Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چندجانبه‌گرایی نوین؛ راه‌حل اروپایی‌ها در برابر انزواطلبی ترامپ

چندجانبه‌گرایی نوین؛ راه‌حل اروپایی‌ها در برابر انزواطلبی ترامپ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«آمریکای ترامپ با همه دنیا درگیر جنگ قدرت شده و در هر مذاکره‌ای بر برتری خود تاکید می‌کند.»

در برابر اروپایی که مدافع چند جانبه گرایی است، در سوی دیگر اقیانوس اطلس در ایالات متحده آمریکا رئیس‌جمهوری بر سر قدرت است که نظری کاملا متفاوت دارد و در پی انزواطلبی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس و برجام خارج شده است. و اخیرا ایالات متحده آمریکا را از یونسکو و از از شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز خارج کرده است و در حال حاضر میان آمریکا و چین، کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا جنگ تجاری درگرفته که نقش این کشور در ناتو را نیز زیر سوال برده است.

مذاکره با کسی که از منطق انزواگرایی تبعیت می کند دلسرد کننده به نظر می‌رسد. آيا اروپا برای اینکه با دونالد ترامپ به توافق برسد، باید با سازش تغییری در سیاست خارجی خود بدهد؟‌

دانیل کوهن بندیت یکی از باسابقه‌ترین سیاستمداران اروپایی و نماینده سابق پارلمان اروپا با ژان ایو لودریان، و جوزپ بورل، وزرای خارجه فرانسه و اسپانیا گفتگو کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وزیر خارجه فرانسه‌: رفتار ترامپ منسجم است

از نظر ژان ایو لودریان، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا قابل پیش‌بینی است و نظرات و اعمالش تناقضی ندارد.

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید: «ترامپ از آغاز به شکلی منسجم با روش مشخص، دست به تخریب تمام ابزارها و مقررات چندجانبه‌ گرایی زده است. اکنون نه شعار «نخست آمریکا» بلکه شعار «امریکا به تنهایی» مطرح است. یعنی آمریکایی که با همه درگیر جنگ قدرت شده، در هر نوع مذاکره دوجانبه ای بر برتری خود تاکید می‌کند. ترامپ خصوصیت «شومن‌ها» را دارد و حرف‌های تحریک‌کننده می‌زند. اما در نهایت کارهایش انسجام دارد. این وضع تا زمانی که او بر سر قدرت است  ادامه خواهد داشت. این وضعیت بازتاب‌دهنده نظرات بسیاری ازآمریکایی ها هم هست.»

سیاستمدار سوسیالیست و عضو حزب «جمهوری به پیش» در کابینه امانوئل ماکرون می‌‌گوید اروپا باید در مقابل ترامپ که می‌خواهد به طور سیستماتیک اساس چندجانبه گرایی را نابود کند به گفتگو ادامه دهد. باید پارادایمها و قوانین خود را عوض کند تا نوعی چندجانبه‌گرایی تازه را، از جمله در روابطه با آمریکا ایجاد کند.

دونالد ترامپ در بیست و نهمین نشست سالانه اعضای ناتو که در تاریخ ۱۱ و ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۸ در بروکسل برگزار شد، به آلمان حمله کرد و گفت این کشور «زیر کنترل» روسیه است.

از نظر لودریان، سرنوشت آلمان و فرانسه به هم گره خورده و این دو کشور باید در شرایط مشابه از هم دفاع کنند. او می‌گوید: «‌در وضعیت کنونی جهانی که همه چیز زیر سؤال رفته و قدرت های بزرگ همه را تحت فشار می‌گذارند، اتحاد بین فرانسه و آلمان و تقویت روابط بین آنها حیاتی است. این دو کشور به تنها قطب‌های پایدار دنیا تبدیل شده اند و شاید در حول و حوش این، قطب یک اروپای متحد شکل بگیرد و مرجعی برای کل دنیا شود.»

بیشتر بخوانید:

«پیروزی پوپولیسم در اروپا منجر به هرج و مرج می‌شود»

نکته دیگر این است که اروپای امروز برای اینکه تبدیل به وزنه ای در برابر ایالات متحده شود، چالش‌ها و مشکلات خود را دارد. پیروزی پوپولیسم یکی از مشکلات کنونی اروپاست. به نظر می‌رسد پوپولیستها در مورد مسئله مهاجرت در اروپا برنده شده‌اند. اروپا در حال بستن درهای خود به روی مهاجران است.

از نظر آقای لودریان پسرفت اروپا به سمت ملی گرایی و پوپولیسم منجر به هرج و مرج خواهد شد و هیچ ثمری برای آینده نخواهد داشت. او ضمن اشاره به ایتالیا می‌گوید: «باید همه اروپایی ها و دولتهای اروپایی را متقاعد کنیم که تنها راه مقابله با چالش های پیش رو تقویت و تحکیم اروپائی است که از قدرتش استفاده می‌کند. مبلغان این ایده که ملت‌ها می‌توانند با بازگشت و اتکا به خود به رفاه بیشتر برسند، ما را به سوی آشوب و ویرانی خواهند برد.»

وزیر دفاع پیشین دولت فرانسوا اولاند می‌گوید اروپا  به اتخاذ خط مشی مبتنی بر همبستگی اروپایی نیاز دارد. او به جلسه اخیر شورای اروپا در ماه ژوئن ۲۰۱۸ اشاره می کند که در آن وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اصل سه گانه ای را بر اساس توازن بین مسئولیت، همبستگی و بشردوستی وضع کرده است. وی می‌گوید:‌ «نکته اصلی این است که حق پناهندگی در اروپا به وضوح و روشنی اعلام شود و فرایند همکاری و همبستگی را همه بپذیرند.»

لودریان می گوید اروپا قبلا در زمینه مشکل پناهجویان روی اقدامات بشردوستانه متمرکز بوده و رفتاری از روی ترحم داشته است. اما اکنون  به رویکردی اقتصادی نیاز دارد. او می گوید: «باید  در همراهی با دست اندرکاران سیاسی مجموعه‌ای از برنامه های قوی اقتصادی را به جریان بیاندازیم که مشوق رشد فردی باشد و به مردم انگیزه ماندن در اتحادیه اروپا را بدهد. این کار شروع شده و بُعد کاملا جدیدی به موضوع می‌دهد و نیاز به سرمایه گذاری بزرگتر دارد.»

او در ادامه می‌گوید: «این سیاست به تدریج عملی می شود. کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور مشترک اقدام می‌کنند. این سیاست، به یک سیاست کل اروپا تبدیل می‌شود. زیرا ابتکارات بر اساس فرصتهای اقتصادی صورت می گیرد. در نتیجه، مثلاً آلمان در توسعه اقتصادی مالی نیجر مشارکت دارد که پدیده کاملا جدیدی است.»

وزیر خارجه اسپانیا: باید از زیر چتر آمریکا بیرون بیاییم

جوزف بورل سه ماه است که وزیر خارجه اسپانیا در دولت آقای سانچز است و تابستان امسال در کنفرانسی با عنوان «بهار تازه اروپا» شرکت کرد.

از نظر جوزپه بورل شوکی که ترامپ به کل سیستم جهانی وارد کرده شانسی است تا اروپا بتواند خود را از نو تعریف کند و قدمی به جلو بردارد.

وزیر خارجه اسپانیا در این باره که این کشور چگونه با چالش چندجانبه‌گرایی جهانی روبرو می‌شود می‌گوید:‌«اولویت سیاست خارجیِ اسپانیا ساختن یک اروپای قوی‌تر و مستقل‌تر است. این می‌تواند حتی هدف پروژه سیاسی اسپانیا باشد. کم‌کم پی می‌بریم که نظم جهانیِ چندجانبه و لیبرالی که پیش از این گمان می‌کردیم در آن به سر می‌بریم نه چندان لیبرال و قاعده‌مند است و نه آنطور که فکر می‌کردیم چندجانبه. اسپانیا واقعا شانسِ این را می‌بیند که یک چندجانبگی تازه‌ای بنا کند که زیر چتر آمریکا نباشد.»

او معتقد است زیر چتر آمریکا نبودن یعنی داشتن نوعی توانِ استراتژیک اروپایی که شامل توانِ نظامی هم می‌شود و می افزاید:‌ «حاکمیت ملی نباید نابود شود چرا که دولت‌های عضو اتحادیه اروپا می‌دانند که باید به بقای خود ادامه بدهند. اما برای آنکه بتوانیم حق حاکمیت واقعی داشته باشیم به توانمندی‌های مشترک نیاز داریم.»

به نظر آقای بورل واحد پولی یورو توانمندی یا قابلیت مشترک اتحادیه اروپا است، گرچه در پنج سال گذشته به شدت از آن انتقاد شده است. 

وی می‌گوید: «اسپانیا به اندازه یونان از بحران یورو آسیب ندیده اما بسیاری از ریاضت‌های اقتصادی که ما برای مبارزه با بحران یورو به کار گرفتیم اصلا با این بحران مبارزه نمی‌کرد. فقط تصور کنید اگر یورو را نداشتیم هر کدام از ما چقدر ضعیفتر بود؟ ساختار یورو ناتمام است، و فرانسه و آلمان در این حوزه گامهای اولیه را برداشته‌اند و اسپانیا هم در کنار آنها خواهد بود.»‌

او می افزاید:‌ «نمی‌شود فقط یورو را به شکل پول داشته باشیم بلکه باید تمامی عناصر معمول اتحادیه‌های پولی، یعنی قابلیت سیاسی را نیز در کنار آن داشته باشیم.»

اما وقتی ناتوانی اروپایی‌ها را در زمینه مدیریت مشکلات مشترک می‌بینیم چندان جای امیدواری نیست؛ بخصوص که در مسائلی نظیر بحران پناهجویان و پناهندگان که خود بزرگترین مسأله امروز اروپاست دیدگاه مشترکی وجود ندارد.

رئیس اسبق پارلمان اروپا در این باره می‌گوید:‌ «بحران یورو در واقع بحران سرمایه سازمانی بود اما بحران مهاجران بسیار جدی‌تر است چون بر هویت، فرهنگ و همزیستی تأثیر می‌گذارد. شما نمی‌توانید این بحران را با چند میلیون یورو حل کنید.»

آیا در مسائل اتحادیه اروپا یک دولت چپگرا یا میانه‌روی لیبرال،‌ مثل دولت کنونی فرانسه، یا یک دولت چندجناحی مانند کابینه فعلی آلمان می‌تواند معنایی داشته باشد؟ جوزپ بورل در پاسخ به این سوال می‌گوید: «مسأله مهاجرت برای اروپا می‌تواند مثل اسید پیوندهای بین اروپایی‌ها را حل کند و از بین ببرد. در انتخابات بعدی دو کارزار یعنی دو دیدگاه مختلف از اروپا با هم روبرو می‌شوند. یکی که خواستار اروپای باز و مدیریتِ موج مهاجران است، زیرا چه بخواهیم چه نخواهیم مهاجران از راه می‌رسند و ما به آنها نیاز داریم. دیدگاه دیگر، خواستار یک اروپای بسته است که مثل یک دژ اجازه ورود به کسی نمی‌دهد.»

بیشتر بخوانید:

روند طولانی اخذ پناهندگی در آلمان؛ پناهجویان در برزخ

کمیسیون اروپا: پول بگیرید پناهچو بپذیرید

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه

ژان ایو لودریان در ۳۰ ژوئن سال ۱۹۴۷ میلادی در جنوب ایالت بریتانی فرانسه به دنیا آمد.

او عضو حزب سوسیالیست است و تا سال ۲۰۱۲ میلادی رییس شورای منطقه‌ای برتانی بود.

ژان ایو لودریان در زمان ریاست جمهوری فرانسه از ماه مه سال ۲۰۱۲ تا مارس ۲۰۱۴ میلادی در کابینه ژان مارک آیرو و از آوریل سال ۲۰۱۴ تا ماه مه ۲۰۱۷ وزیر دفاع بود.

ژان ایو لودریان از مارس ۲۰۱۷ عضو حزب «جمهوری به پیش» امانوئل ماکرون است.

از ماه مه سال ۲۰۱۷ در دولت امانوئل ماکرون وزیر امور اروپایی و وزیر خارجه دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه است.

جوزپ بورل، وزیر خارجه اسپانیا

جوزپ بورل ۲۴ آوریل سال ۱۹۴۷ میلادی در منطقه پیرنه در کاتالانیا به دنیا آمد.

جوزپ بورل سیاستمدار سوسیالیست و از مخالفان سرسخت جدایی کاتالونیا از اسپانیاست.

او در چند دولت در اسپانیا، پست وزارت داشته است. از جمله در دولت فیلیپه گونزالس وزیر اقتصاد بوده ست

جوزپ بورل از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ میلادی رئیس پارلمان اروپا بود.

او از ژوئن سال ۲۰۱۸ تا کنون وزیر خارجه اسپانیا در دولت پدرو سانچز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پناهجویان در اتریش از آموزش و کارآموزی محرومند

وزیر خارجه آلمان: دیگر نمی‌توان روی کاخ سفید حساب کرد

حمله بی‌سابقه ترامپ: آلمان تحت کنترل روسیه قرار دارد