Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نازنین زاغری رتکلیف به مرخصی سه روزه آمد

نازنین زاغری-رتکلیف
نازنین زاغری-رتکلیف
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نازنین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی که در زندان تهران به سر می‌برد، برای اولین بار بعد از ۲ سال به مرخصی آمده است.

آگهی

رسانه گاردین بریتانیا گزارش داده است که نازنین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی که در زندان تهران به سر می‌برد برای اولین بار بعد از ۲ سال به مرخصی آمده است.

نازنین زاغری کارمند بنیاد تامسون رویترز بود که با آژانس خبری رویترز مرتبط است. او در آوریل سال ۲۰۱۶ به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام خمینی دستگیر شد و در سپتامبر ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی به ۵ سال زندان محکوم شد.

کمپین «نازنین را آزاد کنید» با تائید این خبر در بیانیه‌ای آورده است: «صبح امروز، پنج‌شنبه، در حالیکه نازنین در لباس خواب بوده به دفتر زندان احضار شده است. به او اطلاع داده می‌شود ۱۰ دقیقه فرصت دارد تا آماده شود چرا که دارد آزاد می‌شود. او به سرعت لباس پوشیده و وسایلش را جمع کرده، در حالیکه زندانیان دیگر دورش جمع شده بودند.»

تصویری از خانم زاغری-رتکلیف به همراه فرزندش پس از آمدن به مرخصی منتشر شده است

مطابق گزارش این کمپین، به خانم زاغری اجازه تماس از داخل زندان داده نشده است و او در جلوی درب بیرونی زندان با کمک تلفن همراه یکی از خانواده‌های زندانیان حاضر با برادرش که در تهران به سر می‌برد تماس گرفته و سپس به همراه خانواده به دماوند رفته است جایی که بستگان او جمع بوده‌اند.

خانم زاغری پس از آزادی گفته است: «هنوز باور کردنش سخت است. وقتی دو هفته پیش حرفش به میان آمد اصلا انتظار تحقق‌اش را نداشتم. به گابریلا[دختر] و به مادرم برای مدت طولانی نگفتم تا اگر این آزادی اتفاق نیفتاد من تنها کسی باشم که رنج برده باشد. امروز خیلی احساساتی شدم وقتی مادربزرگم را دیدم. خیلی گریه کردم.»

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری نیز گفته است: «بعد از همه ناامیدی‌ها امروز یک سورپرایز واقعی بود. ما پیش از این در عطش امید سوخته بودیم به همین خاطر برایمان راحت‌تر بود که مجدد شاهد ناامیدی باشیم. اما اینطور نشد و او بیرون دیوارهای اوین است. همه ما بسیار خوشحالیم اما مرخصی به معنای آزادی نیست. ما او را در خانه‌اش می‌خواهیم نه فقط در تعطیلاتی از زندان. با این حال این یک قدم خوب است. بعد از ۸۷۳ روز این یک قدم بزرگ است.»

مرخصی نازنین زاغری تا روز یکشنبه ادامه دارد و وکیل او گفته است برای موکل خود تقاضای تمدید مرخصی خواهد کرد.

اعطای مرخصی به خانم زاغری به دو شرط انجام گرفته است: او باید از هرگونه مصاحبه با رسانه‌ها خودداری کند و همچنین اجازه ندارد از محوطه هرگونه سفارتخانه خارجی، شامل سفارت بریتانیا، دیدن کند. او همین‌طور نباید دست به تلاش برای خروج از کشور بزند.

سایت تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران، مدتی بعد از دستگیری او نوشته بود: «[زاغری] با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.»

همچنین تلاش برای براندازی نظام و دریافت پول از رویترز و بی‌بی‌سی و نیز شرکت در تظاهرات مقابل سفارت ایران در لندن از جمله اتهامات نازنین زاغری بوده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها