Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مذاکرات صلح یمن؛ سازمان ملل متحد در انتظار ورود حوثی ها به ژنو

آماده‌سازی محل برگزاری گفتگوهای صلح یمن در ژنو
آماده‌سازی محل برگزاری گفتگوهای صلح یمن در ژنو Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استفاده از خطوط هواپیمایی عمان برای عزیمت به ژنو، انتقال مجروحان به مسقط و تضمین برای بازگشت مجدد به صنعا، پایتخت یمن که تحت کنترل شبه نظامیان حوثی است سه شرط اصلی شورشیان پیش از شرکت در مذاکرات اعلام شده است.

آگهی

سازمان ملل متحد بسیار امیدوار است که هیئت نمایندگی حوثی ها هر چه زودتر برای شرکت در مذاکرات صلح وارد ژنو شوند.

مارتین گریفیث که از سوی سازمان ملل متحد برای هدایت این مذاکرات مامور شده است به خبرنگاران گفت که به تلاش برای برداشتن موانع جهت پیشبرد مذاکرات ادامه می دهد.

این گفتگوها قرار است امروز پنج‌شنبه ۱۵ شهریور در قالب نشستی زیر نظارت سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شود.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۱۴ شهریور اعلام کرده بود که «بارقه‌هایی از امید» برای نشست ژنو پدیدار شده است. این امید از آنجا زنده شده است که دو طرف اصلی درگیر در جنگ یمن، یعنی حوثی‌‌ها از یک سو و نیروهای وفادار به رئیس جمهوری، عبد ربه منصور هادی که از سوی ائتلاف به رهبری عربستان حمایت می‌شود از سوی دیگر، قصد دارند در مورد تبادل زندانیان جنگی گفتگو کنند.

پیش از این تأخیر عبدالملک حوثی نماینده حوثی‌ها، گروه شیعه یمنی مورد حمایت ایران، نگرانی‌هایی را در مورد برگزاری این نشست ایجاد کرده بود. اما مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در یمن پیش از شروع مذاکرات گفت که اتفاقا آقای حوثی برای رسیدن به توافق «تعجیل» دارد.

این در حالیست که شورشیان حوثی پیش از این سه شرط را برای حضور در مذاکرات ژنو مطرح کرده بودند.

استفاده از خطوط هواپیمایی عمان برای عزیمت به ژنو، انتقال مجروحان به مسقط و تضمین برای بازگشت مجدد به صنعا، پایتخت یمن که تحت کنترل شبه نظامیان حوثی است سه شرط اصلی شورشیان پیش از شرکت در مذاکرات اعلام شده است.

حمید عاصم یکی از اعضای هیئت نمایندگی شورشیان حوثی ضمن اعلام آمادگی برای شرکت در مذاکرات تاکید کرد سازمان ملل متحد هنوز به وعده هایی که تحقق آن با موافقت فرستاده ویژه این سازمان همراه بود، عمل نکرده است.

این عضو هیئت نمایندگی حوثی ها در ادامه یادآور شد: «ما مجروحانی داریم که باید به عمان انتقال دهیم و تعدادی از مجروحانی که هم اکنون در عمان هستند نیز باید به صنعا بازگردانده شوند، این بخشی از توافق ما فرستاده ویژه سازمان ملل متحد بود. بخشی دیگر از این توافق به ارائه تضمین برای بازگشت مجدد به صنعا پس از اتمام مذاکرات اختصاص داشت.»

نشست ژنو برای یافتن راه حل مناقشه یمن نخستین دور از مذاکرات صلحی است که پس از فرایند ناکام صلح در سال ۲۰۱۶ تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار می شود. فرایند صلح پیشین که مذاکرات آن در کویت جریان داشت پس از چند ماه تلاش به شکست انجامید.

به گزارش سازمان ملل متحد، مناقشه یمن جدا از ایجاد شدید ترین بحران انسانی در عصر حاضر دست کم ده هزار کشته برجای گذاشته است. اکثر قربانیان جنگ داخلی در یمن را غیرنظامیان تشکیل می دهند.

دور نخست گفتگوهای ژنو قرار است سه روز به طول انجامد.

خبرنامه یورونیوز را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان از رهگیری و انهدام موشک نیروهای حوثی خبر داد

حوثی‌های یمن: به بندر ایلات اسرائیل و یک کشتی باری در خلیج عدن حمله کردیم

حملات حوثی‌ها با تسلیحات ایرانی در گزارش تصویری آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا