Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بیست میلیون شیء باستانی موزه ملی برزیل در آتش سوخت

بیست میلیون شیء باستانی موزه ملی برزیل در آتش سوخت
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مجموعه باستانی از مصر، یک مجموعه هنری باستانی متعلق به تمدن‌های یونان و روم، مجموعه‌هایی مهم از یافته‌های دیرین‌شناسی به ویژه یک اسکلت دایناسور کشف شده در منطقه «میناس گرائیس» و نیز قدیمی‌ترین فسیل انسان کشف شده در برزیل به نام «لوزیا» از جمله اشیایی بودند که در این موزه نگهداری می‌شدند.

آگهی

موزه ملی برزیل در شهر ریودوژانیرو دچار آتش‌سوزی شد و حدود ۲۰ میلیون شیء باستانی در آن سوخت.

این آتش‌سوزی که شامگاه یکشنبه در حدود ساعت هفت و نیم شب به وقت محلی آغاز شد، تلفات جانی نداشته است. به گزارش رسانه‌های محلی برزیل، در زمان بروز این آتش‌سوزی که هنوز دلیل آن روشن نیست، موزه تعطیل بوده و کسی در آن حضور نداشته است.

یکی از مسئولان آتش‌نشانی ریودوژانیرو به خبرگزاری فرانسه گفته است که به علت وفور اشیاء اشتعال‌پذیر در ساختمان بزرگ موزه، شعله‌های آتش خیلی زود گسترده شده است.

تصاویر پخش شده از «گلوبو»، شبکه محلی تلویزیون برزیل از حجم وسیع ویرانی در موزه ریو خبر می‌دهد. با وجود سرعت عمل آتش‌نشانی، ساختمان قدیمی و باشکوه موزه تا پیش از اطفا حریق، ساعت‌ها در آتش سوخت. مقام‌های آتش‌نشانی برزیل همچنین می‌گویند شعله‌های سرکش آتش صدها اتاق و سالن موزه را درنوردیده و هر چیزی را در مسیر گذر خود نابود کرده است.

فاجعه ملی و خسارت عظیم فرهنگی

میشل تمر، رئیس جمهوری برزیل در پیامی که به همین مناسبت منتشر شد، این حادثه را «فاجعه» خواند و گفت: «امروز برای برزیل یک روز فاجعه‌بار است زیرا حاصل ۲۰۰ سال کار، پژوهش و دانش ما بر باد رفت.»

لوئیز فرناندو دیاز دوارته، معاون موزه ملی برزیل نیز با اشاره به این که تمام اسناد قدیمی و فوق‌العاده ارزشمند بایگانی شده و موجود در موزه در آتش‌سوزی به کلی نابود شده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «۲۰۰ سال میراث فرهنگی و تاریخ ما از بین رفت. من بسیار ناامید و در عین حال خشمگینم. هرگز امکانات کافی برای زمان حادثه در حدی که شایسته چنین مکان ارزشمند و منطبق با استانداردهای آن باشد، پیش‌بینی نشده بود.»

موزه ملی ریودوژانیرو که یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی در آمریکای جنوبی به شمار می‌رفت، به دست ژان ششم، پادشاه برزیل تأسیس و در سال ۱۸۱۸ میلادی گشوده شده بود و تا پیش از آتش‌سوزی حدود ۲۰ میلیون شیء ارزشمند باستانی و هنری در آن نگهداری می‌شد. خود ساختمان موزه با مساحتی بالغ بر ۱۳ هزار متر مربع، یک میراث فرهنگی عظیم به شمار می‌رفت.

یک مجموعه باستانی از مصر، یک مجموعه هنری باستانی متعلق به تمدن‌های یونان و روم، مجموعه‌هایی مهم از یافته‌های دیرین‌شناسی به ویژه یک اسکلت دایناسور کشف شده در منطقه «میناس گرائیس» و نیز قدیمی‌ترین فسیل انسان کشف شده در برزیل به نام «لوزیا» از جمله اشیایی بودند که در این نهاد ارزشمند علمی و فرهنگی آمریکای لاتین نگهداری می‌شدند.

موزه ملی وابسته به دانشگاه ریودوژانیرو است و گروهی از دانشگاهیان گفته‌اند که در اعتراض به اهمال و سهل‌انگاری دولت در نگهداری این گنجینه ملی تظاهرات برپا خواهند کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی در خوابگاه باشگاه فلامینگو ده کشته بر جای گذاشت

شکست سد در برزیل؛ امید برای یافتن زندگان کم‌رنگ شد

کارناوال رقص سامبا در ریو دوژانیروی برزیل، فوریه ۲۰۲۴