آنگلا مرکل: آمریکا دیگر نمی‌تواند برقرار کنندۀ نظم جهانی باشد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
German Chancellor Angela Merkel
German Chancellor Angela Merkel   -   کپی رایت  REUTERS/Fabrizio Bensch

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرد با وجود چالش‌هایی که مقابل دولت او در داخل کشور و در سطح بین‌الملل بویژه تحت فشار رابطه با آمریکا وجود دارد در پست خود باقی می‌ماند؛ با این حال تاکید کرد که واشنگتن دیگر نمی‌تواند برقرار کننده نظم جهانی باشد.

خانم مرکل در نشست خبری که روز جمعه در برلین برگزار شد، رابطه آلمان با ایالات متحده آمریکا را حتی با وجود سخنان هفتۀ گذشتۀ دونالد ترامپ «حیاتی» توصیف کرد و در پاسخ به پرسشی دربارۀ انتقادات دونالد ترامپ گفت: «می‌توان گفت که در حال حاضر ارزش‌ها یا چهارچوب‌های معمول ما زیر فشار شدیدی قرار دارد. با این وجود همکاری‌های فرا آتلانتیک از جمله کار با رئیس جمهوری آمریکا برای ما حیاتی است و من آن را توسعه خواهم داد.»

دونالد ترامپ هفته گذشته برلین را متهم کرد که به دلیل وابستگی‌های انرژی «اسیر» روسیه شده است.

آنگلا مرکل افزود که اگرچه روابط فرا آتلانتیک دچار چالش‌هایی شده اما این اولین بار نیست که آنها با چنین دشواری‌هایی روبرو هستند و ابراز امیدواری کرد که این مشکل نیز برطرف شود.

REUTERS/Fabrizio Bensch

او گفت: «آمریکا شریک مهمی است و همانطور که تاریخ روابط فرا آتلانتیک نشان می‌دهد، همیشه سیاستهایی را که ما در آن دیدگاه مشترک داشتیم دنبال نمی‌کرده و در این باره اختلافات زیادی وجود داشته است. امیدوارم بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.»

او از دعوت دونالد ترامپ از ولادیمیر پوتین برای سفر به واشنگتن استقبال کرد و افزود چنین دیدارهایی باید به امری عادی تبدیل شود. با این وجود به سخن خود در سال گذشته میلادی اشاره کرد و گفت که حق داشته است در آن زمان بگوید که اتحادیه اروپا دیگر نمی‌تواند به ایالات متحده آمریکا برای برقراری نظم در جهان تکیه کند و لازم است که امور مرتبط به این اتحادیه را، خودش در دست بگیرد.

او همچنین اعمال تعرفه‌های جدید از سوی آمریکا بر واردات خودرو را یک تهدید واقعی برای رفاه بسیاری در سراسر جهان توصیف کرد.

مرکل: اصلاح یک جامعه تنها زمانی ممکن است که دربارۀ اختلاف دیدگاهها صحبت شود

آنگلا مرکل بحث‌هایی که در سطح دولت ائتلافی آلمان در موضوع سیاستهای مهاجرتی روی داده را ضروری دانست با این وجود هشدار داد که سیاستمداران باید مراقب باشند تا از رویارویی بیش از حد جلوگیری کنند.

او گفت: «زبان، ابزار بیان اندیشه است بنابراین باید بسیار محتاط بود. اما اصلاح یک جامعه تنها زمانی ممکن است که دربارۀ اختلاف دیدگاهها صحبت شود. با این وجود سبک این بحث‌ها می‌تواند بهبود یابد.»

اختلافات پیش آمده در ماه جاری میلادی میان سیاستمداران آلمان دربارۀ ضرورت به اجرا گذاشتن سیاستهای سخت‌گیرانه‌تر در مرزهای شرقی این کشور برای مقابله با مهاجران غیرقانونی، دولت ائتلافی آلمان را تا مرز فروپاشی پیش برد.

خانم مرکل ۶۴ ساله در حال حاضر با بحران‌های متعددی روبروست و در تلاش است بار دیگر همکارانش را در دولت ائتلافی با خود همراه کند و همزمان، با موضوعات پرتنش بین‌المللی از جمله سیاستهای دونالد ترامپ و برکسیت نیز مواجه شود.

بیشتر بخوانید: