Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نخستین جلسه پارلمان عراق؛ تلاش دو گروه رقیب برای کسب اکثریت پارلمانی و تشکیل دولت

 نخستین جلسه پارلمان عراق؛ تلاش دو گروه رقیب برای کسب اکثریت پارلمانی و تشکیل دولت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر دو گروه مدعی تشکیل بزرگترین ائتلاف پارلمانی هستند و نوری مالکی گفته است که آنها امضای تک تک نماینده‌ها را گرفته اند و نه امضای سرلیست هر گروه را.

آگهی

پارلمان عراق روز دوشنبه برای نخستین بار بعد از انتخابات پارلمانی ماه مه تشکیل جلسه داد و دو گروه اصلی و رقیب حاضر در پارلمان برای تشکیل ائتلاف اکثریت به رقابت پرداختند.

یکی از گروههای مطرح در پارلمان عراق به رهبری مقتدی صدر روحانی بانفوذ شیعه و حیدر العبادی نخست وزیر عراق، مدعی‌‌اند که امضای ۱۷۷ نماینده پارلمان را کسب کرده اند و بر این مبنا ائتلاف اکثریت را تشکیل داده اند. این ائتلاف تلاش می کند به غرب نزدیک تر شود و از ایران فاصله بگیرد.

گروه دیگر پرنفوذ پارلمان عراق به رهبری هادی عامری از فرماندهان پیشینی شبه نظامیان شیعه عراق و نوری مالکی نخست وزیر پیشین تشکیل شده است که روز دوشنبه اعلام کرده‌اند امضای ۱۴۵ نماینده را کسب کرده اند و مدعی شده‌اند که بزرگترین فراکسیون پارلمان را تشکیل داده‌اند. این گروه به ایران نزدیک تر است.

پارلمان عراق ۳۲۹ کرسی دارد و هر ائتلافی بتواند ۱۶۵ کرسی پارلمان را در اختیار خود بگیرد در جایگاه تشکیل دولت و معرفی نامزد نخست وزیری خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

هر دو گروه مدعی تشکیل بزرگترین ائتلاف پارلمانی هستند و نوری مالکی گفته است که آنها نه امضای سرلیست هر گروه، بلکه امضای تک تک نماینده‌ها را گرفته اند. حامیان مالکی می گویند که برخی از نماینده‌ها حاضر به پیروی از دستورالعمل و الزامات لیست‌ها نیستند.

خبرگزاری فارس گزارش داده که اختلافات بر سر تشکیل ائتلاف اکثریت در پارلمان عراق باعث شده است که رئیس سِنی پارلمان در نامه‌ای به دادگاه فدرال، خواستار توضیح و روشن شدن وضعیت شود.

عدم تشکیل ائتلاف اکثریت برای تشکیل دولت باعث شده است که انتخاب رئیس و نایب رئیسان پارلمان به روزهای بعدی موکول شود و نخستین جلسه پارلمان جدید عراق به ادای سوگند نمایندگان جدید و سخنرانی مقامات محدود شود.

در جلسه روز دوشنبه پارلمان عراق فواد معصوم رئیس جمهوری، حیدر العبادی نخست وزیر و سلیم الجبوری رئیس دور قبلی پارلمان سخنرانی کردند.

سیستم انتخاب مقامات سیاسی در عراق به این شکل طراحی شده است که رئیس جمهوری از میان کردها، نخست وزیر از میان شیعیان و رئیس پارلمان از میان سنی ها انتخاب می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«۱۰۶۱ غیرنظامی در حملات هوایی علیه داعش در عراق و سوریه کشته شده‌اند»

ایران: انتقال موشک بالستیک به عراق دروغ است

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد