Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آغاز به کار اولین خلبان زن هواپیماهای جنگنده در ژاپن

آغاز به کار اولین خلبان زن هواپیماهای جنگنده در ژاپن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خانم ماتسوشیما ۲۶ سال سن دارد و فارغ‌التحصیل آکادمی دفاع ملی ژاپن است. سه خلبان زن دیگر نیز در حال آموزش هستند تا به گروه خلبانان نخبۀ هواپیماهای جنگنده بپیوندند.

آگهی

ستوان میشا ماتسوشیما، به اولین زن ژاپنی تبدیل شد که مجوز پرواز با هواپیماهای جنگنده را در این کشور دریافت کرده است. او پس از پایان دورۀ آموزشی خود، پرواز با جنگنده‌های «F-15s» را رسما از روز جمعه آغاز کرد.

نیروی هوایی ژاپن درسال ۱۹۹۳ میلادی استخدام زنان را در تمام رشته‌ها به استثنای خلبانی هواپیماهای شناسایی و جنگنده آغاز کرد و درنهایت این تبعیض جنسی را نیز در سال ۲۰۱۵ میلادی برداشت.

خانم ماتسوشیما ۲۶ سال سن دارد و فارغ‌التحصیل آکادمی دفاع ملی ژاپن است. سه خلبان زن دیگر نیز در حال آموزش هستند تا به گروه خلبانان نخبۀ هواپیماهای جنگنده بپیوندند. 

جنگنده‌های «F-15J» که آنها هدایتشان را برعهده دارند، هواپیماهایی دو موتوره و ساخته شده برای نبردهای هوا به هوا هستند. سرعت این هواپیماها می‌تواند تا ۲.۵ برابر سرعت صورت یا ۳ هزار کیلومتر در ساعت افزایش یابد.

نیروی هوایی ژاپن در پیامی توییتری دربارۀ میشا ماتسوشیما نوشت: «اولین خلبان زن جنگندۀ نیروی دفاع از خود هوایی ژاپن متولد شد.»

ژاپن کشوری با سطح بالایی از نابرابری جنسیتی است. شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور با توجه به سالخوردگی جمعیت ژاپن و کاهش نیروی کار آن، در سال ۲۰۱۳ میلادی خود را متعهد به استفادۀ بیشتر از زنان در بخش‌های مختلف کرد.

بر این اساس بر شمار زنان فعال در ارتش افزوده شد و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است تا سال ۲۰۳۰ میلادی شمار زنان فعال در نیروی دریایی، هوایی و زمینی از ۶.۱ درصد به ۹ درصد برسد.

اوایل سال جاری میلادی نیز خانم ریکو ازوما در نیروی دریایی ژاپن به عنوان اولین زن، به سمت فرماندهی یک اسکادران جنگی گمارده شد.

با این وجود شکستن دنیای مردانۀ محیط کار، در همۀ زمینه‌ها برای زنان ژاپنی همچنان یک چالش بزرگ است و با وجود تلاش‌های نخست‌وزیر این کشور برای بهبود جایگاه زنان، رتبه این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی در رتبه‌بندی جهانی برابری جنسیتی از ۱۱۱ به ۱۱۴ سقوط کرد.

لازم به ذکر است در این رتبه‌بندی، ایران در میان ۱۴۴ کشور رتبه ۱۴۰ را دارد و تنها کشورهای چاد، سوریه، پاکستان و یمن بعد از ایران قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجرای دومین مرحله از کاهش تدریجی محدودیت‌های اجتماعی در توکیو

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد