شکست سد در برزیل؛ امید برای یافتن زندگان کم‌رنگ شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
شکست سد در برزیل؛ امید برای یافتن زندگان کم‌رنگ شد

با گذشت دو روز از حادثه شکسته شدن سد در برزیل، امیدها برای زنده یافتن افراد گرفتار در گل و لای تقریبا از بین رفته است.

بنا به اعلام مقام‌های محلی برزیل تاکنون جسد ۳۴ قربانی این حادثه از درون گل و لای بیرون آورده شده ولی حدود ۳۰۰ نفر همچنان ناپدید هستند. تا شامگاه شنبه ۳۶۶ نفر از بازماندگان این حادثه به دست مردم و نیروهای امدادی نجات پیدا کردند. شماری از این افراد با بالگرد امدادی از درون گل و لای بیرون کشیده شدند.

یکی از سه سدی که در ایالت میناس ژرائیس برزیل برای ذخیره ضایعات معدنی تعبیه شده بود، روز جمعه ۵ بهمن شکست و گِل‌رودِ پهناوری به سوی روستاهای فرودست به راه افتاد. بر اثر جریان سهمگین گل و لای، بسیاری از ساختمان‌ها ویران و صدها نفر از ساکنان روستاها زیر گل مدفون شدند.

رویترز

این سد متعلق به شرکت «واله» در مجتمع معدنی سنگ آهن «کورگو دو فژائو» در جنوب شرقی برزیل است که در پشت آن گل و لای و ضایعات معدنی و شیمیایی نگهداری می‌شد. سد آسیب دیده در نزدیکی شهر ۳۹ هزار نفری برومادینیو قرار دارد.

مسئولان شرکت واله می‌گویند از ۲۵۲ نفر از کارکنان و پیمانکاران خود اطلاعی ندارند. شماری از مسافران یک هتل در نزدیکی سد نیز در میان ناپدید شدگان هستند و خبری از آنها در دست نیست.

هنوز علت اصلی شکستن این سد مشخص نشده، اما دلیل حادثه مشابه دیگری که در سال ۲۰۱۵ میلادی در همین منطقه روی داد و به مرگ ۱۹ تن انجامید، انباشته شدن بیش از حد ضایعات و سرریز شدن آن از بالای سد اعلام شده بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید