Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ده‌ها مهاجر پنهان شده در قطار باری در بوسنی توسط پلیس متوقف شدند

Bosnian border
Bosnian border Copyright REUTERS/Dado Ruvic
Copyright REUTERS/Dado Ruvic
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با بسته شدن مرزهای بسیاری از کشورهای بالکان، بوسنی به مسیر جدیدی برای سفر مهاجران به سمت اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

آگهی

پلیس مرزی بوسنی و هرزگوین جمعه شب با شناسایی حدود ۵۰ مهاجر افغان، ایرانی و پاکستانی که در یک قطار باری پنهان شده بودند آنان را از ادامه مسیر و رسیدن به کشوری در اتحادیه اروپا بازداشتند.

این مهاجران خود را از مسیر آلبانی و مونته‌نگرو به صربستان رسانده بودند و تلاش داشتند پس از عبور از بوسنی و کرواسی وارد خاک اتحادیه اروپا شوند.

اما درنهایت این قطارِ حمل زغال سنگ، در شهر مرزی زورنیچ بوسنی در نزدیکی رودخانۀ درینا متوقف شد و پس از آنکه پلیس از پنهان شدن مهاجران در واگنهای قطار اطلاع یافت درصدد بازداست آنها برآمد.

شماری از مهاجران از واگن‌ها به بیرون پریده و شروع به فرار کردند و آن دسته از که در داخل قطار باقی ماندند درنهایت به صربستان بازگردانده شدند.

REUTERS/Dado Ruvic
REUTERS/Dado Ruvic
REUTERS/Dado Ruvic

کشور بوسنی و هرزگوین در جریان بحران مهاجرت، در مسیر حرکت مهاجران به سمت اروپای شمالی و غربی قرار نداشته اما در سال جاری میلادی شمار مهاجرانی که از مسیر بوسنی رهسپار اتحادیه اروپا می‌شوند بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

این کشور که همچنان دوران بازسازی پس از جنگ دهۀ نود را پشت سر می‌گذارد، در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی یعنی زمانی که بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو از مسیر بالکان به اروپا رفتند، از این نقشۀ راه به کناری گذاشته شده بود اما پس از بسته شدن مرزهای بسیاری از کشورهای بالکان، خاک بوسنی به مسیری جدید برای مهاجران تبدیل شد.

به همین دلیل از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون، اطلاعات نزدیک به ۱۱ هزار مهاجر آسیا و شمال آفریقا در این کشور به ثبت رسیده است.

به گفتۀ یکی از منابع پلیس بوسنی، مهاجران از رودخانۀ درینا (که در مرز بوسنی و صربستان قرار دارد) عبور می‌کنند و خود را به بوسنی می‌رسانند. آنها برای عبور از این رودخانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو به قاچاقچیان می پردازند.

برخی نیز در سواحل رودخانه در صربستان وانمود می‌کنند که گردشگر هستند و سپس در اولین فرصت به آنسوی رود به سمت خاک بوسنی شنا می‌کنند.

با وجود تلاش این مهاجران، افزایش گشتِ نیروهای پلیس کرواسی مناطق مرزی باعث بازگردانده شدن شمار قابل توجهی از آنها شده است و به همین دلیل هم حدود ۵ هزار مهاجر در بوسنی باقی مانده و در این کشور زندگی کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناپدید‌شدن ۵۰ مهاجر غیرقانونی در ایتالیا

مرکل: بستن مسیر بالکان مشکل را حل نمی کند

برگزاری جشن جنجالی صرب‌های بوسنی؛ اتحادیه اروپا و آمریکا هشدار دادند