Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیروزی احتمالی راست افراطی در انتخابات سوئد؛ مالمو شهر ممنوعه یا بهشت ادغام پناهجویان؟

پیروزی احتمالی راست افراطی در انتخابات سوئد؛ مالمو شهر ممنوعه یا بهشت ادغام پناهجویان؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طی چند ماه اخیر نام مالمو در داخل و در خارج از سوئد زیاد شنیده‌ می‌شود؛ خیابان‌های این شهر شاهد تیراندازی‌‌هایی بوده که قربانی هم بر جای گذاشته است. جناح راست افراطی در آستانه انتخابات سعی می‌کند از آب‌ گل‌آلود ماهی بگیرد و با مرتبط کردن این اتفاقات به مهاجران، گفتمان ضد مهاجرتی خود را تقویت کند.

آگهی

تنها چند روز به پایان کارزارهای انتخاباتی در سوئد باقی مانده‌است. این کشور در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی است که ۹ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۸ شهریور ۱۳۹۷) برگزار می‌شود. 

در مالمو نیز مثل شهرهای دیگر احزاب سیاسی اصلی مشغول تبلیغات هستند. طی چند ماه اخیر نام مالمو که یکی از بزرگترین شهرهای این کشور اسکاندیناو است، هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور زیاد شنیده‌ می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خیابانهای مالمو اخیرا شاهد تیراندازی‌هایی بوده که قربانی هم برجا گذاشته است. عده ای این موضوع را به پدیده مهاجرت مرتبط می‌کنند و معتقدند دلیل آن عدم موفقیت سوئد در ادغام مهاجران در جامعه است. 

**بیشتر بخوانید: **

از نظر یکی از مسئولان شورای شهر باید به مسائل کلی‌تر نگاه کرد. او به یورونیوز می‌گوید: «میزان جرم و جنایت از سال ۱۹۹۶ میلادی به پایین‌ترین سطح خود رسیده و در حال کاهش است. البته با جرم و جنایت‌های مرتبط با گروه‌های بزهکار روبرو هستیم. ‌تیراندازی‌هایی رخ داده که نگران کننده است. اما جرائمی که از آن صحبت می شود، در حد دزدیدن دوچرخه است.»

تیراندازی‌‌های مالمو،‌ تقویت گفتمان ضد مهاجرت

اغلب تیراندازی‌ها در مالمو در محله‌هایی رخ داده است که جمعیت خارجی‌ها در آن‌ها بیشتر است. این موضوع باعث تقویت گفتمان ضد مهاجرت برای حزب ملی گرای «دموکرات» در سوئد شده است.

هاکان آسک، از اعضای این حزب در مالمو به یورونیوز می‌گوید: «یک بار نزدیک محل تیراندازی بودم. تازه ماشینم را پارک کرده بودم و ۱۵ ثانیه بعد تیراندازی رخ داد. صدای شلیک گلوله‌ها را می شنیدم. یکی از آنها به نرده‌هایی اصابت کرد که پشت سرم بود. من به محل بسیار نزدیک بودم.

«روسنگارد» Rosengård یکی از خطرناکترین محله‌های مالمو و منطقه ممنوعه به حساب می‌آید. اما رئیس گروه پارلمانی سوسیال دموکراتها بدون نگرانی امنیتی با رای دهندگان در مرکز خرید این محله ملاقات می‌کند.

آندرس ایگمان از حزب دموکرات می‌گوید: «جایی که برای شهروندان منطقه ممنوعه به‌حساب می‌آید،‌ منطقه‌ای است که پلیس باید برای تامین امنیت، بیشتر در آن حضور داشته باشد. اما در حال حاضر ما در سوئد منطقه‌ای که طبق تعریف جهانی «ممنوعه» باشد، نداریم.»

جیمی آکسون، معمار راست افراطی در سوئد

«باید برای ادغام تمام جوانان، مهاجر یا غیرمهاجر در جامعه سوئد تلاش کنیم»

البته این محله بدون مشکل هم نیست. «سیگرون سیگردسون» در حال اجرای پروژه‌ای را برای جوانان محله «روسنگارد» و خواستار اقدامات بیشتر برای ادغام جوانان در جامعه سوئد است. 

از نظر او مشکلات تنها مربوط به جوانان مهاجر نیست، بلکه همه مردم سوئد را دربرمی‌گیرد. او می‌گوید: «ما در مالمو با ادغام جوانان در جامعه و ادغام دانش‌آموزان در مدارس مشکل داریم. کشور ما واقعا در زمینه مقابله با پدیده به حاشیه راندن عده ای در جامعه، مشکل دارد. فقط درباره مهاجران صحبت نمی‌کنم، درباره همه مردم جامعه حرف می‌زنم. باید اوضاع را بهبود ببخشیم.» 

«در مالمو احساس امنیت می‌کنم»

گرچه مسئله تیراندازی در مالمو در صدر بسیاری از رسانه‌های ملی و بین المللی قرار گرفته است، اما به نظر می‌رسد رای دهندگان در سوئد واقعا نگران این موضوع نیستند.

یکی از شهروندان می‌گوید: «خشونت در برخی از محله‌های مالمو وجود دارد اما نه همیشه. در این محله‌ها اغلب آرامش برقرار است.»

امال الامینی یکی دیگر از شهروندان می گوید: «در مالمو احساس امنیت می کنم. مردم اینجا خوشحال و مهربان هستند. گاهی اتفاقات بد رخ می‌دهد. اما به نظرم، خشونت نسبت به قبل کمتر شده است. به هر حال من در اینجا احساس امنیت می‌کنم.» 

واضح است که مالمو نه یک منطقه خطرناک است و نه بهشت ادغام مهاجران در جامعه؛ جایی بین این دو است. تیراندازی‌هایی که در برخی از محله‌های این شهر رخ داده، بحث‌های زیادی را در داخل کشور به راه انداخته است. حزب «دموکرات» از این موضوع سود می‌برد. اما اینکه این موضوع تا چه حد به نفع این حزب ضدمهاجرت و ملی گرا تمام بشود، در روز انتخابات معلوم خواهد شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق رهبران اروپا در زمینه بحران مهاجرت: پناهجو حق انتخاب کشور میزبان را ندارد

نشست رهبران احزاب راست افراطی اروپا در پراگ

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟