Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«۱۰۶۱ غیرنظامی در حملات هوایی علیه داعش در عراق و سوریه کشته شده‌اند»

Commander Tours
Commander Tours Copyright Marine Corps photo by Capt. Ryan E. Alvis
Copyright Marine Corps photo by Capt. Ryan E. Alvis
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته سازمان غیردولتی «جنگهای هوایی» (Airwars)، تنها در ماههای ژانویه تا ژوئیه سال جاری میلادی نزدیک به ۷۰۰ غیرنظامی در حملات نیروهای ائتلاف در سوریه کشته شده‌اند.

آگهی

از زمان آغاز نبرد با نیروهای داعش، دست‌کم ۱۰۶۱ غیرنظامی در جریان حملات هوایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق و سوریه کشته شده‌اند.

در گزارشی که ستاد فرماندهی «نیروی متحد وظیفه مشترک» (CJTF–OIR) ماه اوت منتشر کرد آمده است: «بر اساس اطلاعاتی که در دسترس است، دست‌کم ۱۰۶۱ غیرنظامی بطور ناخواسته در جریان حملات نیروهای هوایی ائتلاف کشته شده‌اند.»

گروه‌های مدافع حقوق بشر می گویند شمار کشته شدگان غیرنظامی در این حملات بسیار بیش از این آمار است. از جمله سازمان غیردولتی «جنگهای هوایی» (Airwars) مستقر در لندن که بر فعالیتهای نظامی در مناطق جنگی نظارت دارد اعلام کرد که از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون بیش از ۶۵۰۰ غیرنظامی در پی حملات هوایی نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه جان باخته‌اند.

به گفته این سازمان، تنها در ماههای ژانویه تا ژوئیه سال جاری میلادی نزدیک به ۷۰۰ غیرنظامی در جریان حملات نیروهای ائتلاف در سوریه کشته شده‌اند.

این گزارش با انتقادات دیگری نیز روبروست. از جمله بنجامین والسبی، پژوهشگر بخش خاورمیانۀ سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید: «بازدید از مناطقی که توسط نیروهای ائتلاف مورد حمله قرار گرفته‌اند و گفتگو با بازماندگان این حملات و شاهدان، عناصر اصلیِ تهیۀ هر تحقیقی است و بدون توجه به چنین موضوعاتی گزارش ائتلاف بین‌المللی اعتباری ندارد.»

گزارش جدید ستاد فرماندهی «نیروی متحد وظیفه مشترک» به این نکته نیز اشاره دارد که از زمان آغاز این جنگ، نزدیک به ۸ میلیون شهروند عراقی و سوری از مناطق تحت اشغال داعش آزاد شده‌اند و وسعت مناطقی که هم اکنون تحت کنترل نیروهای داعش است به یک درصد کل سرزمین‌هایی رسیده که در گذشته در اختیار آنها بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین جلسه پارلمان عراق؛ تلاش دو گروه رقیب برای کسب اکثریت پارلمانی و تشکیل دولت

۲۸ غیرنظامی در حمله هوایی به شرق سوریه کشته شدند

هزاران غیرنظامی خانه‌های خود در مناطق تحت کنترل شورشیان در غوطه شرقی را ترک کردند