جان بولتون: آمریکا در پی تغییر رژیم ایران نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جان بولتون: آمریکا در پی تغییر رژیم ایران نیست
جان بولتون: آمریکا در پی تغییر رژیم ایران نیست

مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید که آمریکا در پی سرنگونی حکومت ایران نیست و تنها خواهان آن است که این رژیم «تغییر اساسی» در رفتار خود ایجاد کند.

جان بولتون در جریان سفر به اسرائیل در گفتگو با خبرنگاران همچنین به تظاهرات ماه های اخیر در ایران اشاره و بر تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای اعمال تحریم ها و مجازات های بیشتر بر ضد تهران تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص تصریح کرد: «برای صراحت بیشتر باید گفت که سیاست آمریکا تغییر رژیم ایران نیست. ما می خواهیم شاهد تغییر بنیادین در رفتار ایران باشیم.»

آقای بولتون با اشاره به ضعف دراز مدت تهران در مدیریت بحران اقتصادی و نقش آن در به راه افتادن تظاهرات اعتراض آمیز در کشور خاطرنشان کرد مدیریت ناکارآمد اقتصاد در حالی اثرات خود را نشان می دهد که پیشتر به واسطه توافقنامه هسته ای سال ۲۰۱۵ اندکی از تاثیر آن کاسته شده بود.

جان بولتون در این زمینه تصریح کرد: «پس از رد توافقنامه هسته ای، اعمال مجدد تحریم ها و فشار مجدد بر تهران شاهد اثرات عمیقا منفی آن بر روی تهران هستیم.» به گفته آقای بولتون «این فشار بسیار شدید تر از آن چیزی است که پیش بینی می شد.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین معتقد است که تظاهرات اعتراض آمیز در ایران نه حاصل یک «توطئه» و نه از پیش سازماندهی شده بود.

جان بولتون در ادامه یادآور شد که آمریکا حاضر است با رژیم ایران بر سر یک توافق جدید مذاکره کند اما طرف ایرانی نمی خواهد خود را با خواسته های آمریکا منطبق کند. به گفته آقای بولتون، با توجه به شرایط موجود آمریکا فشار حداکثری را بر اعمال خواهد کرد تا تهران هرکز نتواند به سلاح هسته ای عملیاتی دست پیدا کند.

بیشتر بخوانید: