Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه آلمان: دیگر نمی‌توان روی کاخ سفید حساب کرد

وزیر خارجه آلمان: دیگر نمی‌توان روی کاخ سفید حساب کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در واکنش به سیاست ها و سخنان آمریکا در قبال اروپا اعلام کرد اروپا باید از وابستگی هایش به آمریکا بکاهد و به اتحاد بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیفزاید.

آگهی

وزیر خارجه آلمان می‌گوید با توجه به رفتار ترامپ در قبال اروپا نباید روی آمریکا حساب باز کرد. هایکو ماس در گفتگو با روزنامه آلمانی فونکه گفت: «ما دیگر نمی‌توانیم روی کاخ سفید حساب کنیم.»

وی تاکید کرد که باید روی روابط کشورش با آمریکا بازنگری صورت گیرد. وزیر خارجه آلمان گفت: «برای این کار ابتدا باید اروپا بار دیگر «به خود بیاید و کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیوندهایشان را بیش از گذشته مستحکم کنند و همچنین اروپا نباید اجازه دهد تا اختلاف و دودستگی ها در اتحادیه اروپا بیشتر شود.»

سخنان هایکو ماس واکنشی است به تشدید تنش‌های سیاسی بین آمریکا و آلمان که هفته پیش اتفاق افتاد و پس از جنگ دوم جهانی کم سابقه است. منبع اصلی تنش‌ها سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود. پس از آنکه دونالد ترامپ در دیدار خود با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بروکسل اعلام کرد که آلمان کاملا «تحت کنترل» روسیه قراردارد.

دونالد ترامپ چهارشنبه هفته پیش در بروکسل همچنین اعلام کرد: «ما در ناتو داریم هزینه وحشتناک امنیت آلمان و فرانسه و بسیاری دیگر از کشورها را علیه تهدید احتمالی روسیه می‌دهیم، آن وقت متحدان ما مهم‌ترین قراردادهایشان را با روسیه می‌بندند. آلمان تا هفتاد درصد از مصرف انرژی خود را به روسیه وابسته است.»

صدراعظم آلمان در واکنش به اظهارات ترامپ مدعی شد زمانی که برلین «کاملا در کنترل روسیه» قرار داشت شهروند آلمان شرقی بود و گفت آلمان در سیاست‌های خود دنباله رو دونالد ترامپ و کاخ سفید نخواهد بود. آنگلا مرکل گفت: «آلمان در انتخاب سیاست‌هایش مستقل عمل می‌کند.»

خانم مرکل روز چهارشنبه هفته گذشته در بروکسل تاکید کرد: «بسیار خوشحالم که امروز ما با آزادی در کنار یکدیگر متحدیم و جمهوری فدرال آلمان را داریم. به همین دلیل می‌توانیم بگوییم که ما سیاست‌های مستقلی داریم و تصمیمات مستقلی اتخاذ می‌کنیم. این بسیار خوب است خصوصا برای مردم شرق آلمان.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چندجانبه‌گرایی نوین؛ راه‌حل اروپایی‌ها در برابر انزواطلبی ترامپ

آنگلا مرکل: آمریکا دیگر نمی‌تواند برقرار کنندۀ نظم جهانی باشد

حمله بی‌سابقه ترامپ: آلمان تحت کنترل روسیه قرار دارد