Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دولت میانمار: دیوان کیفری بین‌المللی صلاحیت رسیدگی به پرونده روهینگیا را ندارد

Rohingya crisis
Rohingya crisis Copyright REUTERS/Soe Zeya Tun
Copyright REUTERS/Soe Zeya Tun
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این حکم دیوان راهگشای فعالیت فتو بونسودا، دادستان پرونده خواهد بود تا برای جمع‌آوری شواهد کافی با هدف اعلام اتهام علیه مقامات میانمار وارد عمل شود.

آگهی

دولت میانمار روز جمعه اعلام کرد که رای دیوان کیفری بین‌المللی مبنی بر صلاحیت این دادگاه در رسیدگی به پروندۀ مسلمانان روهینگیا را «قاطعانه» رد می کند.

یک روز پیش از این دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرده بود که صلاحیت رسیدگی به پروندۀ تبعید مسلمانان روهینگیا به بنگلادش و بررسی این احتمال که اقدام ارتش میانمار «جنایت علیه بشریت» بوده است را دارد.

این حکم دیوان راهگشای فعالیت فتو بونسودا، دادستان پرونده خواهد بود تا برای جمع‌آوری شواهد کافی با هدف اعلام اتهام علیه مقامات میانمار وارد عمل شود.

در بیانیه‌ای که از سوی دفتر وین مینت، رئیس جمهوری میانمار منتشر شد، تصمیم روی پنج‌شنبه دیوان «نتیجۀ اجرای یک روش معیوب» توصیف شده است. دولت میانمار همچنین تاکید کرده است که از آنجا که این کشور هیچ پیوندی با اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی (مشهور به اساسنامه رم) ندارد، بنابراین خود را موظف به احترام به احکام این دادگاه نمی‌داند.

در این بیانیه آمده است: «اتهامات شامل روایات ترسناک از تراژدی‌های شخصی است که هیچ ارتباطی با استدلال‌های حقوقی در این پرونده ندارد و تنها باعث ایجاد فشار عاطفی بر دادگاه می‌شود.»

پیش از این کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل در گزارش ماه اوت اعلام کرده بود که عملیات نظامیان میانمار در سال گذشتۀ میلادی علیه مردم روهینگیا و کشتار جمعی و تجاوز گروهی آنها «با هدف نسل‌کشی» انجام شده است و فرمانده کل و پنج ژنرال ارتش این کشور باید به جرم سازماندهی بزرگترین جنایتها در سایه قانون، تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

میانمار ارتکاب هر نوع تخلف از سوی نظامیان این کشور را رد و اعلام کرده است که عملیات‌ آنها موجه بوده و با هدف مبارزه با شبه‌نظامیان انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل از نقش فیس‌بوک در کشتار روهینگیا در میانمار پرده برداشت

ارتش میانمار در یک‌سال اخیر ۲۴ هزار مسلمان را کشته است

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند