول روز همزمان با دریافت خبرهای تکمیلی از نشست تهران به روزرسانی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الهه کولایی: فشارهای آمریکا همگرایی ترکیه، روسیه و ایران را بیشتر کرد

روسیه: نابودی کامل «تروریست ها» در ادلب وظیفه ماست

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد